تور ملی فناوری برای کارشناسان سازمان های نوآوری کشور

تور ملی فناوری برای کارشناسان سازمان های نوآوری کشور

به گزارش هوا فضا رییس هیأت مدیره انجمن علمی پارک های علم و فناوری و سازمان های نوآوری ایران از شروع اجرای طرح ˮتور ملی فناوریˮ در اواخر اردیبهشت ماه جاری آگاهی داد و اظهار داشت: در ضمن این برنامه کارشناسان بخش های نوآوری کشور با اشتراک گذاری تجارب خود، با موضوعات مختلف این حوزه آشنا خواهند شد.


دکتر علی معتمدزادگان در گفت و گو با ایسنا، درباب برنامه ملی "تور ملی فناوری" اظهار داشت: این طرح، برنامه ای به سفارش معاونت فناوری وزارت علوم و توسط انجمن پارک های علم و فناوری و سازمان های نوآوری و فناوری ایران اجرائی می شود و هدف آن کمک به کارشناسان سازمان های نوآوری مانند مناطق نوآوری، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و شتاب دهنده ها است.
وی اظهار نمود: در قالب تورهای فناوری، کارشناسان این مراکز انتقال تجارب خواهند کرد و یا پروژه نوآوری به میزان پارکی که تجربه موفق دارد، اجرائی می شود.
معتمدزادگان ارائه آموزش های لازم و شبکه سازی میان مراکز نوآوری را از دیگر ماموریت های این برنامه ملی عنوان نمود و تصریح کرد: دوره های بازآموزی و توان افزایی برای کارشناسان حوزه های ستادی انجام می شود. ما حوزه هایی مانند دفاتر حقوقی، واگذاری اراضی، طرح های عمرانی، نظارت و ارزیابی، پذیرش، منتورینگ و سایر بخش ها، هر کدام بصورت جزیره ای و برمبنای اهتمام و خطا یکسری تجربیاتی کسب کردند و گاها تجربیات خوبی به دست آمده است.
رییس هیأت مدیره انجمن علمی پارک های علم و فناوری و سازمان های نوآوری ایران، اشاره کرد: بر این اساس تلاش ما بر این است که با برگزاری تور فناوری، کارشناسان از سایر پارک های علم و فناوری بازدید کنند و هم با موضوعات تخصصی خود بیشتر آشنا گردند و در نهایت یک شبکه تعاملی میان آنها ایجاد شود.
معتمدزادگان افزود: در انجمن علمی پارک های علم و فناوری برای این منظور چندین دوره آموزشی برای این کارشناسان پیش بینی کردیم که نخستین آن طراحی فضای کالبدی پارک های علم و فناوری است و پس از دوره های آموزشی در زمینه هایی چون نظارت و ارزیابی، جذب و پذیرش، پروسه مدیریتی مراکز رشد، امور حقوقی و قراردادهای پژوهشی از دیگر اولویت های آموزشی است.
وی با اعلان اینکه برگزاری این دوره ها از اردیبهشت ماه سال جاری شروع می شود، اشاره کرد: از آنجا که متولی اجرای این برنامه معاونت فناوری وزارت علوم است، عناوین این دوره ها با هماهنگی این معاونت تعریف خواهد شد.
رییس هیأت مدیره انجمن علمی پارک های علم و فناوری و سازمان های نوآوری ایران، اظهار نمود: قرار بود برنامه عملیاتی طرح ملی تور فناوری ایران از اردیبهشت ماه اجرائی شود، ولی از آنجا که برگزاری آن با نشست رؤسای پارک های علم و فناوری تداخل دارد، زمان آن به تعویق افتاد و از اواخر اردیبهشت ماه شاهد اجرای این برنامه هستیم.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، تورهای فناوری از سری برنامه های توسعه فناوری و آشنایی جامعه هدف با اقتصاد دانش بنیان و تغییرات فضای کسب وکار محسوب می شوند که اهدافی چون توسعه فرهنگ فناوری و نوآوری، شناسایی توانمندی های فناورانه داخلی، بررسی زمینه های عرضه و تقاضای فناوری و تکمیل دانش فنی را دنبال می کنند.
سفرهای علمی علاقه مندان به فناوری، فناوران و فعالان کسب وکار حوزه فناوری سبب تعامل مستقیم، حضور در محیط و درک بهتر شرایط و خاصیت های فناوری بین عرضه و تقاضای تکنولوژی های موجود می شود.
آشنایی فناوران استان با شرکتها و واحدهای فناور مستقر در سایر پارک ها و مراکز دانش بنیان، آشنایی فناوران استان با شرکت های فعال در صنعت، آشنایی دانشجویان، اعضای هیئت علمی و مسئولین دانشگاهی با توانمندی های شرکت های دانش بنیان استان، آشنایی دانشجویان و اساتید با پارک علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان، ایجاد بستر مناسب تعامل میان دانشجویان و اساتید با فناوران صنایع و شرکت های فناور و ایجاد انگیزه در دانشجویان برای ورود به حوزه اقتصاد دانش بنیان از اهداف این برنامه ملی است.
مخاطبان این برنامه ملی هسته ها و واحدهای مستقر در پارک های علم و فناوری، اعضای هیات علمی، اساتید و مسئولین دانشگاهی، دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، مدیران دستگاه های اجرائی، صاحبان صنایع کوچک و بزرگ و سرمایه گذاران است.
منبع:

1401/02/04
09:37:11
0.0 / 5
301
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳