علوم هوا فضا
مشاور زیست بوم فناوری پژوهشگاه نیرو مطرح كرد

شروع نقطه تحول دانش بنیان ها با تصویب قانون جهش تولید

شروع نقطه تحول دانش بنیان ها با تصویب قانون جهش تولید

به گزارش هوا فضا، مشاور زیست بوم فناوری پژوهشگاه نیرو با تأکید بر این که با قانون جهش تولید در یک نقطه تحول در زمینه دانش بنیان ها و توسعه اقتصاد دانش بنیان قرار داریم، اظهار داشت: با تصویب این قانون نباید همان روند را ادامه دهیم، چونکه تمام سیاستگذارانی که این قانون را تصویب کردند، بدنبال ساز و کارهای جدیدتر در توسعه زیست بوم فناوری بودند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر مافی در رویداد به هم رسانی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های حوزه انرژی اظهار داشت: بحران های نفتی در دهه های ۷۰ و ۹۰ میلادی و اکنون جنگ روسیه و اوکراین، فرصت های خوبی را در زمینه های انرژی، درآمد و اقتصاد در اختیار ما قرار داده است، ولی در ۵۰ سال قبل از این فرصت های خوب استفاده نکردیم، چون نوآوری را در کنار این صنایع قرار ندادیم.
وی ایران را کشوری با اقتصاد دولتی توصیف کرد و افزود: دولت بازار بزرگی را دارد و در مقابل، بازار بزرگ بخش خصوصی در کشور نداریم؛ بدین سبب در این عرصه که بازار بزرگی در اختیار دولت می باشد، دولت باید به این حوزه ورود کند و خودش نخستین خریدار این محصولات باشد. منظور از دولت، دستگاهها و وزارتخانه های مختلف موجود در کشور است.
مافی اشاره کرد: اگر مبدا کارهای نوآورانه و فناورانه کشور را از سال ۸۹ که قانون ثبت اختراعات و تجاری سازی به تصویب و ابلاغ رسید، قرار دهیم، حدود ۱۱ سال از این زمان می گذرد و در طول این مدت ۵۰ شرکت پارک فناوری، حدود ۲۸۰ مرکز رشد در کشور ایجاد شده، ضمن آنکه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در طول این مدت کوشش های زیادی کرده تا شرکت های فناور و دانش بنیان در کشور شکل بگیرد.
مشاور زیست بوم فناوری پژوهشگاه نیرو افزود: در این میان باید یادمان باشد که تعداد شرکت های دانشی مبتنی بر مدل تعامل B۲C و B۲B کم است. این شرکتها محصولات فناورانه تولید می کنند و بعد بدنبال بازار می گردند، بدین جهت این شرکتها بیشتر عرضه محور هستند.
وی با اشاره به تعدادی از موفقیت های شرکت های دانش بنیان، اشاره کرد: یک اقتصاد بسیار بزرگی در اختیار دولت می باشد و نتوانستیم شرکت های مبتنی بر مدل B۲G را به خوبی توسعه دهیم و این روند تا قانون جهش تولید ادامه یافت. این قانون درهای وزارتخانه های بزرگ اقتصادی کشور را به روی دانش بنیان ها و استارت آپ ها باز می کند و سرعت آن نیز خوب است.
مافی با تأکید بر این که کلیه بخشنامه های ذیل قانون جهش تولید به سرعت درحال تصویب و ابلاغ است، اظهار داشت: با تصویب قانون تجاری سازی در سال ۸۹ اتفاق بزرگی در کشور رقم خورد و سبب شد که این همه شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری در کشور شکل بگیرد، ولی با تصویب قانون جهش تولید نباید همان روند را ادامه دهیم و رشد ما در این عرصه از خطی به نمایی تغییر یابد و کلیه سیاستگذارانی که این قانون را تصویب کردند، بدنبال این بودند که ساز و کار جدیدتری را تعریف کنند.
مشاور زیست بوم فناوری پژوهشگاه نیرو با تأکید بر این که با قانون جهش تولید در یک نقطه تحول در زمینه دانش بنیان ها و توسعه اقتصاد دانش بنیان قرار داریم، تصریح کرد: اگر بخواهیم اقتصاد دانش بنیان را در کشور شکل دهیم، نهادهای مختلفی در این عرصه نقش دارند که همچون می توان به صندوق های پژوهش و فناوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، پارک ها، دانشگاه ها و فناوران اشاره نمود.
مافی با اشاره به یارانه ۱۰۰ میلیارد دلاری دولت به حوزه های نفت و نیرو، اضافه کرد: بنظر می رسد که اگر این میزان را به صادرات اختصاص دهیم، وضعیت بهتری خواهیم داشت؛ چونکه به بدترین نحو ممکن انرژی را در کشور مصرف می نماییم.
به گفته ی ایشان، بخش انرژی نه فقط ارزش افزوده بدنبال ندارد، بلکه محل اعتراضات نیز شده است و در این عرصه شرکت های دانش بنیان می توانند حضور یابند.
منبع:

1401/06/08
16:21:12
0.0 / 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا