هوافضا- علوم هوایی

پیشنهاد امضای تفاهم نامه دوره پسادکترای صنعتی

پیشنهاد امضای تفاهم نامه دوره پسادکترای صنعتی

به گزارش هوا فضا معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تاکید بر این که باید دانشجویان را با ادبیات دانش بنیان و تجاری سازی و مالکیت فکری آشنا نماییم، اظهار داشت: اعلام آمادگی می نماییم طی یک تفاهم نامه همگرا با معاونت آموزشی در قالب دوره تکمیلی پسادکترای صنعتی دانشجویان و اعضای هیات علمی در این عرصه را توانمندسازی نماییم.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در نشست جمع بندی قبل از برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور که با حضور دکتر ابوالفضل باقری فرد، معاون آموزشی وزیر بهداشت و محمدمهدی علاءالدینی، سرپرست گروه مستقل نظارت بر تامین تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو و مدیران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، با اعلان اینکه به آخرین ایستگاه ارزیابی آمادگی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی قبل از برگزاری گردهمایی رسیدیم، اظهار داشت: هدف از برگزاری این گردهمایی، ایجاد سازوکار عملیاتی برای به اجرا درآوردن شعار سال با عنوان "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" است. نتایج حاصل از این گردهمایی در نشست رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی که با حضور وزیر بهداشت و معاونین وی برگزار می شود، بصورت راهکارهای اجرائی شعار سال در زمینه تحقیقات و فناوری حوزه سلامت اعلام و ابلاغ می شود.

وی اعلام نمود: تا حالا پنج نشست مجزا توسط مدیران معاونت تحقیقات با معاونین تحقیقات دانشگاه ها برگزار شده است تا پیش زمینه های لازم ایجاد شود و زمان گردهمایی به موضوعات اساسی پرداخته شود.

پناهی با بیان اقدامات انجام شده در امتداد شعار سال، اظهار داشت: در شورای معاونین وزارت بهداشت قرارگاه دانش بنیان به ریاست وزیر بهداشت به راه افتاده است. این اقدام در پاسخ به دغدغه دانشگاه های علوم پزشکی بود که در صورت تعامل میان معاونین تحقیقات و فناوری، درمان، آموزش و بهداشت نتایج مطلوب تری کسب می شود. بدین سبب وقتی در تبریز (محل برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور) درباب شعار سال صحبت می نماییم، آسوده خاطر هستیم که باقی معاونین وزارتخانه در جریان امور هستند و بر اجرای مصوبات آن اهتمام خواهند داشت.

پناهی با اشاره به این که بسته حمایتی-سیاستی افزایش "تولید دانش بنیان، اشتغال آفرین" در قالب تمامی معاونت های وزارتخانه به وزیر بهداشت ارائه شده است، اظهار داشت: این بسته فرصت خوبی است که همه معاونین با تعامل یکدیگر در جهت تحقق یک هدف مشترک گام بردارند. امیدواریم با تشکیل قرارگاه شاهد شکوفایی شعار سال باشیم.

وی با اشاره به پنل تخصصی تولید دانش بنیان در زمینه سلامت، اظهار داشت: در امتداد قولی که به رییس جمهور در نشست هیات دولت داده شد، از تمام ابزارهای موجود در جهت تحقق شعار سال بهره برداری می نماییم. در گردهمایی نیز با برگزاری این پنل معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه ها را با مفاهیم دانش بنیان، حمایت ها و دستاوردهای آن آشنا کرده و زنجیره تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی را برقرار می نماییم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اعلان اینکه تمام بازیگران مؤثر استانها باید در تحقق شعار سال مشارکت داشته باشند، اظهار داشت: به جهت اینکه مفاهیم دانش بنیان در استانها شکل بگیرد و رشد کند، فقط محدود به وزارت بهداشت نیستیم و تمام بخش ها از استانداری و مجلس و غیره هم به کار گرفته شده اند.

تفاهم نامه پسادکترای صنعتی با معاونت آموزشی

پناهی با تاکید بر دو بخش گردهمایی اظهار داشت: در این جلسه یک دانشگاه علوم پزشکی که در حوزه تحقیقات کاربردی و پاسخگو پیشرو است، به ارائه تجربیات خود خواهد پرداخت و همچنین یک دانشگاه هم که در زمینه فناوری و تولید محصول سرآمد باشد، به ارائه تجربیات خود می پردازد.
وی با تاکید بر این که باید دانشجویان را با ادبیات دانش بنیان و تجاری سازی و مالکیت فکری آشنا نماییم، اظهار داشت: اعلام آمادگی می نماییم طی یک تفاهم نامه همگرا با معاونت آموزشی در قالب دوره تکمیلی پسادکترای صنعتی، دانشجویان و اعضای هیات علمی در این عرصه را توانمندسازی نماییم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اضافه کرد: اگر مقاله ای بتواند مشکلی از کشور را در زمینه سلامت رفع کند یا منجر به ثروت آفرینی، محصول، خدمت یا تجهیز شود، باید مورد حمایت قرار گیرد.

آموزش هم باید در کنار تحقیقات کاربردی شود

دکتر باقری فرد، معاون آموزشی وزیر بهداشت در این جلسه با اعلان اینکه عمل به شعار سال جزو وظایف همه معاونت هاست، اضافه کرد: کاربردی کردن فقط محدود به تحقیقات نیست، بلکه آموزش هم باید کاربردی شود. اگر دانش به قفسه ها و تحقیق و آموزش خلاصه شود، نتیجه عاید کشور نخواهد شد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر این که برای تحقق تحقیقات دانش بنیان و کارآفرین باید پایان نامه ها را به سمت تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین هدایت نماییم، اضافه کرد: شیوع کووید_۱۹ نشان داد به توان شرکت های دانش بنیان به سبب فناورمحور بودنشان احتیاج داریم و باید آنها را توانمند نماییم.

آغاز دکترای فناور محور در سال جاری

وی تصریح کرد: از امسال دکترای فناور محور را شروع خواهیم کرد. شرکت های دانش بنیان به دکترای فناورمحور پذیرش می دهند و این افراد موظف می باشند در پروژه مشخصی در شرکت کار کنند و بدین سان سبب ارتقای خود و شرکت دانش بنیان خواهند شد. ابتدا رشته نانو را شروع کردیم، ولی در آینده به رشته های دیگر تعمیم می دهیم.

باقری فرد اضافه کرد: بتازگی برخی دانشگاه ها به مقوله کاربرد هوش مصنوعی در آموزش وارد شدند. باید این توانمندی ها را هدایت نماییم تا منابعمان به درستی صرف شود و نتایج آن در کوتاه مدت و بلندمدت مشهود باشد.

منبع:

1401/02/20
12:15:15
0.0 / 5
612
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا