هوافضا- علوم هوایی
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تاكید كرد

۱۰ تا ۱۵ درصد دانشگاه ها باید تا آخر سال مرکز نوآوری خودرا راه اندازی کنند

۱۰ تا ۱۵ درصد دانشگاه ها باید تا آخر سال مرکز نوآوری خودرا راه اندازی کنند

به گزارش هوا فضا معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اشاره کرد: دانشگاه های علوم پزشکی باید متناسب با زیرساخت ها و توانمندی اعضای هیات علمی خود، ارتباط نزدیکی با معاونت تحقیقات و دفتر توسعه فناوری سلامت داشته باشند و تا آخر سال 10 تا 15 درصد دانشگاه ها، مرکز نوآوری خودرا راه اندازی کرده و توسعه دهند.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در وبینار «توسعه مراکز نوآوری، گامی جهت تکمیل چرخه پژوهش و فناوری» با اعلان اینکه توسعه فناوری در امتداد شعار سال جزو برنامه های اصلی ماست و باید آنرا تقویت نماییم، اظهار داشت: جهت کاهش واردات دارو و تجهیزات پزشکی و دیگر اقلام حوزه سلامت باید مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه ها را به سمت تولید، تحقیق و حل مسئله هدایت نماییم.

وی اضافه کرد: دانشگاه های علوم پزشکی باید متناسب با زیرساخت ها و توانمندی اعضای هیات علمی خود، ارتباط نزدیکی با معاونت تحقیقات و دفتر توسعه فناوری سلامت داشته باشند و تا آخر سال ۱۰ تا ۱۵ درصد دانشگاه ها، مرکز نوآوری خودرا راه اندازی کرده و توسعه دهند.

دکتر پناهی خطاب به دانشگاه های علوم پزشکی اشاره کرد: هیچ دانشگاهی نمی تواند بدون مرجعیت علمی و تولید دانش در امر دانش بنیان، نوآوری و فناوری نقشی داشته باشد؛ باید همه زیرساخت ها در این جهت به کارگرفته شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نگارش مقاله و مرجعیت علمی جزو اولویت ها و اهداف ماست، ولی اختتام راه نیست، اضافه کرد: تولید علم ابزار لازم برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده هاست، ولی این تازه شروع کار است. در گام بعدی باید دانش تولیدشده به رفتار علمی تبدیل گردد تا مشکلی از مردم را رفع کند، باید تبدیل به فرآورده علمی شود تا مردم از آن بهره برداری کنند.

به گفته وی، در ماموریت های هشت گانه ای که در گردهمایی مشهد و تبریز به معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی تکلیف شده است، باید توسعه تحقیقات پله ای برای رسیدن به توسعه فناوری باشد.

در ادامه دکتر محمدرضا منظم، رییس دفتر توسعه فناوری سلامت به تشریح دلیلهای و اهمیت راه اندازی مراکز نوآوری در ساختار وزارت بهداشت پرداخت و اظهار داشت: در زنجیره آموزش، پژوهش و فناوری جای یک حلقه خالی بود؛ با توجه به این که در مراکز رشد و پارک های فناوری تیم ها و شرکتها حضور دارند، ولی جایگاهی برای حضور پژوهشگران و دانشجویان که دارای ایده، فکر و توانمندی هستند، وجود نداشت، بدین سبب با موافقت شورای گسترش بستر ایجاد مراکز نوآوری سلامت را فراهم کردیم.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر عطاءالله پورعباسی، رییس کمیته راهبری مراکز نوآوری سلامت کشور نیز در این وبینار به تشریح الگوی استقرار و توسعه مراکز نوآوری سلامت پرداخت و در آخر نیز معاونین تحقیقات دانشگاه های علوم پزشکی و حاضران در نشست به طرح پرسش ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

منبع:

1401/04/27
19:12:04
0.0 / 5
477
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا