هوافضا- علوم هوا فضا
منشأ ۸۵ درصد ریزگردها از كشور عراق؛

ایران دارای رنگین کمانی از گسل ها است!

ایران دارای رنگین کمانی از گسل ها است!

هوا فضا: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، ایران را دارای رنگین کمانی از گسل ها توصیف کرد و اظهار داشت: لازم است با اجرای طرح های تحقیقاتی ابهامات موجود در این حوزه را مرتفع نماییم.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، محمدحسن نامی امروز در مراسم رونمایی از سامانه نیازسنجی در سوانح طبیعی که در محل پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله برگزار شد، با اشاره به اینکه زلزله هم بعنوان بلایا به حساب می آید، اضافه کرد: اگر بتوانیم پروژه هایی را تعریف نماییم که از انرژی گسل ها در راه خودش بهره ببریم، این بلا تبدیل به نعمت برای ما می شود.
وی مراکزی چون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و مرکز لرزه نگاری کشوری را از ظرفیت های علمی کشور در این عرصه دانست و اظهار داشت: محققان این مراکز می توانند پروژه های زیادی در این حوزه ها طراحی کنند؛ چونکه ظرفیت ما در جمهوری اسلامی ایران در پژوهشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی بالاست و می توانند در زمینه عرضه اطلاعات به سایر کشورها هم پیشقدم باشند؛ چون که ما می توانیم با کسب اطلاعات لازم و عرضه آن به سایر کشورها پیشقدم بوده و به هاب منطقه در عرضه اطلاعات تبدیل شویم.
نامی ضمن اشاره به سیل اخیر سیستان و بلوچستان، اظهار نمود: در این رخداد در مدت دو ساعت ۲.۵ میلیمتر بارندگی شد و این میزان بارندگی می توانست برای ما نعمت باشد، اگر ما مدیریت منابع آبی داشتیم.
وی آب را یکی از چالش های ایران و جهان در آینده دانست و تصریح کرد: آن چیزی که در مدیریت بحران کشور مطرح می شود، این است که باید ساز و کاری تعریف نماییم که در ارزیابی خسارات بتوانیم خدمات مناسب و در خور شأن مردم را عرضه دهیم. اگر بتوانیم میزان خسارات را استعلام نماییم، پس از سوانح طبیعی خیلی از کارها به خوبی پیش می رود.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تکیه بر این که کشور ما رنگین کمانی از گسل هاست، اظهار داشت: ما باید توان خویش را به کار بگیریم که از این موهبت الهی بهره ببریم.
وی اضافه کرد: گسل ها خطرناک هستند، اگر بتوانیم از علوم مختلف جهت استفاده از انرژی این گسل ها استفاده نماییم و پروژه های مختلفی در این حوزه تعریف نماییم، خیلی از ابهامات در مورد چنین سوانح طبیعی رفع می شود.
نامی تصریح کرد: لازم است گسل های پیوسته ای که با سایر کشورهای همسایه به صورت مشترک داریم، مورد بررسی قرار گیرند. چونکه آنها می توانند خطراتی را برای کشورمان داشته باشند؛ ازاین رو ضروریست اطلاعاتی در مورد این گسل ها کسب شود.
وی خاطرنشان کرد: باید از این ظرفیت عظیم که در اختیار کشور ماست، بهره ببریم و به دنبال ایجاد ایمنی و سازه های ایمن برویم.
نامی به وضعیت ریزگرد در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: ۸ کانون ریزگرد در کشورهای عراق، سوریه، عربستان و اردن در اطراف کشور داریم، ولی ۸۵ درصد ریزگردهای ایران از سمت عراق به کشور می رسد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه امنیت، اقتصاد و رفاه مردم در کنار علم امکان پذیر است، اظهار داشت: پژوهش های مختلف می تواند برای کشور ظرفیت سازی کند و همین تحقیقات امکان دسترسی به اطلاعات را فراهم می آورد که ما می توانیم چنین اطلاعاتی را در اختیار کشورهای منطقه قرار دهیم.
نامی با تکیه بر این که پژوهشگاه زلزله شناسی می تواند در حوزه پیشگیری به خوبی عمل کند، اظهار داشت: در این صورت اگر سوانح طبیعی رخ دهد، می توانیم پیش از چنین اتفاقاتی ساخت و سازها را محکم و مقاوم پیش ببریم.
منبع:

1401/02/09
12:40:52
0.0 / 5
602
تگهای خبر: خدمات , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا