هوافضا- علوم هوایی
در راستای توسعه كشاورزی هوشمند اجرایی شد

توانمندی کشور در تولید و بومی سازی 3 قطعه از پهپادهای کشاورزی

توانمندی کشور در تولید و بومی سازی 3 قطعه از پهپادهای کشاورزی

کنسرسیومی از چند شرکت فناور بومی سازی بخش های بدنه، باتری و ملخ پهپادهای کشاورزی را اجرایی کردند و هم اکنون درصدد بومی سازی بخش های موتور و کامپیوتر پرواز این محصول در حوزه کشاورزی هوشمند هستند.


مهندس محمد امین آهنگری، مجری طرح در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به فعالیت این شرکت در زمینه بومی سازی قطعات پهپادهای کشاوری، اظهار داشت: ما برای این منظور با ایجاد کنسرسیومی از چند شرکت، طراحی و بومی سازی قطعات پهپادهای کشاورزی را در دستور کار قرار دادیم.
وی با اشاره به اینکه پهپادهای ساخته شده جزو پهپادهای سمپاش هستند که برای سمپاشی اراضی کشاورزی به کار می روند، اظهار نمود: این پهپاد در هر ۱۰ دقیقه یک تا ۲ هکتار از اراضی کشاورزی را سمپاشی می کند.
آهنگری تصریح کرد: از مزایای این محصول آن است که با کمترین هزینه و بدون وارد کردن صدمه به محصول، عملیات در ارتباط با سمپاشی را اجرایی می کند.
وی افزایش راندمان اراضی کشاورزی به میزان ۲۰ درصد را از دیگر مزایای این پهپاد ذکر کرد و خاطرنشان کرد: ما در این طرح موفق به بومی سازی برخی قطعات پهپاد چون "بدنه"، "ملخ" و "باتری" شدیم؛ بگونه ای که موفق شدیم انواع ملخ های پهپادهای کشاورزی را تولید نماییم.
مجری طرح به بخش باتری پهپاد اشاره نمود و توضیح داد: باتری یکی از مصرفی ترین قطعات پهپادهای کشاورزی به حساب می آید، ضمن آنکه ارزبری زیادی هم به دنبال دارد؛ ازاین رو با اجرای این پروژه با همکاری محققان پژوهشگاه فضایی ایران موفق به بومی سازی باتری این پهپاد شدیم.
وی این باتری را از نوع باتری های لیتیوم-پلیمر دانست که مخصوص پهپادهای کشاورزی است و خاطرنشان کرد: این نوع باتری ها بسیار گرانقیمت در حدود ۳۰ میلیون تومان است و هر پهپاد حداقل به ۵ باتری نیاز دارد.
آهنگری تصریح کرد: از طرفی این باتری ها هر ۶ ماه یک مرتبه و یا هر ۲ هزار هکتار باید تعویض شوند، به این معنا که هر باتری ۲۵۰ هکتار کار می کند و با عنایت به این که در این پهپادها ۵ عدد باتری استفاده می شود، این باتری ها پس از حدود ۲ هزار هکتار کار کردن باید تعویض شوند.
به نقل از ایشان، هر باتری تا پیش از رسیدن به ۲۵۰ هکتار، چندین بار چرخه شارژ و تخلیه را طی می کند، ولی زمانی که این میزان مسافت را پیمود، باید تعویض شود.
آهنگری تصریح کرد: این باتری در هر بار شارژ، می تواند حدود یک هکتار از اراضی کشاورزی را در مدت ۱۰ دقیقه سمپاشی کند.
وی از دیگر خصوصیت های این پرنده را تجهیز آن به حسگر تشخیص سطح مایع عنوان نمود و اظهار داشت: وظیفه این حسگر بررسی سطح مایع در هنگام پرواز است و هنگامی که مایع سم مخزن به آخر برسد، حسگر به سیستم کنترل اطلاع داده و پرنده مأموریت را تمام می کند و به سمت محل فرود تعیین شده پرواز می کند. این امر سبب می شود که بهره وری پرنده در زمان سمپاشی بالا رفته و در طولانی مدت عمر باتری حفظ شود. این حسگر قابلیت سنجش لحظه ای مقدار سم را هم دارد و این توانایی سبب می شود کنترلر در هر لحظه مقدار سم خارج شده را محاسبه کند و بتواند مدیریت بهتری روی کیفیت و زمان سمپاشی مزارع داشته باشد.
مجری طرح همینطور تصریح کرد: پهپاد تجاری ساخته شده کاملا ضد آب طراحی شده تا از ورود هر گونه مایعات مانند سم به داخل پرنده جلوگیری شود و کاربران بتوانند پس از هر بار استفاده آنرا به سادگی با آب شست وشو دهند. نفوذ مواد سمی در اغلب پرنده های سمپاش از چالش های این پرنده ها به شمار می رود؛ چون که نفوذ سم به قسمت های الکترونیکی باعث می شود عملکرد پرنده مبتلا به اختلال شود؛ ازاین رو تیم ما تلاش کرده پهپادهای خویش را کاملا ضد آب طراحی کند تا هم از نفوذ سم به داخل پهپاد جلوگیری شود و هم کاربر بتواند پس از اتمام کار، پرنده را به سادگی با آب بشوید.
مجری طرح با تکیه بر این که بخش باتری و ملخ این پهپاد در مرحله عرضه به بازار است، اظهار داشت: هم اکنون با همکاری چند شرکت، طراحی و تولید کامپیوتر پرواز و موتور این پهپادها را در دستور کار داریم. تولید این دو قطعه در حد طراحی اولیه است و نمونه سازی آن به پایان نرسیده، ولی تولید بخش های "بدنه"، "ملخ" و "باتری" پهپادهای کشاورزی نهایی شده است.
وی با انتقاد نسبت به اقدام یکی از شرکت ها که این محصول را به نام خود معرفی کرده است، تصریح کرد: این شرکت تابحال در حوزه پهپاد کشاورزی تنها در زمینه بومی سازی بخش هایی چون باتری، بدنه و ملخ اقدام نموده است، اما یکی از شرکت ها مدعی تولید این پهپاد شده است. این شرکت قرار بود تنها در بخش سرمایه گذاری با ما همکاری کند، ولی در نهایت با مونتاژ آن مدعی تولید این محصول شده است.
منبع:

1401/05/01
12:30:57
0.0 / 5
585
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا