هوافضا- علوم هوا فضا

برگزاری نمایشگاه بزرگ فناوری در ۴۰ سالگی دانشگاه آزاد

برگزاری نمایشگاه بزرگ فناوری در ۴۰ سالگی دانشگاه آزاد

به گزارش هوا فضا رئیس کمیته ملی ربوکاپ با اشاره به گام های موثر کشور در زمینه های رباتیک و هوش مصنوعی اظهار داشت: خیلی از تیم های حاضر در پانزده دوره این رقابت ها تا حالا موفق شده اند با تاسیس شرکت های دانش بنیان، اشتغال زایی و درآمدزایی بالایی ایجاد کنند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر مرتضی موسی خانی در حاشیه شانزدهمین مسابقات ربوکاپ ایران آزاد ۲۰۲۲ در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که خیلی از محصولاتی که تیم های رباتیک در این رقابت ها ساخته اند، در مرحله تجاری سازی به محصولات مورد نیاز کشور تبدیل گشته است، اضافه کرد: تیم ها از دانشی که از شرکت در مسابقات کسب کرده بودند، که شامل دانش های هوش مصنوعی، رباتیک، پردازش و کنترل، بینایی ماشین می شود، در صنایع مختلف خصوصاً در زمینه هایی چون مکاترونیک، بازی سازی ها و شبیه سازی ها بسیار استفاده می شود.
وی اظهار نمود: روندی که ترند جهانی شده، این است که صنعت به سمت هوش مصنوعی و رباتیک درحال حرکت است و با تدبیری که از ۱۷ سال قبل انجام شد، ایران در این عرصه گام های خوبی برداشت و با برگزاری این مسابقات و ترویج این دانش در کشور و ایجاد انگیزه در کشور، خیلی از جوانان که در آن زمان بعنوان دانش آموز شرکت کرده بودند، امروز شرکت های بزرگی را در زمینه های فناوری مدیریت می کنند و خیلی از آنها توانسته اند در مراکز نوآوری و پارک های علم و فناوری شرکت های خوبی را دایر کردند.
موسی خانی، با اعلان اینکه به سبب پراکندگی تیم ها، آمار دقیقی از دایر کردن شرکت از طرف آنها در اختیار نداریم، تصریح کرد: همین مقدار می توان اعلام نمود که تعدادی از آنها با ایجاد شرکت هایی با حضور ۵۰ تا ۱۰۰ پرسنل، درآمدهای چندین میلیارد تومانی برای خود و دیگران به وجود آورده اند.
رئیس کمیته ملی ربوکاپ این موفقیت را به سبب جایگاه هوش مصنوعی و رباتیک در صنعت دانست و اشاره کرد: نسل چهارم صنعت بر محور هوش مصنوعی، رباتیک و علوم سایبرنتیک شکل گرفته و به سبب پیشگامی بموقع جمهوری اسلامی ایران در این عرصه ها، خوشبختانه شرکت های خوبی در این عرصه داریم که جز شرکت های موفق این حوزه در کشور می باشند و درآمدهای خوبی برای خود و اشتغال زایی در کشور به وجود آورده اند.
موسی خانی، اعلام نمود: در این راستا در آینده نزدیک دانشگاه ازاد اسلامی در آینده نزدیک در گام دوم انقلاب برنامه بسیار خوبی برای ارائه چند هزار محصول دانش بنیانی و هسته های دانش بنیانی دارد که به زودی همزمان با چهلمین سالگرد تاسیس دانشگاه که در مصلی تهران برگزار می شود، محصولاتی در امتداد رفع نیازهای کشورعرضه می شود.
سرنوشت قَدرترین تیم دانشگاه آزاد قزوین
رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران درباب سرنوشت تیم های MRL بعنوان قَدرترین تیم حاضر در رقابت های ربوکاپ در ۱۵ دوره گذشته، تعدادی از تیم های MRL فعال نیستند ولی تعدادی از تیم ها مانند "تیم ربات پرنده"، "تیم ربات صنعتی" و " بخش های شبیه سازی" فعال می باشند به شکلی که تعدادی از آنها در تولید بازی های کامپیوتری، شرکتی را تاسیس و بیش از ۴۰ تا ۵۰ پرسنل را دعوت به کار کردند.
وی نمونه دیگر موفقیت این تیم ها را ساخت تولید خودرو عنوان نمود که به مرحله تجاری سازی رسیده است و افزود: یکصد عدد از این خودرو ها تا حالا به فروش رسیده است.
موسی خانی اشاره کرد: قسمتی از این تیم ها به سبب گران شدن قطعات و شیوع پاندمی کرونا امکان حضور از شهرستان ها را نداشتند ولی اقدام خوبی که رخ داد این بود که بلافاصله پس از بازگشایی دانشگاه ها، با دستور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، جریان راه اندازی این مسابقات عنوان شد و موج خوبی از امید و شادی و نشاط باردیگر ای میان دانشجویان و جوانان به وجود آمد و امیدوار هستم سال آینده در گستره وسیع تر و در فضای بیشتری این رقابت ها اجرا شود.
منبع:

1401/02/16
12:22:29
0.0 / 5
570
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا