هوافضا- علوم هوا فضا
به مناسبت روز جهانی دریا و اقیانوس ها

روز بیان سخاوت دریا و آشتی انسان با آن

روز بیان سخاوت دریا و آشتی انسان با آن

باتوجه به پوشش 70 درصدی اقیانوس ها و اثرات این محیط های آبی بر زندگی بشر از سال 2009 سازمان ملل روز 8 ژوئن برابر با 18 خرداد را ˮروز جهانی دریا و اقیانوس هاˮ اعلام نمود تا در این روز با ارتقای دانش عمومی نسبت به دریاها و اقیانوس ها، بین انسان ها و محیط های آبی آشتی مجددی برقرار کند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، اقیانوس ها با پوشش بیش از ۷۰ درصدی کره زمین، ۵۰ درصد اکسیژن این سیاره را تولید می کنند. همین طور دارای بیشترین تنوع زیستی در کره زمین هستند؛ بدین جهت منبع مهم، ‏حیاتی و اصلی پروتئین برای بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان به شمار ‏می روند.
اقیانوس ها سهم مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می کنند، به نحوی که تخمین زده می شود تا سال ۲۰۳۰ نزدیک ‏به ۴۰ میلیون نفر در صنایع در رابطه با اقیانوس ها مشغول کار می شوند. ‏
به رغم گشاده دستی اقیانوس ها برای ساکنان خشکی، مطابق برخی آمارها ۹۰ درصد از جمعیت ماهیان بزرگ اقیانوس ها از بین رفته و ۵۰ درصد از صخره های مرجانی دریاها ‏تخریب شده است. این حاکی از آنست که بشر بیشتر از مقدار قابل جبران، از اقیانوس ها برداشت کرده است.
لذا ‏ضروری است برای صیانت از دریاها و اقیانوس ها تعادل جدیدی مبتنی بر شناخت آنها و چگونگی ارتباط انسان با آن ‏شکل گیرد که فراگیر، ابتکاری و همراه با تبیین و ترویج تجربه های گذشته باشد.‏
مطالعات جدید نشان میدهد نرخ بی سابقه کاهش اکسیژن در اقیانوس ها به سبب تغییر اقلیم، آلودگی آب ها، ورود فاضلاب به آنها و کارهای کشاورزی، موجب گسترش سریع "مناطق مرده" در اقیانوس های جهان شده و سبب بروز تهدید زیستی برای زیست بوم ها و حیات دریایی شده است.
میزان کلی اکسیژن در اقیانوس ها تا حدود دو درصد افت کرده و تعداد "مناطق مرده" که به عارضه کم اکسیژنی گرفتار شده اند(یعنی میزان کاهش اکسیژن در آنها به مرز خطرناکی رسیده) از ۴۵ نقطه در دهه ۶۰ میلادی، به دستکم ۷۰۰ منطقه هم اکنون رسیده است.
بسیاری از جانداران دریایی بزرگ تر و فعال تر مانند کوسه، نیزه ماهی و ماهی تُن نمی توانند در این مناطق زندگی کنند و در دراز مدت در معرض خطر انقراض دسته جمعی قرار دارند، مگر آنکه روند فعلی برعکس شود.
این همه، سبب شد که از سال ۲۰۰۹ سازمان ملل متحد روز هشت ژوئن مصادف با ۱۸ خرداد را بعنوان روز جهانی و اقیانوس ها نامگذاری کند. هدف سازمان ملل از این نامگذاری صیانت از این منابع گرانبها و نجات دادن اقیانوس ها از تخریب و آلودگی بود.
بر این اساس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به مناسبت هشتم ژوئن مصادف با ۱۸ خرداد روز «جهانی دریا و اقیانوس» ۱۰ برنامه در سه محور "ترویجی"، "آموزشی" و "پایشی" تعریف کرد تا با افزایش سطح اطلاعات و دانش عمومی درباب اهمیت دریاها و اقیانوس ها، تشریح اثرات کارهای انسانی بر دریاها و توجه دادن آحاد مردم به مسئولیت های اجتماعی برای صیانت از دریاها، بین جامعه و این محیط های آبی آشتی برقرار کند.
این برنامه ها که شامل چهار کارگاه حضوری ویژه دبیران آموزش و پرورش استانهای ساحلی، یک کارگاه آموزشی مجازی، یک نشست تخصصی مجازی، چهار برنامه پایشی در نوار ساحلی کشور و برنامه پاکسازی سواحل در شهرستان های چابهار، بندرعباس و نوشهر است توسط متخصصان پژوهشگاه و اساتید دانشگاه های کشور، است.
بر اساس زمان بندی برنامه ها مقرر است، برنامه های پایشی در آب های ساحلی استانهای جنوبی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، و بوشهر توسط متخصصان پژوهشگاه، با تاکید بر اکوسیستم های حساس مانگرو و آبسنگ های مرجانی و استانهای شمالی در سواحل استانهای مازندران و گلستان در فاصله روزهای هفتم تا ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ برگزار می گردد.
کارگاه آموزشی «ذرات معلق و آلودگی میکروپلاستیک ها در محیط های دریایی» با سخنرانی دکتر کمال الدین کر، دکتر حمید ارشادی فر و دکتر غلامرضا محمدپور از اعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و دکتر ابوالفضل ناجی از دانشگاه هرمزگان روز ۱۶ خرداد ساعت ۹: ۰۰ بصورت مجازی برگزار می شود.

همچنین طبق برنامه ریزی ها، نشست تخصصی با موضوع «زمامداری دریا و اقیانوس» با سخنرانی دکتر مهین فغفوری از موسسه بین المللی اقیانوسی، دکتر علی اصغر پورعزت از دانشگاه های تهران، دکتر محمدرضا حافظ نیا از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر احسان کامرانی از دانشگاه هرمزگان و دکتر نادر پسنده مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی روز ۱۷ خرداد برگزار می شود.

علاوه بر آنها چهار کارگاه آموزشی حضوری نیز با موضوع "دانش دریاها و اقیانوس ها و روش های نمونه برداری و آنالیز اقیانوس شناسی" با حضور دبیران آموزش و پرورش در روز ۱۷ خرداد در شهرستان نوشهر و در روز ۱۸ خرداد در شهرستان های بوشهر و بندرعباس برگزار می گردد.1401/03/14
13:39:35
0.0 / 5
574
تگهای خبر: آموزش , سیستم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا