هوافضا- علوم هوایی

برگزاری مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران در دانشگاه آزاد

برگزاری مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران در دانشگاه آزاد

هوا فضا: مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران طی سه روز پایانی هفته جاری، در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران انجام می شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۲۲(IranOpen RoboCup) توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته ملی ربوکاپ، از تاریخ ۱۴ الی ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در واحد علوم و تحقیقات برگزار می گردد.
دکتر مرتضی موسی خانی، رییس کمیته ملی ربوکاپ ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: شانزدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران بنا به دستور و با حمایت دکتر طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می گردد.
دکتر موسی خانی افزود: در سالی که از طرف مقام معظم رهبری بعنوان پشتیبانی از کارهای دانش بنیان و توسعه هوش مصنوعی مورد تاکید قرار گرفته، اقدامات مؤثر برای برگزاری شانزدهمین دوره از مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با حمایت های قائم مقام واحد علوم و تحقیقات، باشگاه پژوهشگران جوان، واحد قزوین و همکاران خدوم در کمیته ملی ربوکاپ، صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: شانزدهمین دوره از مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با حضور بیش از ۱۰۰ تیم از دانشگاه ها و مدارس داخل و خارج از کشور و حدود ۸۰۰ شرکت کننده انجام خواهد شد. همین طور در این دوره برنامه ریزی لازم برای حضور ۱۵۰ نفر از کمیته فنی و سرپرستان لیگ ها صورت گرفته است.
به نقل از دانشگاه آزاد، ربوکاپ یا جام جهانی رباتها، یک پروژه بین المللی برای ارتقای هوش مصنوعی، دانش رباتیک و مکاترونیک است. فدراسیون جهانی ربوکاپ در تلاش است تا با طرح مسئله ای استاندارد که دامنه گستره آن تمامی فناوری های موجود را به مشارکت و آزمون فرا می خواند، به پرورش تحقیقات هوش مصنوعی و ربات های هوشمند بپردازد.
ربوکاپ، بازی فوتبال را با هدف ایجاد ابتکاراتی برای مسائل اساسی اجتماعی و صنعتی بعنوان محور اصلی تحقیقات خود انتخاب نمود. هدف نهایی ربوکاپ تشکیل یک تیم کاملا هوشمند از ربات های انسان نما است که در سال ۲۰۵۰ برابر تیم قهرمان جام جهانی فوتبال به پیروزی برسد.
یکی از کاربردهای اصلی فناوری ربوکاپ جستجو و نجات در زمان وقوع بلایای طبیعی همچون زلزله در مقیاس وسیع است. ربوکاپ، پروژه امداد ربوکاپ را به جهت ارتقای تحقیقات در حوزه مسائل اساسی اجتماعی آغاز کرد و از اهداف اصلی آن استفاده مفید از فناوری برای کاهش خسارات جانی ناشی از وقوع بلایای طبیعی است.
در ربوکاپ آزاد ایران، تیم های ایرانی از سال ۱۳۸۲ همچون فعال ترین تیم های ربوکاپ بوده اند و تعداد تیم های ایرانی سال به سال رو به افزایش بوده است.
مسابقات ربوکاپ آزاد ایران محلی برای آماده سازی و تقویت تیم ها برای شرکت در مسابقات جهانی است. علاوه بر این، تیم های نوپا این فرصت را پیدا می کنند تا از تجربیات تیم های دیگر بهره برده و بیشتر با این مسابقات آشنا گردند.
شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۱۴۰۱ در ۹ لیگ همچون لیگ های دانش آموزی، فوتبالیست، امدادگر، دموی دانش آموزی و کواسپیس و ربات های سرویس رسان در کار، ربات پرنده، خودروی خودران و دموی بزرگسال برگزار می شود و بازدید از این مسابقات برای عموم افراد آزاد است.
منبع:

1401/02/11
12:24:18
0.0 / 5
623
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا