هوافضا- علوم هوا فضا

سهم بیشتر برنامه های تناسب اندام از بازار سلامت دیجیتال

سهم بیشتر برنامه های تناسب اندام از بازار سلامت دیجیتال

هوا فضا: طبق گزارش جامع سلامت دیجیتال ایران، روند جهانی بین سالهای 2015 تا 2020 نشان میدهد سهم برنامه های عمومی سلامت و برنامه های تناسب اندام جای خودرا به برنامه های تخصصی بیماریها داده و حجم بازار سلامت دیجیتال در سال 1400 حدود 1870 میلیارد تومان بوده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، امیر شریفیان، مدیر مرکز رصد و ترویج اقتصاد دیجیتال امروز در مراسم رونمایی از گزارش سلامت دیجیتال ایران ۱۴۰۰، با اعلان اینکه ما توانستیم سلامت دیجیتال را در ۹ بخش تعریف و تقسیم بندی نماییم، اظهار داشت: مشاوره آنلاین، نوبت دهی و رزرو، زنان، حاملگی و زایمان، مراقبت در منزل، گردشگری سلامت، کرونا، پرونده الکترونیک سلامت تجهیزات و سامانه های هوشمند بیمارستانی، تناسب اندام و تغذیه، تشخیص و پایش سلامت از بخش های سلامت دیجیتال محسوب می شوند.
وی با اشاره به اینکه دو پیشران اصلی سلامت دیجیتال در دنیا وجود دارد، اظهار نمود: رشد سریع اپلیکیشن ها، بازار پوشیدنی ها و ابزارهای هوشمند برای شناسایی نشانگرهای زیستی سلامت و نظارت ازراه دور بیماران، همچون این پیشران ها شمرده می شود.
شریفیان با تاکید بر این که بطور متوسط روزانه ۲۵۰ اپلیکیشن سلامت دیجیتال در سال ۲۰۲۰ انتشار یافته است، افزود: برمبنای آخرین آمار ۳۵۰ هزار اپلیکیشن در زمینه سلامت دیجیتال در جهان تولید شده است؛ ایران در تعداد اپلیکیشن های سلامت دیجیتال سهم حدود نیم درصدی دارد.
مدیر مرکز رصد و ترویج اقتصاد دیجیتال، اشاره کرد: حدود ۱۶۵۰ محصول سلامت دیجیتال در کشور شناسایی شده که نزدیک به ۹۰ درصد محصولات شناسایی شده در زمینه سلامت مختص اپلیکیشن های موبایلی است و از بین ۱۶۵۰ محصول نزدیک به ۴۵۰ محصول شاخص از نظر مخاطب درآمد و... شناسایی شده است.
شریفیان با اعلان اینکه ایران بطور تقریبی ۱۴۴۰ اپلیکیشن در زمینه سلامت دیجیتال دارد، اظهار داشت: این رقم با در نظر گرفتن نرم افزارهای حذف شده و یا از دسترس خارج شده در سالیان اخیر نزدیک به ۲۴۰۰ اپلیکیشن برآورد می شود.
وی اشاره کرد: بر طبق این گزارش جامع سلامت فقط در زمینه رژیم و تناسب اندام از سال ۹۴ تا حالا بیش از ۸۰۰ اپلیکیشن انتشار یافته است.
شریفیان با اشاره به بخش دیگر این گزارش اقتصاد دیجیتال در زمینه سلامت، اظهار داشت: این اپلیکیشن ها در بین برنامه های گوگل پلی و اپ استور ۵۱ درصد کمتر از ۱۰۰ بار دانلود شده اند. همین طور برمبنای اطلاعاتی که به دست آورده ایم، نزدیک به ۱۰۰ اپلیکیشن در زمینه سلامت توانسته اند به بالای هزار نصب دست یابند.
وی اشاره کرد: روند جهانی بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ نشان میدهد سهم برنامه های عمومی سلامت و برنامه های تناسب اندام جای خودرا به برنامه های تخصصی بیماریها داده است.
شریفیان همین طور با اشاره به بخش دیگر این گزارش جامع سلامت در زمینه اقتصاد دیجیتال، اظهار داشت: حجم بازار سلامت دیجیتال در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۸۷۰ میلیارد تومان بوده است که این میزان یک رشد ۲۳ درصدی نسبت به سال ۹۹ را به خود مختص کرده است.
مدیر مرکز رصد و ترویج اقتصاد دیجیتال با طرح سؤالی در خصوص این که چرا افزایش ریالی حجم بازار به مفهوم توسعه سلامت دیجیتال نیست، اظهار داشت: باوجود این که کرونا منجر به رشد بسیار زیاد برخی بخش ها شد؛ اما زیر حوزه ای همچون گردشگری سلامت به شدت با لطمه مواجه گردید و در ادامه قسمت عمده افزایش ریالی بازار به سبب نرخ تورم تحت تاثیر قرار گرفت.
شریفیان با اشاره به رشد درآمد بخش های سلامت دیجیتال نسبت به سال ۹۹ تاکنون، اظهار داشت: ما توانستیم سلامت دیجیتال را در ۹ بخش تقسیم بندی نماییم که این بخش ها از سال ۹۹ رشد شایان توجهی داشته اند.
وی با اشاره به خاصیت های جدید نسخه گزارش سلامت اقتصاد دیجیتال مبتنی بر سلامت، اظهار داشت: در این گزارش نقشه اکوسیستم سلامت دیجیتال بازبینی شده و سهم بازار این حوزه تا سال ۱۴۰۲ را پیش بینی کرده ایم.
شریفیان با تاکید بر این که در یک بررسی آماری میزان رضایت عمومی از حوزه های سلامت دیجیتال را بررسی کردیم، اظهار داشت: همین طور توانستیم علاوه بر تحلیل و مقایسه مشخصه های محصولات در زمینه های مختلف به بررسی احساسات تعدادی از با اهمیت ترین اپلیکیشن ها در زمینه سلامت دیجیتال بپردازیم.
وی افزود: همین طور توانستیم در این گزارش شناسنامه ای را برای محصولات برتر هر حوزه بعلاوه روند وضعیت مخاطبین و مشتریان اپلیکیشن ها تهیه و تنظیم نماییم.
به گفته ی ایشان، همین طور در این گزارش جایگاه ذهنی مشتریان در مورد محصولات شاخص را تحلیل کرده ایم.
منبع:

1401/04/06
12:31:11
0.0 / 5
832
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا