هوافضا- علوم هوایی

عرضه طرحی با کاربرد در موتورهای سوخت مایع موشک های حامل ماهواره

عرضه طرحی با کاربرد در موتورهای سوخت مایع موشک های حامل ماهواره

به گزارش هوا فضا طرح بهینه سازی پذیرش جزئی توربین های فراصوت با کاربرد در موتورهای سوخت مایع موشک های حامل ماهواره از جانب عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی عرضه شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر رضا آقایی طوق، عضو هیأت علمی و استادیار گروه مهندسی هوافضای دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در توضیح طرح بهینه سازی پذیرش جزئی توربین های فراصوت، اظهار داشت: در موتورهای سوخت مایع موشک های حامل ماهواره، زمانی که دبی جرمی سیال کم باشد، برای رسیدن به کار ویژه بالا در نسبت فشار بالا، از توربین های سوپرسونیک استفاده می شود. به علت کم بودن دبی جرمی سیال و برای پیشگیری از بروز اتلافات ناشی از ارتفاع کم پره ها و مشکلات ساخت و تولید، از پذیرش جزئی در ورود استفاده می شود.

آقایی با بیان اینکه این طرح در رویداد ملی "عصر امید" دانشگاه آزاد عرضه خواهد شد، افزود: مطالعات تجربی نشان داده است راندمان توربین به پذیرش جزئی وابسته است. از یک سو، توربین در پذیرش کلی راندمان بالایی دارد و از طرفی در دبی کم، استفاده از پذیرش جزئی از بروز اتلافات الزامی جلوگیری می کند؛ با عنایت به مکانیزم و تاثیر متقابل درصد پذیرش جزئی بر پارامترهای طراحی توربین، میتوان گفت مقداری از پذیرش جزئی وجود خواهد داشت که به ازای آن، افت های درون توربین به کمترین مقدار خواهد رسید.

استادیار واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: با عنایت به اثر قابل توجه راندمان توربین در کارکرد موتور سوخت مایع، هدف ما در طرح حاضر، دستیابی به درصد پذیرش جزئی بهینه بود. به این منظور، ترکیبی از کار تحلیل عددی، به کارگیری الگوریتم های پیشرفته بهینه سازی و مطالعات تجربی انجام شد. ابتدا تحلیل عددی سه بعدی توربین موجود انجام و سپس، از راه آزمایش های تجربی با استفاده از تستری که به این منظور طراحی و ساخته شد، عملکرد توربین موجود ارزیابی شد. درنهایت، طی چند مرحله، تغییرات موردنظر اعمال و تحلیل مجدد شد و تغییرات در مدل توربین اعمال و توربین بهینه ساخته شد.

او در آخر تاکید کرد: با اجرای طرح بهینه سازی پذیرش جزئی توربین های فراصوت؛ توربین جدید در آزمایشگاه حدود ۶ واحد، حدود ۱۰ درصد بهبود را نشان داد.

منبع:

1401/03/04
11:16:16
0.0 / 5
632
تگهای خبر: طراحی , هوافضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا