علوم هوا فضا
مدیر اجرایی خانه نوآوری و فناوری روسیه تشریح كرد

جزییات خدمات تجاری سازی به دانش بنیان ها در روسیه

جزییات خدمات تجاری سازی به دانش بنیان ها در روسیه

به گزارش هوا فضا، مدیر اجرائی خانه نوآوری و فناوری روسیه با اعلان اینکه شرکت های دانش بنیان و غیر دانش بنیان می توانند برای توسعه بازار خود از خدمات این خانه بهره مند شوند، اظهار داشت: معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری تسهیلاتی برای تولید اشتراکی بصورت نیمه صنعتی در بخش هایی از کشور روسیه در نظر گرفته، ولی تا حالا از این ظرفیت بهره برداری نشده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، مالک سعیدی در نشست لایو اینستاگرامی ستاد توسعه فناوری نانو، خانه نوآوری روسیه را محلی برای ورود شرکت های دانش بنیان و فناور به بازار کشورهای روسیه، اوراسیا و CIS دانست و اظهار داشت: از سال ۹۴ که من در کریدور توسعه صادرات معاونت علمی مشغول به فعالیت بودم، مبادرت به برقراری ارتباط با واسط های صادراتی و پایگاه های صادراتی در خارج از کشور کردیم و در این ارتباطات اهتمام شد تا با توسعه این شرکت ها، زمینه صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی را فراهم نماییم.
وی با اشاره به اهداف توسعه شرکت های واسط برای صادرات محصولات دانش بنیان، افزود: شرکت های دانش بنیان ایرانی محصولات های تک و یا بر لبه دانشی را ساخته بودند که با عرضه آنها به بازارهای داخلی، دیگر بازار ۸۰ میلیونی، جوابگوی توسعه بازار آنها نبود، بدین جهت آنها را تشویق کردیم که نسبت به صادرات محصولات خود اقدام نمایند.
سعیدی با اشاره به اینکه خیلی از شرکت های دانش بنیان و فناور با مسایلی چون تجاری، ترخیص کالا از گمرکات، شیپینگ و مالیات آشنایی ندارند، اضافه کرد: عدم آشنایی شرکتها با چنین مسائلی سبب شد تا آنها با مشکلات زیادی در زمینه صادرات مواجه شوند و بمنظور کاهش این چالش ها مبادرت به توسعه پایگاه های صادراتی تحت عنوان "خانه های فناوری یا (Ihit) شد.
مدیر اجرائی خانه نوآوری و فناوری روسیه، افزود: ازد سوی دیگر مشاهده کردیم که شرکت های ایرانی که در نمایشگاه های خارجی شرکت می کنند و به تفاهم اولیه با طرف های خارجی نایل می شوند، نیاز است تا پیگیری های لازم تا رسیدن به نتیجه مطلوب صورت گیرد؛ بر این اساس از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خانه های نوآوری در کشورهایی چون شرق آفریقا، امریکای جنوبی، جنوب شرق آسیا و کشورهای همسایه افتتاح شد.
بگفته وی تا حالا این خانه ها در شهرهایی چون کنیا در آفریقا، دمشق سوریه، استانبول ترکیه، سلمانیه عراق و در کشور چین راه اندازی شده اند و نسبت به سایر دفاتر، گستردگی عملکردی بیشتری دارند.
وی راه اندازی خانه نوآوری و فناوری روسیه را در این جهت عنوان نمود و تصریح کرد: این خانه در شهر مسکو در مساحت ۲۰۰ متر مربع در بخش هایی چون "نمایشگاه دائمی"، "میزهای کار اشتراکی"، "اداره ای برای سرمایه گذاری برای شرکت ها"، "اتاق جلسات" و "آموزش" به راه افتاده است.
ظرفیت های اقتصادی روسیه
سعیدی به بیان ظرفیت های اقتصادی روسیه اشاره نمود و اظهار داشت: روسیه دارای ۱۴۰ میلیون نفر جمعیت است و شرکتها با ورود به بازار روسیه می توانند با بازار کشورهایی چون ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و سایر کشورهای حوضه CIS دسترسی داشته باشند.
وی افزود: همین طور کشور روسیه تمایل دارد نیازهای فناورانه خودرا از کشورهایی که آنها را تحریم نکرده اند، تامین کند و یا تولید در این کشور صورت گیرد.
مدیر اجرائی خانه نوآوری و فناوری روسیه، تجهیزات پزشکی، پلیمر و مواد، زیست فناوری و دارو را از نیازمندی های این کشور عنوان نمود و تصریح کرد: ثبت محصولات در رابطه با حوزه های دارویی و تجهیزات پزشکی در روسیه با دشواری و در مدت زمان یک ساله صورت می گیرد، ولی ورود محصولات سایر حوزه ها به این کشور با سهولت بیشتری هم راه است.
وی اشاره کرد: شرکتها برای ورود به بازار روسیه نیاز دارند که بدانند کشش بازار این کشور برای محصولات آنها به چه میزان است و بعد از برآوردهای اولیه می توانند نسبت به بازاریابی محصولات خود اقدام نمایند.
سعیدی با تاکید بر این که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکتها برای صادرات محصولات دانش بنیان حمایت های ویژه ای دارد، اشاره کرد: این معاونت تسهیلاتی برای تولید اشتراکی بصورت نیمه صنعتی در بخش هایی از کشور روسیه در نظر گرفته، ولی تا حالا از این ظرفیت بهره برداری نشده است.
ثبت شرکت در روسیه
سعیدی درباب ثبت شرکت در کشور روسیه، توضیح داد: ثبت شرکت در این کشور امکان پذیر است، ولی سختی های خاص خودرا دارد؛ چونکه شرکتها باید از موانعی چون تامین فضای کار، دریافت کد اقتصادی، مالیات و غیر عبور کنند، ضمن آنکه باید نسبت به حضور فرد روسی در مدیریت شرکت و یا عضو هیات مدیره تصمیم بگیرد.
وی اشاره کرد: بر این اساس سفارش نمی نماییم که شرکت هایی که برای بار اول است که وارد بازار روسیه می شوند و به فروش پایداری نرسیده اند، به سمت ثبت شرکت بروند.
مدیر اجرائی خانه نوآوری و فناوری روسیه با اشاره به اینکه شرکت های متقاضی برای ورود به بازار روسیه می توانند از خدمات این خانه بهره مند شوند، اضافه کرد: یکی از روش هایی که می تواند به موفقیت شرکتها در ورود به بازار این کشور مؤثر باشد، حضور آنها در نمایشگاه های فناوری است و پیشنهاد می شود شرکتها در فراخوان هایی که ما منتشر می نماییم، مشارکت داشته باشند.
سعیدی افزود: بتازگی نمایشگاهی در زمینه قطعه سازی خودرو در مسکو برگزار شده است و شرکت هایی که در زمینه های قطعه سازی فعال می باشند، می توانستند محصولات خودرا در این نمایشگاه عرضه کنند. خیلی از شرکت های اروپایی قطعه ساز در این کشور یا از این کشور خارج شده اند و یا درحال خروج از آن هستند و شرکت های خودروسازی روسیه به شدت نیازمند خرید قطعات هستند.
وی نمایشگاه دیگر این کشور را در زمینه صنایع غذایی دانست و تصریح کرد: این نمایشگاه از ۲۹ شهریور تا اول مهرماه برگزار می شود و شرکت های فعال در زمینه هایی چون بسته بندی و صنایع غذایی می توانند درخواست خودرا برای حضور در این نمایشگاه عرضه کنند. شرکت هایی که در این نمایشگاه حضور یابند، از حمایت های معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردار خواهند شد.
سعیدی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی در زمینه دارو، اظهار داشت: این نمایشگاه در شهر مسکو از اول آذرماه راه اندازی و شرکت های فعال در زمینه دارو و افزودنی ها می توانند در این رویداد شرکت نمایند.
خدمات توسعه بازار به شرکت ها
وی اعزام هیات های تجاری را از دیگر خدمات این خانه نام برد و اظهار داشت: علاوه بر اینها هر شرکتی که با ما قرارداد منعقد کند، مشمول خدمات حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همین طور صندوق نوآوری و شکوفایی می شود، به این صورت که بخش زیادی از هزینه های مربوط به غرفه، ویزا، ترانسفر داخلی و هتل پرداخت می شود، ضمن آنکه ما خدماتی در حوزه ثبت محصولات شرکتها در کشور روسیه ارائه می دهیم.
سعیدی افزود: در صورتیکه شرکتی با ما قرارداد یک ساله بازاریابی منعقد کند، در مدت یک سال علاوه بر آنکه محصولات آنها در بخش نمایشگاه دائمی خانه نوآوری و فناوری روسیه به نمایشگاه گذاشته می شود، در نمایشگاه های مرتبط نیز عرضه خواهد شد.
وی مبلغ این قرارداد را ۳ هزار یورو عنوان نمود که ۲ هزار یورو آن از طرف صندوق نوآوری و شکوفایی تامین می شود و شرکتها تنها هزار یورو پرداخت خواهند کرد.
به گفته ی ایشان، ۵۰ درصد از شرکت های متقاضی برای این خانه در زمینه سلامت هستند.1401/06/03
22:42:21
0.0 / 5
580
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا