علوم هوا فضا
دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات خبر داد؛

تاسیس صندوقی برای حمایت بلاعوض از پژوهشگران

تاسیس صندوقی برای حمایت بلاعوض از پژوهشگران

به گزارش هوا فضا، دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تاسیس صندوقی برای حمایت بلاعوض از پژوهشگران اظهار داشت: این طرح به زودی در دولت تصویب می شود.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، پیمان صالحی دبیرکل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری که امروز در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد، درباره ی آخرین وضعیت طرح های کلان ملی توضیح داد و اظهار داشت: در یک دوره ای معاون وقت توانست بودجه ای را از صندوق توسعه ملی برای اجرائی کردن طرح های کلان بگیرد و هم اکنون در دوره جدید اولویت بندی و انتخاب طرح های اجرائی دراز مدت سرمایه گذاری کلان در بخش های آموزشی، پژوهشی و فناوری در دستور کار قرار دارد.
آخرین وضعیت طرح های کلان ملی
دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در یک مقطعی از زمان تعدادی از طرح های کلان بهره بردار بالفعل داشتند و قرار بود قسمتی از بودجه را آنها و قسمتی دیگر را شورای عتف تخصیص دهد که تعداد این طرح ها به ۲۰ مورد رسید اما چون منابع شورا تامین نشد طرح ها نیز اجرائی نشدند.
وی اضافه کرد: نکته قابل توجه این است تمامی ۴۷ طرح کلانی که مصوب شد و بودجه ای به آنها تخصیص داده شد فقط در فاز مطالعاتی آنها پیشرفت هایی صورت گرفت و حدودا هیچ کدام به مرحله پایانی نرسیدند.
برای ۲۰ طرح کلان ملی منابع مالی پیش بینی نشده است
صالحی افزود: ۲۰ طرح کلانی که هم اکنون وجود دارد برای اجرائی کردن آن به منابع بزرگی نیاز داریم که برای هیچ کدام منابع مالی پیش بینی نشده است و باید متولی پیدا کنند و آنهایی که مورد نیاز کشور است پیگیری شوند هم اکنون دستگاه سفارش دهنده ای که بودجه یک طرح را بطور کامل اختصاص دهد، نداریم. این که آیا ما در شورای عتف طرح های کلان را پیگیری می نماییم یا خیر، باید بگویم که این طرح ها در دستور کار ما قرار دارد و نمونه آن قانون جوانی جمعیت است که قانون آن نیز ابلاغ گردیده است.
وی درباره ی آخرین وضعیت و تخصیص ۴۰ درصد بودجه پژوهشی شرکتهای دولتی و بانکها اظهار داشت: برمبنای محاسبات انجام شده کل این بودجه حدود ۲۵۰ میلیارد تومان می شود. آن دسته از شرکتها و بانک هایی که سفارش دهنده پروژه ای هستند خودشان موضوع پژوهش را مشخص می کنند. این اعتبارات مستقیما به شورای عتف اعطا نمی گردد و شورای عتف برمبنای قانون در سامانه ساتع فراخوان می دهد و تمامی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از موضوعات پژوهشی و مبلغ تخصیص یافته اطلاع می یابند.
صالحی بیان نمود: امسال برای اولین بار به تمامی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها نامه زدیم و تمامی مبالغ و صاحبان پول (شرکت ها و بانک ها) را اعلام کردیم و باید خودشان درباره ی موضوعات پژوهشی به توافق برسند.
برگزاری جلسه شورای عتف با حضور رییس جمهور پس از ۱۱ سال
وی ضمن اشاره به این که با پیگیری های وزیر علوم در ۱۲ مرداد جلسه شورایعالی عتف پس از یازده سال با حضور رییس جمهور برگزار شد، تصریح کرد: در این نشست قرار شد جلسات شورایعالی عتف بصورت فصلی برگزار گردد و رییس جمهور شخصاً در جلسات حضور یابند.
تاسیس صندوقی برای حمایت بلاعوض از پژوهشگران/تصویب طرح به زودی در دولت
صالحی اضافه کرد: نخستین دستور جلسه درباب راه اندازی شورایعالی عتف بود؛ ما هم اکنون مشکلاتی در نظام تامین مالی نظام نوآوری داریم؛ نخست نداشتن حمایت (گرنت) بلاعوض است و هم اکنون تنها صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوری کشور ذیل معاونت علمی حمایت هایی را انجام می دهد و ۲۰ میلیارد تومان بودجه دارد. ما بطور مثال در زمینه آموزش باید صندوقی داشته باشیم که از پژوهشگران حمایت بلاعوض کند.
وی اضافه کرد: در همین راستا مقرر است صندوق علوم، تحقیقات و فناوری این کار را انجام دهد. در سال ۹۸، راه اندازی صندوق شورای علوم، تحقیقات و فناوری تصویب گردید اما به هر علتی ابلاغ نشد. اساسنامه این صندوق سه ماه گذشته به اتمام رسید و به زودی در هیأت دولت به تصویب خواهد رسید.
شبکه ملی آزمایشگاهی کشور تاسیس می شود
دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری یکی دیگر از موارد مطرح شده در این نشست را بحث تأسیس شبکه ملی آزمایشگاهی کشور عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون در کشور ۳۰۰ هزار تجهیزات آزمایشگاهی خدمات لازم را به پژوهشگران سراسر کشور ارائه می کنند که از این تعداد حدود ۸۰ هزار تجهیز و دستگاه در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناورانه وابسته به وزارت علوم مستقر است.
وی یکی از چالش ها و مسائل نظام علمی و فناورانه کشور را نحوه فعالیت و ارائه خدمات توسط لابراتوار های تحقیقاتی و فناورانه کشور دانست و به با اهمیت ترین لطمه های در رابطه با لابراتوار ها اشاره نمود و اظهار داشت: خرید تجهیزات آزمایشگاهی بدون در نظر گرفتن ملاحظات آمایش سرزمین، انجام خرید تکراری تجهیزات گران قیمت توسط نهادهای آموزشی و تحقیقاتی، عدم وجود بانک اطلاعاتی جامع از تجهیزات آزمایشگاهی و وجود لابراتوار های گوناگون در سطح کشور همچون با اهمیت ترین لطمه های در رابطه با لابراتوار ها به شمار می روند.
دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه شناسایی تجهیزات و امکانات موجود در کشور به منظور استفاده بهینه از آنها، ارتباط با نظام ایده ها و نیازها بوسیله سیستم جستجوی آزمایشگاهی مرجع (جام)، تامین اعتبار مالی مشترک برای مدیریت لابراتوار های فعال در شبکه، امکان شناسایی تجهیزات موجود در شبکه و خرید تجهیزات جدید و ارائه خدمات آزمایشگاهی بصورت یکپارچه در قالب سکوی مشترک را همچون اهداف راه اندازی و تأسیس شبکه ملی آزمایشگاهی کشور عنوان نمود.
صالحی ضمن اشاره به بررسی طرح دوره های پسادکتری درباره ی آن توضیح داد و اظهار داشت: دوره پسادکتری استفاده از ظرفیت دانش آموختگان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای انجام فعالیتهای پژوهشی در مراکز آموزش عالی، پژوهشی دولتی، خصوصی و شرکتهای دانش بنیان و صنعتی است.
وی با بیان این که هم اکنون حدود ۱۶۳ هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وجود دارد و سالیانه حدود ۱۵ هزار نفر فارغ التحصیل می شوند، اظهار داشت: یکی از ابزارهای سیاستی اصلی که برای بهره گیری از این ظرفیت در جهت منافع ملی در سطح دنیا استفاده می شود، جذب و به کارگیری فارغ التحصیلان دوره های دکتری در قالب پژوهشگران پسادکتری است.

1401/05/29
12:00:27
0.0 / 5
568
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا