هوافضا- علوم هوا فضا
قائم مقام بنیاد نخبگان مطرح كرد؛

مسکن و اشتغال دو عامل مهم مهاجرت نخبگانی

مسکن و اشتغال دو عامل مهم مهاجرت نخبگانی

هوا فضا: قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: طبق بررسی های انجام شده، حل موضوع هایی چون اشتغال، مسکن، هویت سازی ملی و پیشگیری از سیاه نمایی رسانه ای، سبب افت چشم گیر مهاجرت نخبگانی خواهد شد.به گزارش هوا فضا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، نشست هم اندیشی رئیس و مسؤلان بنیاد ملی نخبگان با رئیس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در محل بنیاد نخبگان برگزار گردید.
ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در این جلسه ضمن اشاره به ضرورت هم افزایی و همکاری دستگاههای مختلف کشور در مبحث نخبگان، اظهار داشت: سند استراتژیک کشور در امور نخبگان برای ۴۴ دستگاه کشور در حوزه نخبگان و برای پیشگیری از مهاجرت نخبگان، مسئولیت تعریف کرده است.
وی اضافه کرد: در این بین البته بعضی از دستگاه ها مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به علت نوع مأموریت های تفویض شده، نقش و تاثیرگذاری بالاتری دارند.
لزوم تثبیت جایگاه بنیاد ملی نخبگان در سیستم اداری کشور
باقری مقدم در ادامه ضمن اشاره به لزوم تثبیت جایگاه بنیاد ملی نخبگان در سیستم اداری کشور بر ضرورت افزایش بودجه مصوب بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد و اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان برای اجرای برنامه های خود با کسری بودجه مواجه می باشد که امیدواریم این مهم با همکاری مجلس شورای اسلامی حل شود.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به مساله مهاجرت نخبگان، عنوان کرد: این چالش دو عامل اصلی دارد: اول مسکن و بعد اشتغال نخبگانی. مبحث مسکن البته در تهران و شهرهای بزرگ به علت قیمت بالای آن، چالش بزرگتری به حساب می آید. در این موضوع، بنیاد ملی نخبگان طبق توافق نامه ای که اخیراً منعقد کرده، تلاش دارد در چارچوب همکاری با دانشگاه ها این معضل را حل کند. در این روند، زمین از جانب دانشگاه ها و هزینه ساخت با کمک منابع، اعتبارات و تسهیلات دولتی و عمومی از جانب بنیاد ملی نخبگان تأمین می شود تا در نهایت مسکن های ساخته شده در چارچوب اجاره به شرط تملیک ۱۵ ساله، به اساتید دانشگاهی، نخبگان دانشگاهی و شرکتهای دانش بنیان اعطا شود. در همین مدت اندک هم دانشگاه های شریف، شهید بهشتی، مشهد، اصفهان و یزد آمادگی خویش را برای همکاری با بنیاد ملی نخبگان اعلام نموده اند.
باقری مقدم در ادامه ضمن اشاره به ضرورت ایجاد اشتغال نخبگی، اضافه کرد: هم اکنون ۷هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که ظرفیت اشتغال خوبی را در این زمان بوجود آورده اند اما در کنار آن نیاز بود که دولت در یک فرآیند ویژه، مسیر استخدام این افراد در دستگاههای اجرایی را ایجاد نماید. بر همین مبنا و پس از مصوبه دولت و ابلاغ آن توسط شخص رئیس جمهور، فرآیند شروع شد تا پس از یک آزمون استخدامی ویژه نخبگان، این افراد از آغاز مهر ماه بتوانند در مشاغل نخبگی، استخدام شوند. اگر این مصوبه در برنامه هفتم به صورت قانون دیده شود، میتوان در ذیل آن سالانه ۲ هزار نخبه دانشگاهی را در دولت استخدام کرد.
ضرورت حمایت قوه مقننه از اقدامات بنیاد ملی نخبگان
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: طبق بررسی های انجام شده، حل دو مبحث اشغال نخبگی و مسکن سبب افت چشم گیر مهاجرت نخبگانی خواهد شد، همینطور هویت سازی ملی و پیشگیری از سیاه نمایی های رسانه ای از دیگر اقدامات اثرگذار در بحث نگهداشت نخبگان است.
باقری مقدم ضمن اشاره به لزوم حمایت قوه مقننه از اقدامات بنیاد ملی نخبگان از مرحله استعدادیابی تا حمایت و توانمندسازی نخبگان، اظهار داشت: ما در یک نبرد علمی با سایر کشورها هستیم، ازاین رو باید زمینه های لازم فراهم گردد تا در این نبرد نابرابر، جذب نخبه ها و استعدادهای برتر، که مهم ترین و ارزشمندترین دارایی کشورمان هستند در بالاترین سطح در کشور صورت بگیرد.
پیگیری رویکرد حل مسائل واقعی کشور توسط نخبگان در بنیاد
سید محمدصادق موحد معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان به پیگیری رویکرد حل مسائل واقعی کشور توسط نخبگان در طرح هسته های دانشجویی مساله محور (طرح شهید احمدی روشن) اشاره نمود و اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان در حوزه دانشجویی تلاش دارد با اجرای طرح شهید احمدی روشن که سال جاری به ۴۰۰ هسته افزایش پیدا کرده، ضمن توانمندسازی مستعدان، بخشی از مشکلات استانی و منطقه ای را رفع کند.
وی اظهار داشت: در این برنامه تعدادی از اساتید در یک فرایند دقیق انتخاب می شوند و هسته های دانشجویی برای حل مسائل را شکل می دهند. علاوه بر آن، در چارچوب طرح شهید وزوایی هم امسال بیشتر از ۴هزار دانشجو و ۴۰۰ طلبه در راه توانمندسازی قرار خواهند گرفت و همینطور راه اندازی مجمع خیرین نخبه پرور در هر استان با محوریت بنیادهای نخبگان استانی دنبال می شود.
هسته های مساله محور استادیاران جوان شکل می گیرد/ تشکیل اتاق فکر نخبگانی در بیت رهبری
عباس ابراهیمی؛ معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بعضی از چالش های اصلی کشور چند بعدی هستند و حل آنها نیازمند سطح بالایی از تخصص و دانش است. بنابراین این بنیاد تلاش دارد در چارچوب ۱۰۰ هسته نخبگانی متشکل از حدود ۱۰۰۰ استادیار جوان، مسائل چندبعدی کشور را هم که احتیاج به تخصص های متنوع دارد، در چارچوب سیاست نامه رفع کند.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن، بنیاد ملی نخبگان در تلاش است تا با ایجاد اتاق فکر و اتاق مشورتی، زمینه را برای تزریق تفکر نخبگانی فراهم آورد. برای شروع، این اتاق فکرها در حوزه های اقتصاد، علم و فناوری، فرهنگ و سیاست خارجی در بیت رهبری هم تشکیل شده است که نتایج آن در دیدار رهبری معظم انقلاب با کارگزاران در شهریورماه عرضه خواهد شد.
ابراهیمی ضمن اشاره به راه اندازی کرسی های مساله شناسی با همکاری بنیادهای نخبگان استانی نیز، خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان تسهیلاتی برای مأموریت های علمی جهت دار در چارچوب فرصت های مطالعاتی خارج از کشور در نظر گرفته است. در این روند، نخبه ای که برای حل یک مساله مشخص در دستگاه حاکمیتی و یا بنگاه اقتصادی مشخص قصد گذراندن فرصت مطالعاتی در یک دانشگاه تخصصی را دارد، مورد حمایت قرار می گیرد.
معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان در ادامه تصریح کرد: در کنار این موارد، دوره پسادکتری صنعتی برای حل مشکلات صنعت در بخش های مختلف و همینطور حمایت ویژه از علوم انسانی و علوم پایه که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم هست، در دستورکار بنیاد ملی نخبگان امسال قرار دارد.


منبع:

1401/05/12
23:06:18
0.0 / 5
731
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا