هوافضا- علوم هوایی

صادرات نانو محصولات آرایشی ایرانی به ۴ کشور

صادرات نانو محصولات آرایشی ایرانی به ۴ کشور

هوا فضا: یکی از شرکت های فناور از نانو ذرات در محصولات آرایشی و بهداشتی بهره برده و با افزایش کارایی این محصولات موفق به صادرات محصولات خود شده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر شاهینی، مدیر عامل این شرکت فناور درباره نقش فناوری نانو در صنعت آرایشی و بهداشتی اظهار داشت: این صنعت دارای سه بخش مختلف مراقبت بهداشتی (Personal Care)، آرایشی و بهداشتی (Cosmeceutical) و بخش آرایشی (Make Up) است و فناوری نانو وارد هر سه بخش شده و هم اکنون محصولات نانویی در هر سه بخش در بازار وجود دارد.
وی با اعلان اینکه علاقه مندان ورود به این حوزه باید قبل از وارد شدن به صنعت آرایشی و بهداشتی دقیقا مشخص کنند که به کدام بخش قصد ورود دارند، اظهار نمود: در ایران حوزه آرایشی و بهداشتی (Cosmeceutical) بیشتر مورد توجه بوده و مقالات و محصولات در این بخش بیشتر است. استفاده از فناوری نانو در این صنعت بطور معمول برای سه هدف درمانی، بهبود کیفیت محصولات فعلی و جلوگیری از آثار منفی (مانند بلوک کردن پرتو خورشید) انجام می شود. از علاقه مندان این حوزه می خواهم که کاربرد فناوری نانو در صنعت آرایشی و بهداشتی را تنها در کرم های ضد آفتاب نبینند و به طیف وسیع کاربردهای فناوری نانو در این صنعت توجه نمایند.
شاهینی اشاره کرد: نانو ذرات از نانوامولوسیون ها، نانو لیپوزوم، نانولوله کربنی و دندریمر و چندین نانوساختار دیگر از عناوین ترکیبات قابل استفاده در صنعت آرایشی و بهداشتی است که در این بین در بخش نانوذرات، نانوذرات نقره سهم قابل توجهی را به خود مختص کرده است.
وی به تشریح کرم های ضدآفتاب نانویی تولید شده در این شرکت پرداخت و اظهار داشت: در کرم های ضدآفتاب از مواد شیمیایی جاذب برای جذب پرتوها استفاده می شود و در کنار آن از مواد بازتاب دهنده نیز برای بازتابش نور خورشید استفاده شده است که نانوذرات بطور معمول بعنوان بازتاب دهنده کیفیت کرم ها را بهبود داده اند. در این میان نانوذرات تیتانیوم و اکسید روی همچون پرکاربردترین نانوذرات مورد استفاده در کرم های ضد آفتاب هستند.
مدیرعامل این شرکت از تولید این نانوذرات با همکاری دانشگاه صنعتی شریف آگاهی داد و اظهار داشت: این نانوذرات برای تولید محصولات شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.
به نقل از ستاد نانو، شاهینی به بیان کاربردهای نانولیپوزوم در تولید خمیردندان، دئودورانت، ضدچروک و کرم های روشن کننده پرداخت و افزود: افزایش نفوذپذیری لیپوزوم به پوست عامل افزایش کارایی محصولات نانویی حاوی لیپیوزوم است. نانوامولوسیون ها نیز در مرطوب کننده ها بعنوان عامل آبرسان عمل می کنند. از نانوکربن ها در تولید لوازم آرایشی نظیر ریمل و خط چشم استفاده می شود که سمیت رنگ های تجاری مورد استفاده در این محصولات را کم می کند.
این شرکت موفق به صادرات این محصولات به کشورهای لبنان، عراق، افغانستان و کویت شده است.
منبع:

1401/03/25
07:47:13
0.0 / 5
541
تگهای خبر: فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا