علوم هوا فضا

فرصت طلایی شرکتهای دانشی کشاورزی با حذف یارانه ها

فرصت طلایی شرکتهای دانشی کشاورزی با حذف یارانه ها

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری حذف یارانه ها در بخش کشاورزی را فرصت طلایی برای شرکتهای فعال در این حوزه دانست و اظهار داشت: پول نفتی و یارانه ابتکار و نوآوری را از بین می برد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سورنا ستاری امروز در افتتاحیه یازدهمین دوره نمایشگاه فناوری و نوآوری (اینوتکس) که در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد، ضمن اشاره به برگزاری دهمین دوره این رویداد با اشاره به اینکه پس از مبتلا شدن به کرونا در این رویداد شرکت کردم، اضافه کرد: میتوان گفت برگزاری این رویداد به این صورت و در فضای باز مدیون انتشار کرونا است.
وی با اشاره به اینکه اپیدمی کرونا حالا درحال به پایان رسیدن است، اظهار نمود: ما در مقابله با این اپیدمی در انتهای تونل هستیم، ولی هیچگاه دست از ما بر نمی دارد.
ستاری ضمن اشاره به توانمندی شرکتهای دانش بنیان در زمان شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد: در آن زمان ۵ شرکت دانش بنیان ایرانی توانستند به تولید واکسن کرونا ورود کنند، ضمن آنکه ۲ تا ۳ شرکت دیگر در نوبت هستند که با روش های جدید وارد عرصه تولید واکسن کرونا شوند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر این که ما داخل یک مبارزه هستیم، تصریح کرد: بحث دانش بنیان ها با تاکیدات مقام معظم رهبری همواره بر حرکت دولت و حکومت پایه ریزی شده است. این پایه ریزی دارای یک محور فرهنگی است تا اقتصادی.
وی، فناوران را سیمرغ های حوزه فناوری توصیف کرد و افزود: متأسفانه فرهنگ اقتصاد نفتی طی صد سال قبل به کشور تحمیل شده است، در حالیکه ایران دارای فرهنگ ۶ هزار ساله تاریخ، فرهنگ و دانش و کارآفرینی بوده است و وضعیت امروز ما ناشی از پول نفت می باشد.
ستاری در تشبیه، پول نفت بی حساب کشور را همانند حقوق کارمندی دانست که اگر نباشد فرد تصور می کند از گرسنگی می میرد، خاطرنشان کرد: این اتفاقاتی که در سالهای اخیر رخ داده، به علت زحمات شما فناوران بوده است.
وی با تکیه بر این که امسال یکی از اهداف معاونت علمی اقتصادهای بزرگ است، اظهار داشت: نمونه آن حوزه کشاورزی است که یک بحث جدی است و اقدام برای حذف یارانه در این بخش بزرگترین خدمت خواهد بود؛ چون که دلیل توسعه نیافتگی کشاورزی اختصاص یارانه بوده است. پول نفتی نوآوری و ابتکار را از بین می برد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر این که الان فرصت طلایی برای فناوران فعال در حوزه کشاورزی بوجود آمده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن چیادمان می رود که برای مس و فولاد چه وضعیتی رخ داده است.
ستاری اظهار داشت: این شرکتهای فعال در حوزه صنایع و معادن هستند که توانستند سودآوری زیادی داشته باشند؛ تابحال بعضی از شرکتهای دانش بنیان به این حوزه ها ورود پیدا کردند و ۴۰-۵۰ هزار میلیارد سودآوری کردند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مورد اقتصاد دانش بنیان، تاکید کرد: ما از اقتصاد ۳۰۰ هزار میلیاردی در سال ۹۹ باید به عدد قابل توجهی برسیم.
وی ابراز امیدواری کرد که در آینده با جهت گیری های جدید و درست، منویات رهبری در مورد اقتصاد دانش بنیان محقق شود و بدین واسطه آینده خوبی در انتظار ما باشد.
ستاری با اشاره به اینکه ما همه در یک جبهه می جنگیم، خاطرنشان کرد: این جنگ ضد اقتصاد سنتی بخش خصوصی و بوروکراسی های فوق وحشتناک اقتصاد نفتی در دولت ها و غیره است. این حرکت جمعی در چارچوب یک مبارزه است که می تواند سبب شود جهت گیری های ما سمت و سوی بهتری پیدا کند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار نمود: اگر ۳۰ نماینده مجلس از زیست بوم فناوری آمده، احتیاج به تصویب قانون جهش دانش بنیان است و همینطور از ۴۳ عضو اتاق بازرگانی، ۱۸ شرکت دانش بنیان حضور دارند که این مهم نشان از توسعه این اکوسیستم دارد.1401/02/21
20:22:21
0.0 / 5
562
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا