علوم هوا فضا

تهیه پیش نویس لایحه رفع موانع حقوقی و تسهیل پژوهش

تهیه پیش نویس لایحه رفع موانع حقوقی و تسهیل پژوهش

به گزارش هوا فضا، مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در بیست و پنجمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور اظهار داشت: پیش نویس لایحه رفع موانع حقوقی و تسهیل پژوهش تهیه شده است.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر محمد سعید سیف در ارتباط مجازی با مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها اظهار داشت: دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی با عنایت به رشد فناوری و فعالیتهای پژوهشی باید مأموریت هایی برای اثربخشی بیشتر در جامعه تعریف کنند، شناخت ظرفیت ها و امکانات برای تعریف مأموریت های مطابق با نیازهای کشور، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

وی تصریح کرد: مستندات فعالیت ها و برنامه ها انتشار یافته و دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور باید بعد از شناسایی نیازها و ظرفیت ها از تجربیات گذشته برای تعریف مأموریت های اثربخش استفاده نمایند.

دکتر سیف اظهار داشت: پیش نویس لایحه رفع موانع و تسهیل پژوهش آماده شده و بعد از مشورت با مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پیگیری برای تصویب آن از راه نمایندگان مجلس صورت می گیرد.

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در مورد مأموریت محوری اظهار نمود: مأموریت گرایی دانشگاه های کشور مساله بسیار مهمی است که مقام معظم رهبری هم در جلسات و نشست ها به صورت مشخص بر روی آن تاکید داشته اند.

دکتر سیف اظهار داشت: همکاریهای مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور شروع شده و تفاهمنامه هایی هم منعقد شده است. برای مثال وزارت صمت در زمینه فرصت مطالعاتی لیستی را برای وزارت علوم ارسال کرده که در سامانه "ساجد" هم قابل مشاهده می باشد.

همچنین در این نشست دکتر عباس ابراهیمی، معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان هم حضور داشت و طی سخنانی روش های مختلف برای مشارکت و همکاری با دانشگاه ها را شرح داد.

دکتر ابراهیمی در رابطه با طرح پشتیبانی از اعضای هیات علمی برگزیده در فرصت مطالعاتی هدفمند خارج از کشور، اظهار نمود: یکی از اهداف اجرای این طرح، تقویت و استمرار ارتباط صنعت و دانشگاه و توسعه همکاریهای علمی و پژوهشی بین مراکز آموزشی و واحدهای صنعتی، اقتصادی یا خدماتی است.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: حل مساله از مباحث مورد تاکید در بنیاد ملی نخبگان است و برای سوق دادن دانش آموختگان دکتری به واحدهای صنعتی، طرح پسادکتری به شکل جدی پیگیری می شود و دانش آموختگان برای بهره مندی از این فرصت باید در طرح شهید چمران ثبت نام کرده و بعد از تایید در صنایع مختلف مشغول به فعالیت شوند.

دکتر حسن جماعتی، معاون دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت عتف هم در این نشست اظهار نمود: شیوه نامه و دستورالعمل پشتیبانی از سامانه "ساجد" تهیه شده و از آغاز مهرماه ابلاغ خواهد گردید. همینطور تفاهمنامه ای با مرکز نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح منعقد شده تا استعدادهای برتر در اجرای پروژه های توسعه علوم و فناوری، بنیادی و تحقیقات کاربردی مشارکت داشته باشند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، اولین جلسه از سلسله نشست های هم اندیشی با عنوان مأموریت گرایی و اثربخشی دانشگاه ها در توسعه و بهبود وضعیت استانهای کشور با حضور دکتر محمدی معاون مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حمیدرضا طهوری مشاور وزیر کشور، دکتر امیرعلی سیف الدین رئیس امور آموزش عالی سازمان بودجه و برنامه کشور و مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه های کشور به صورت برخط برگزار شد.

در این نشست بعد از عرضه گزارشی از برنامه های وزارت عتف در زمینه مأموریت گرایی، مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه های ارومیه و دامغان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان تجارب موفق خود در مورد مأموریت گرایی و مزیت استانی را مطرح نمودند.

دکتر حمیدرضا طهوری، مشاور وزیر کشور هم در این نشست سخنانی را در رابطه با مأموریت گرایی و برنامه های مشترک این وزارت خانه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح نمودند.

منبع:

1401/06/06
23:33:44
0.0 / 5
475
تگهای خبر: آموزش , خدمات , فناوری , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا