هوافضا- علوم هوایی

کاربردی شدن کمپرسورهای بدون روغن در پالایشگاه بندرعباس

کاربردی شدن کمپرسورهای بدون روغن در پالایشگاه بندرعباس

به گزارش هوا فضا یکی از هلدینگ های دانش بنیان با سرمایه گذاری بر روی طرح هایی در حوزه رفع چالش ها، علاوه بر توسعه پوشش هایی برای کاهش مصرف انرژی، با همکاری یکی از شرکتهای دانش بنیان کمپرسورهای بدون روغن با کاربرد در صنایع پتروشیمی را تولید کرده که در یکی از پالایشگاه ها نصب شده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر سید مجید معنوی، مدیر عامل هلدینگ دانش بنیان صنایع نانوتک آینده با اشاره به اینکه این مجموعه در سال ۱۳۹۸ با هدف سرمایه گذاری و تجاری سازی محصولات حوزه فناوری نانو تاسیس شد، اظهار نمود: این مجموعه از آغاز راه اندازی تابحال محرومیت زدایی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است و در این خصوص مبحث آب به علت بحران های پیش آمده و معضلات گسترده در کشور، یکی از محورهای فعالیت ما به حساب می آید.
وی افزود: با عنایت به ظرفیت های فناوری نانو برای حل این مشکل، به سراغ سرمایه گذاری روی این حوزه رفتیم و نسل جدیدی از تجهیزات برپایه فناوری نانو را که می توانند در حل مشکلات حوزه آب مؤثر باشند، هدف گذاری کردیم. از آنجاییکه سیستم اسمز معکوس هزینه بالایی دارند، با همکاری شتابدهنده آبان، توسعه و تولید چند دستگاه سامانه تصفیه آب برپایه فناوری نانو را در دستور کار قرار دادیم و در مدت زمان 6 ماه نمونه پروتوتایپ آن ساخته شد.
معنوی با تکیه بر این که نمونه ساخته شده آماده تست های نهایی است، خاطرنشان کرد: این سامانه قابلیت تبدیل شدن به یک پکیج تصفیه آب بخصوص در مناطق شرق و جنوب شرق کشور را که دسترسی به آب شرب با محدودیت هایی روبرو است، دارد.
مدیرعامل این هلدینگ دانش بنیان، حوزه پوشش و رنگ را از دیگر زمینه های فعالیت این هلدینگ نام برد و اضافه کرد: یکی از برنامه های ما تولید عایق حرارتی است؛ چون که با عنایت به هدفمند شدن قیمت های انرژی در ایران و افزایش قیمت انرژی، چنین عایق هایی می توانند نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی داشته باشند. ازاین رو عایق حرارتی نانویی در یکی از شرکتهای فناور توسعه یافت که تاییدیه نانو مقیاس آن هم دریافت شده است.
به قول وی با یکی از مجموعه ها قراردادی جهت استفاده از این عایق بسته شد، عایقی که می تواند ۵ تا ۱۰ درجه کنترل دما را برای سازه ها به دنبال داشته باشد.
وی ادامه داد: نانو پوشش مقاوم به حرارت جهت استفاده در چارچوب های ریختگی در شرکت تابعه این هلدینگ تولید شد تا در تولید قطعات خودرو قابل استفاده گردد و در این خصوص با شرکت سایپا برای ارزیابی این محصول وارد مذاکره شدیم تا این محصول در سایپا مورد استفاده و ارزیابی قرار گیرد. محصولات مشابه این عایق، پیش از این از خارج وارد می شد.
معنوی به توسعه فناوری کمپرسورهای بدون روغن اشاره نمود و اظهار داشت: لزوم تأمین دورهای بالا در کمپرسورها و وجود روغن در هوای خروجی کمپرسورهای رایج، سبب مشکلات جانبی فراوانی در صنایع حساس مانند صنایع نفت و گاز، دارویی و غذایی می شود. ازاین رو ما با مشارکت یک شرکت دانش بنیان روی طراحی و توسعه کمپرسورهای بدون روغن سرمایه گذاری کردیم و در نهایت موفق به ساخت کمپرسورهای بدون روغن شدیم.
به نقل از ستاد نانو، به قول وی نمونه این کمپرسورهای بدون روغن هم اکنون در پالایشگاه بندرعباس نصب و به راه افتاده است.
وی تصریح کرد: وجود ترکیبات خورنده نظیر گوگرد در سامانه های شیرین سازی گاز باعث صدمه به کمپرسورها می شود که در این کمپرسورهای بدون روغن، استفاده از پوشش های نانویی باعث دوام بالاتر و امکان تأمین دورهای بالا در شرایط کاری خشن و خورنده می شود.
منبع:

1401/05/03
21:50:38
0.0 / 5
597
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا