هوافضا- علوم هوا فضا
با همكاری دانشمند ایرانی ابداع شد

خالکوبی هایی که فشار خون را اندازه گیری می کنند!

خالکوبی هایی که فشار خون را اندازه گیری می کنند!

پژوهشگران آمریکایی با همکاری ˮروزبه جعفریˮ، دانشمند ایرانی، خالکوبی هایی را با بهره گیری از گرافین ابداع نموده اند که می توانند فشار خون را اندازه گیری کنند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، خالکوبی های موقتی که با بهره گیری از گرافین ساخته می شوند، می توانند فشار خون را طی چند روز بصورت دائمی کنترل کنند. عملکرد این خالکوبی ها با روش کار دستگاه های فشار خون استاندارد که از زمان ابداع خود تا حالا تغییر چندانی نکرده اند، بسیار متفاوت می باشد.
"دجی آکینوانده"(Deji Akinwande)، پژوهشگر "دانشگاه تگزاس در آستین"(UT Austin) اظهار داشت: خالکوبی گرافین، بی وزن و نامرئی است. کاربر بعد از خالکوبی، آنرا فراموش می کند.
آکینوانده و همکارانش، نوعی خالکوبی را ابداع نموده اند که شامل ۱۲ نوار گرافین حدودا نامرئی است که در دو ردیف و در امتداد دو شریان اصلی ساعد قرار گرفته اند. نوارهای بیرونی هر ردیف، سیگنال های الکتریکی کوچکی را به عمق ساعد ارسال می کنند. نوارهای داخلی می توانند تغییرات جریان خون را با تغییر ولتاژ تشخیص دهند.
خالکوبی ها می توانند فشار خون را بطور دائمی و با دقت "سطح A" که توسط استانداردهای بین المللی تعریف شده است، اندازه گیری کنند. سطح A، بالاترین سطح دقت ممکن برای یک دستگاه پزشکی بشمار می رود.
این گروه پژوهشی، خالکوبی ها را روی شش نفر آزمایش کردند و متوجه شدند که آنها طی ساعت ها کار کردن و پیاده روی کاربر خود، به خوبی کار می کنند. آنها حتی زمانی که شرکت کنندگان به چیزی فشار می آوردند یا بازوهای خودرا به مدت یک دقیقه در سطل آب سرد فرو می بردند، کارآیی داشتند. خالکوبی ها هنگام شب و در خواب نیز بدون ایجاد مزاحمت کار می کردند.
آکینوانده اظهار داشت: هم اکنون، خیلی از سخت افزارهای مورد نیاز برای ثبت و تحلیل و بررسی داده های به دست آمده از خالکوبی باید در نزدیکی آن قرار داشته باشند و ازطریق یک سیم به هم متصل شوند اما در آینده، این گروه پژوهشی ممکنست با بهره گیری از اتصالات بی سیم به بررسی بپردازند. یک امکان دیگر این فناوری، استفاده از تماس بین خالکوبی های گرافین و ساعت هوشمندی است که در بالای آنها قرار می گیرد.
داشتن دستگاهی که می تواند فشار خون را حتی زمانی که کاربر درحال حرکت کردن یا خواب است اندازه گیری نماید، در ارائه یک اندازه گیری قابل اعتمادتر و اساسی، سودمند خواهد بود.
"روزبه جعفری"(Roozbeh Jafari)، دانشمند ایرانی "دانشگاه ای اند ام تگزاس"(Texas A&M) اظهار داشت: ما می خواهیم به سمت اندازه گیری مداوم فشار خون حرکت نماییم. این بدان معناست که حتی نمی دانید چه زمانی فشار خون شما اندازه گیری می شود.
جعفری افزود: در مقایسه، یک دستگاه فشار خون استاندارد که فشار را یک دفعه در مطب یا در خانه اندازه گیری می کند، می تواند به دلیلهای زیادی همچون استرس یا کم آبی، نتایج نادرستی را عرضه نماید. حتی فشار خون تعدادی از افراد با مراجعه کردن به پزشک، بصورت موقت افزایش می یابد. همچنین، دستگاه های فشار خون استاندارد بطور معمول از افراد می خواهند که بجای ایستادن یا حرکت کردن، بنشینند.
سایر پژوهشگران درحال بررسی "فوتوپلتیسموگرافی"(PPG) به عنوان یک روش مبتنی بر نور هستند تا از آن برای اندازه گیری فشار خون استفاده کنند. پوشیدنی های محبوب مانند دستگاه های "فیت بیت"(Fitbit)، این روش را آزمایش کرده اند اما عواملی مانند رنگ پوست و لایه چربی زیر پوست می توانند اندازه گیری با روش فوتوپلتیسموگرافی را کاهش دهند.
پژوهشگران با نشان دادن قابلیت های خالکوبی گرافین در داوطلبان سالم می خواهند آنرا در افرادی که فشار خون بالا دارند، آزمایش نمایند.
این پژوهش، در مجله "Nature Biotechnology" به چاپ رسید.1401/03/31
19:06:25
0.0 / 5
819
تگهای خبر: دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا