هوافضا- علوم هوا فضا
منادی سفیدان:

مجلس از برنامه های ماندگاری نخبگان در کشور حمایت می کند

مجلس از برنامه های ماندگاری نخبگان در کشور حمایت می کند

به گزارش هوا فضا رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس با تمام ظرفیت خود از برنامه های بنیاد در امتداد حفظ و ماندگاری سرمایه های انسانی نخبه حمایت می کند.به گزارش هوا فضا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، علیرضا منادی سفیدان نیز در نشستی که در محل بنیاد ملی نخبگان انجام شد با مثبت ارزیابی کردن اقدامات و برنامه های بنیاد ملی نخبگان خاصه در بحث طرح هسته های مسئله محور(طرح شهید احمدی روشن)، ساخت مسکن نخبگان و ایجاد اشتغال نخبگانی در دستگاه های اجرائی کشور، برای همکاری و تعامل مجلس با دولت در این بخش ها اعلام آمادگی کرد.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همین طور با اعلان اینکه مجلس با تمام ظرفیت خود از توسعه ظرفیت های نخبگانی کشور، حفظ و ماندگاری سرمایه های انسانی حمایت می کند، افزود: کمیسیون امسال سه راهبرد «مهارت»، «تصویب قانون آموزش عالی» و «بنیاد ملی نخبگان و توسعه کارهای این بنیاد» را مدنظر قرار داد است که امیدواریم بتوانیم از تمام پتانسیل موجود در راه تحقق اهداف تعیین شده بهره برده و با ادامه این جلسات به افزایش اثربخشی نخبگان و جامعه علمی کشور کمک نماییم.
وی با اشاره به نقش راهبردی و کلیدی بنیاد ملی نخبگان در توسعه طرح های حمایتی و هدایتی استعدادهای برتر و دانش آموختگان اظهار داشت: طرح های استعدادیابی، مستعد پروری، جذب و هدایت نخبگان باید از مقاطع پایین دنبال شود و در این جهت نقش سیاستگذار و نظارتی بنیاد ملی نخبگان می تواند بسیار راهگشا باشد. مجلس نیز در کنار برنامه های این بنیاد به توسعه زمینه های لازم برای حفظ و ماندگاری نیروی انسانی کمک می نماید.
لزوم گسترش برنامه ملی شهاب
حسین عباس زاده امامی؛ عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به لزوم گسترش برنامه ملی شهاب، شناسایی مستعدان دانش آموزی را اقدامی ضروری توصیف و اشاره کرد: این شناسایی باید توسط آموزش و پروش اما با حمایت بنیاد ملی نخبگان از سنین پایین صورت گیرد.
حمایت از نخبگان باید مطالبه عمومی و گفتمان غالب در کشور شود
محمدرضا احمدی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر ضرورت پشتیبانی از جامعه نخبگانی، گفت: پشتیبانی از نخبگان باید به عنوان یک مطالبه عمومی و گفتمان غالب در کشور نهادینه شود تا همانگونه که در فوتبال هزینه می شود، هزینه کرد برای حفظ و ماندگاری نخبگان در کشور نیز به عنوان امری بدیهی تلقی شود.
وی اضافه کرد: مسیر نخبگان باید بصورت مستمر تحت نظارت باشد تا افراد در تمام ساحت های نخبگانی، در تراز انقلاب اسلامی رشد کنند.
وابستگی به بودجه دولتی از معایب نظام آموزشی
فرهاد بشیری، عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم درآمدزایی، وابستگی به بودجه دولتی را یکی از معایب نظام آموزشی کشور دانست و اشاره کرد: با اتکای صرف به بودجه عمومی و منابع مالی موجود، نمی توان جامعه نخبگانی را مورد حمایت حداکثری قرار داد و اساسا دراین زمینه به چاره اندیشی نیاز است.
حسین حق وردی؛ عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به لزوم زمینه سازی برای فعالیت بیشتر نخبگان، تصریح کرد: شرایط باید به نحوی باشد که نخبگان برای نقش آفرینی در مسائل اجتماعی، سیاسی و اداری کشور، تشویق و تشویق شوند.
شایان ذکر است، این جلسه با حضور سورنا ستاری؛ رییس بنیاد ملی نخبگان، قائم مقام، معاونان و مدیران بنیاد، رییس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در محل بنیاد ملی نخبگان اجرا شد.


منبع:

1401/05/18
11:31:55
0.0 / 5
702
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا