هوافضا- علوم هوا فضا

حمایت ویژه بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان المپیادهای معتبر دانش آموزی

حمایت ویژه بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان المپیادهای معتبر دانش آموزی

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به ضرورت پشتیبانی از برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی، اظهار داشت: در بنیاد ملی نخبگان با همکاری وزارت علوم تسهیلات ویژه ای برای این افراد در نظر گرفته شده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سید محمدصادق موحد اظهار نمود: بنیاد ملی نخبگان ذیل سند استراتژیک کشور در امور نخبگان مأموریت هایی دارد که مهم ترین آن شناسایی، هدایت و توانمندسازی مستعدان برتر برای جذب و اثرگذاری و در نهایت تکریم و الگوسازی از آنها است.
وی ادامه داد: بنیاد ملی نخبگان برای رسیدن به اهداف خود بالغ بر ۱۰ جامعه مخاطب را رصد می کند و حمایت های خویش را در چارچوب ۱۸ طرح و تسهیلات متنوع و به اقتضاء خصوصیت های هر گروه، به آنان عرضه می دهد.
موحد افزود: بنیاد در ۱۰ سال قبل و پس از تدوین سند استراتژیک کشور در امور نخبگان در حوزه جذب و اثرگذاری نخبگان موفقیت نسبی داشته، اما حقیقت این است که تحقق تمام اهداف در این عرصه نیازمند همکاری و تعامل دیگر دستگاه ها و نهادهاست که در تقسیم کار ملی در ارتباط با سند مذکور هم یاد شده قرار گرفته است.
وی افزود: برنامه های بنیاد ملی نخبگان برای پشتیبانی از برگزیدگان المپیادهای مختلف احتیاج به بازبینی داشت. در همین راستا با رایزنی های انجام شده با وزارت علوم مقرر شد که در صورت تحصیل برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی در رشته های اولویت دار کشور که بزودی لیست آن اعلام می شود، از حمایت های ویژه ای برخوردار شوند.
معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: این حمایت ها البته الزاماً به جذب در هیئت علمی خلاصه نمی گردد، بلکه تسهیلاتی هم جهت راه اندازی شرکتهای دانش بنیان در صورت علاقه مندی در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن، اگر افراد پس از دانش آموختگی در دوره دکتری تخصصی نتوانند در اشتغال تخصصی مشغول شوند، تا یک بازه زمانی نسبتاً مطلوب می توانند از تسهیلات مالی که توسط صندوقی که بدین منظور تأسیس می شود، بهره مند شوند.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، وی ضمن اشاره به این که تلاش بر این است که این فرهنگ در بین اجتماع نخبگانی فراگیر شود که هر چه توانمندی افراد بیشتر شود، خدمت آنان به جامعه بومی افزایش می یابد و این یعنی اثرگذاری بیشتر در جامعه، خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد در چارچوب کارگروه های تخصصی نیازهای هر گروه نخبگانی را شناسایی و آنان را توانمندتر کند. بدین منظور طرح توسعه هسته های مساله محور پژوهشی و فناورانه یا طرح شهید احمدی روشن و طرح توسعه رویدادهای رقابتی مساله محور یا طرح شهید بابایی طراحی و اجرا شده اند تا مستعدان در یک فضای واقعی روی یکی از مسائل واقعی کشور و ذیل یک استاد خبره، فعالیت کنند. این اقدام سبب می شود هم فرد به توانمندی لازم برای فعالیت در بازار واقعی کار برسد و هم دستگاه ها و نهادهای مختلف به توانمندی و مهارت آنان اعتماد کنند.
وی با اشاره به اینکه اغلب جامعه مخاطب بنیاد ملی نخبگان را مستعدان برتر تشکیل می ‎دهند، خاطرنشان کرد: مستعد برتر به فردی اطلاق می ‎شود که با عنایت به خصوصیت های ذاتی خود امکان رسیدن بـه مرحله نخبگی را دارد، ولی هنوز زمینه های لازم برای شناسایی کامل و بروز استعدادهای ویژه او فراهم نشده است، اما نخبه فردی برجسته و کارآمـد است که در خلق و گسترش علـم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در قالب ارزش های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همینطور فعالیتهای وی بر پایه هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی های ذاتی از یک سو و خبرگی، تخصص و توانمندی های اکتسابی از طرفی، باعث سرعت بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشـــور شـــود. در همین راستا، بنیاد ملی نخبگان معیارهای مختلفی در حدود ۱۱ گروه و بالغ بر ۲۵ دسته را برای شناسایی جامعه نخبگانی در نظر گرفته است.1401/05/05
08:10:49
0.0 / 5
494
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا