هوافضا- علوم هوایی
رئیس سازمان فضایی در برنامه صف اول؛

در پاییز یک ماهواره به فضا پرتاب می نماییم

در پاییز یک ماهواره به فضا پرتاب می نماییم

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه یک ماهواره آماده پرتاب است، اظهار داشت: پیشبینی ما این است با تلاش مضاعف و خوب تیم پرتابگر بتوانیم در سه ماهه پاییز، این ماهواره را به فضا پرتاب نماییم.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، حسن سالاریه با حضور در برنامه «صف اول» با تاکید بر لزوم حضور در فضا و استفاده از امکانات فضایی اضافه کرد: تقریباً بدون حضور در فضا حاکمیت کشورها زیر سوال است و حاکمیت کاملی نمی توانند داشته باشند.
وی افزود: روزگاری فضا جنبه اقتدار و رقابت بین کشورهای ابرقدرت و به شکلی یک زورآزمایی بود برای اینکه نشان دهند به لحاظ امکانات نظامی در چه سطحی هستند، قابلیت رسیدن به مدارات مختلف و ارتفاع های بالا را دارند و می توانند برنامه موشکی خودشان را توسعه دهند و حتی تهدیدهایی را از لحاظ فضایی بر کشورهای دیگری که در رقابت با آنها به سر می بردند اعمال کنند، اما این روزگار سپری شده و الان فضا جزو جدایی ناپذیر حاکمیت کشورها شده است.
سالاریه افزود: به صورت مثال مدیریت حوزه بسیار مهم کشاورزی که با امنیت غذایی مردم ارتباط دارد امروزه بدون حضور در فضا خیلی گران تمام می شود و بسیار ناقص انجام می شود و فقط از راه حضور در فضاست که می توانیم اشراف بسیار کامل و با سرعت بالا در زمان کوتاه نسبت به سطح زیرکشت، آفت های مختلف کشاورزی، وضعیت خشکسالی و وضعیت صدمه هایی که به زمینهای کشاوزری در اثر حوادث مختلف بوجود آمده داشته باشیم.
رئیس سازمان فضایی ایران به کاربرد امکانات فضایی در حوزه های ترافیک و حمل و نقل اشاره و افزود: مدیریت ترافیک و لجستیک، ترابری بار و مانند آن بدون حضور در فضا و بدون اشراف اطلاعاتی از فضا روی جاده ها و خطوط ریلی شدنی نیست و از سامانه های ناوبری مبتنی بر فضا برای حمل و نقل زمینی، جاده ای و هوایی استفاده می شود.
سالاریه با اعلان اینکه مسائل امنیتی و اشراف به مرزهای یک کشور بدون حضور در فضا به کندی و بسیار ناقص صورت می گیرد، اظهار داشت: برای مثال در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر که خیلی از ماهواره های سنجشی ما قرار می گیرند و از آنها استفاده می نماییم در بازه زمانی بسیار کوتاه ۹۰ دقیقه تا ۱۰۰ دقیقه یک مرتبه زمین را دور می زنیم و می توانیم بارها و بارها از مناطق مختلف کشور خودمان تصویربرداری نماییم و اگر تعداد این ماهواره هایمان بیشتر شود بازه زمانی که می توانیم این اشراف را داشته باشیم به مراتب کوتاه تر هم می شود.
وی با اشاره به این که با ابزاری به جز امکانات فضایی نمی توان چنین کاری را انجام داد، اشاره کرد: برای ایجاد امنیت در مرزها حضور در فضا ضرورت دارد.
سالاریه با اشاره به این که ماهواره ها در فضا از همه سطح زمین تصویربرداری می کنند، اضافه کرد: با بهره گیری از این امکانات خیلی از بلایای طبیعی قابل پیشبینی می شوند بخصوص آن هایی که در ارتباط با مسائل جوی است؛ با حضور در فضا وضعیت هواشناسی، وضعیت انتقال ریزگردها، گرد و غبار و … به سادگی قابل رصد است.
رئیس سازمان فضایی ایران با اعلان اینکه کشورهای پیشرو در دنیا از صنعت فضایی برای مدیریت اجرایی شأن در کشور استفاده می نمایند، اظهار داشت: رصد پدیده خشکسالی، کنترل سطح مخازن آبی ما در کشور به سادگی از راه فضا شدنی است و با فناوری های توسعه یافته فضایی با سرعت خیلی بالا این کار را میتوان انجام و اطلاعات دقیق را در اختیار سیاست گذار و مجری برنامه های مختلف آبخیزداری و مدیریت منابع آبی قرار داد.
سالاریه اضافه کرد: چالش فرونشست زمین را که باتوجه به خشکسالی سالهای قبل و بهره برداری بیش از حد از مخازن آب زیرزمینی در کشور ما بوجود آمده است میتوان به کمک ماهواره ها مدیریت کرد.
وی، شناسایی ساخت و سازهای غیر مجاز در کوه ها و منابع جنگلی و کنترل گونه های زیستی را از دیگر کاربردهای استفاده از امکانات فضایی برشمرد و افزود: باتوجه به این دلایل مجبوریم در فضا به صورت جدی حضور داشته باشیم.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به این که این موارد بخش بسیار کوچکی از صنعت فضایی است، اظهار داشت: در مدارهای بالاتر و در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری، ماهواره های مخابراتی قرار می گیرند که خدمات تلویزیونی، رادیویی و اطلاعاتی می دهند و قابلیت عرضه خدمات ناوبری و موقعیت یابی دارند.
سالاریه اضافه کرد: هر کشوری برای پیشرفت در مسائل ارتباطاتی و مخابراتی و مسیریابی به این امکانات فضایی نیاز دارد و همینطور از آن می تواند برای درآمدزایی استفاده نماید ازاین رو حضور در فضا ضرورت دارد.
وی به کاربرد مدارهای مختلف فضایی اشاره و افزود: مثلا مزایای ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری این است که نه خیلی فاصله زیاد است که سنجنده هایی که معمولا به صورت اپتیکال استفاده می شود آن دقت لازم را نداشته باشند و نه این قدر پایین است که عمر ماهواره نسبتاً پایین باشد و معمولا معمول است جهت استفاده از کارهای سنجش از دور و تصویربرداری های اپتیکی از این مدار استفاده می شود؛ البته فقط ۵۰۰ کیلومتر نیست و مدارهای ۳۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ کیلومتر هم برای این کار استفاده می شود، اما معمول است ماهواره های سنجشی در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر استفاده گردد.
سالاریه افزود: ارتفاعات بالاتر کاربری های دیگری همچون ناوبری پیدا می کنند و ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری برای کارهای مخابراتی خیلی پرکاربرد است؛ البته فقط به این مدارها اکتفا نمی نماییم و مدارها بر مبنای تغییر زاویه، کاربری های دیگری پیدا می کنند.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به این که اوضاع کشورمان در منطقه در حوزه فضا از نظر دانش و پژوهش بخصوص دانش و پژوهش بومی خوب است، اظهار داشت: نقطه مثبت تحریم ها این است که خوداتکایی در کشور ما بالا رفته است.
سالاریه با تاکید بر این که در حوزه صنایع فضایی، نظامی، هسته ای و … باتوجه به شدت تحریم ها، خوداتکایی کشورمان بالا رفته است، اضافه کرد: مجبور بودیم از دانش و محققان بومی استفاده نمائیم و لابراتوار های خویش را توسعه دهیم ازاین رو در منطقه به لحاظ دانش بومی و آن چیزی که خودمان می توانیم تولید نماییم جزو کشورهای اول هستیم.
وی اضافه کرد:، اما به لحاظ اپراتوری ماهواره و اینکه ما از دانش ماهواره بهره برداری نماییم در منطقه اوضاعمان جزو آن شرایط اول و دوم نیست، وضعمان شاید خیلی تعریف نداشته باشد، دلیلش هم به خاطر این است که در حوزه های اپراتوری کشورهای منطقه، آن هایی که الآن پیشتازند به شدت به منابع مشاوره های بین المللی و ماهواره های بین المللی وابسته اند.
سالاریه افزود: یعنی مثلا فرض کنید در حوزه اپراتور مخابراتی، کشور امارات که وضعش در منطقه خیلی خوب است ماهواره های مخابراتی زیادی دارد، ولی به این معنا نیست که این ماهواره های مخابراتی را خودش ساخته بلکه آنها را خریده است و استفاده می نماید.
وی افزود: یا در حوزه سنجشی در منطقه بعضی کشورها وضعشان به دلایل مختلف بهتر است مثلا وضعیت رژیم غاصب در منطقه به لحاظ ماهواره سنجشی خوب است، چونکه سیاست او استفاده از این ماهواره ها در مسیرهای بهره برداری اشراف اطلاعاتی است و طبیعتاً از منابع بین المللی زیادی هم استفاده می نماید.
سالاریه اضافه کرد: به همین علت به لحاظ اپراتوری یک مقدار وضعمان تعریف ندارد و شرایط ایده آل نداریم و باید خیلی روی این مورد کار کنیم؛ بعضی از کشورهای منطقه اگر در حوزه اپراتوری جلو افتادند بیشتر از بابت مشارکت های خیلی خوبی است که می توانستند بگیرند و اینکه شرایط تحریمی ندارند.
رئیس سازمان فضایی ایران با اعلان اینکه وضعمان در حوزه دانش و پژوهش پایه ای حوزه فضا خیلی خوب است، اظهار داشت: البته اخیراً کشورهایی مثل امارات و ترکیه به شدت با بهره گیری از مشارکت های بین المللی در این زمینه خیز برداشتند، اما دست ما هم خالی نیست و به لحاظ نیروی انسانی وضعمان خیلی بهتر از کشورهای دیگر است.
سالاریه اضافه کرد: از دهه ۸۰، سیر صعودی خیلی عالی داشتیم و نیروهای انسانی بسیار زیادی در کشور تربیت شدند، اما در مقطعی از زمان افت طرح های فضایی کشور باعث شد تربیت نیروی انسانی مقداری به تأخیر بیفتد و تا حدی متوقف شود.
وی افزود: دهه ۸۰ دهه رو به صعودی بود، اما دهه ۹۰ تا حدی ابتدا در جا زدیم و یک مقدار افت داشتیم، اما باردیگر زمانی که فهمیدیم داریم کند می رویم شروع کردیم سرعت بخشیدن، ولی یک مقداری با زمان زیاد که شاید بگوییم نوش دارو پس از مرگ سهراب بوده است.
سالاریه افزود: حوزه تربیت نیروی انسانی ما در دهه ۹۰ افت پیدا کرد البته با پدیده دیگری در این دهه روبرو شدیم و آن هم این بود که ورودی دانشجویان فنی و مهندسی به دانشگاه ها کم شد که این مورد هم دلایل گوناگونی دارد.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: متأسفانه در کنکور سال جاری شاهد بودیم که رشته های فنی و مهندسی به لحاظ شرکت کننده در جایگاه آخر قرار گرفتند و این کاهش ورودی باعث می شود در خروجی هم اثر بگذارد که چند سال دیگر خویش را نشان میدهد.
سالاریه اضافه کرد: البته دستمان خالی نیست، چونکه وضع دانشگاه هایمان از نظر تعداد دانشجو خوب است، چون چند میلیون دانشجو داریم که تعداد زیادی از آنها فنی و مهندسی هستند.
وی افزود: در حوزه های فضایی هم تقریباً در همه رشته های فنی و مهندسی ظرفیت جذب وجود دارد ازاین رو دستمان خالی نیست، اما باید بجنبیم و عزم را جزم و با قدرت و شدت زیاد در این عرصه کار را آغاز و تربیت نیروی انسانی را خیلی تقویت نماییم.
سالاریه اضافه کرد: باید از دانش آموختگان دهه ۸۰ در حوزه فضایی هم استفاده نمائیم و بعضی از آنها شرکتهای دانش بنیان خوبی را تأسیس کردند که باید از این ظرفیت ها استفاده نمائیم و سرعت دهیم.
رئیس سازمان فضایی ایران با اعلان اینکه در کلاس ماهواره های سنجشی و ماهواره هایی که معمولا در ارتفاع پایین محموله و سنجنده های مختلف همچون اُپتیکی روی آنها قرار می گیرد، تعدادی ماهواره ساختیم، اظهار داشت: در راه مشخصی گام به گام درحال پیشرفت هستیم و هر ماهواره که ایجاد می شود ماهواره بعدی بهتر و قوی تر است.
سالاریه با اشاره به این که برنامه توسعه بومی داریم، اضافه کرد: به خاطر مسائل تحریمی، مقدار زیادی از برنامه فضایی کشور ما بومی است و مسیر خیلی مشخصی داریم و ماهواره هایی داریم که در صف پرتاب هستند و یک برنامه ده ساله پیشبینی شده که باید به آن برسیم.
وی افزود: در ماهواره های مخابراتی که معمولا در ارتفاع بالا استفاده می شوند مسیر توسعه ویژه ای داریم و ماهواره هایی در صف پرتاب هستند که قابلیت برقراری ارتباط در باندهای فرکانسی مختلف را دارند و تلاش می نماییم به ساخت ماهواره هایی برسیم که قابلیت قرار گرفتن در مدار ۳۶ هزار کیلومتر را داشته باشد.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: یک ماهواره آماده پرتاب است، اما با توجه به این که عوامل زیادی همچون آماده بودن پرتابگر در پرتاب ماهواره نقش دارند، حالا نمی توانیم زمان دقیقی را برای پرتاب اعلام نماییم، ولی برنامه ریزی ها این است که بتوانیم در سه ماهه پاییز این کار را انجام دهیم.
سالاریه اضافه کرد: تلاش ما این است که زودتر این اتفاق بیفتد و پیشبینی ما این است ان شاء الله با تلاش مضاعف و خوبی که تیم پرتابگر انجام می دهد بتوانیم در نیمه دوم سال در سه ماهه پاییز، اولین پرتاب را داشته باشیم.

1401/05/04
22:31:18
0.0 / 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا