علوم هوا فضا

امضای تفاهم نامه همکاری با محوریت توسعه خدمات پزشکی و تشخیصی ازراه دور

امضای تفاهم نامه همکاری با محوریت توسعه خدمات پزشکی و تشخیصی ازراه دور

هوا فضا: میان استانداری هرمزگان و دانشگاه علوم پزشکی هوشمند تفاهم نامه ای با محوریت توسعه هوش مصنوعی و پزشکی ازراه دور (تله مدیسین) و با رویکرد توجه به مناطق محروم منعقد گردید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر ابوالفضل باقری فرد، معاون آموزشی وزیر بهداشت در مراسم انعقاد تفاهم نامه میان دانشگاه علوم پزشکی هوشمند و استانداری هرمزگان که ظهر امروز سه شنبه، ۱۵ شهریور ماه برگزار شد، اظهار داشت: یکی از وظایف اصلی وزارت بهداشت، ایجاد امکانات، خدمات و سیستم سلامت در مناطق محروم است. باتوجه به نیاز مناطق محروم و تعدادی از جزایر استان هرمزگان که امکانات محدودی دارند و با در نظر گرفتن نیاز آموزشی، تشخیصی و درمانی در زمینه سلامت قرار شد تفاهم نامه ای میان دانشگاه علوم پزشکی هوشمند و استانداری هرمزگان منعقد شود که بصورت پایلوت این برنامه اجرا شود. ان شاءالله در ادامه این برنامه بتوانیم در سراسر کشور ارائه این خدمات را نهادینه نماییم.

در ادامه دکتر آرش خجسته، رییس دانشگاه علوم پزشکی هوشمند، با اشاره به اینکه این دانشگاه با هدف گسترش فناوری های پیشرفته دیجیتال در ارتقای سلامت و آموزش پزشکی گام برمی دارد، اظهار داشت: امیدواریم با دنبال کردن این هدف بتوانیم به برقراری عدالت در ارائه خدمات درمانی و بهداشتی برای مناطق کم برخوردار کشور کمک کننده باشیم. طی بازدیدی که به همراه استاندار هرمزگان و دکتر باقری فرد داشتیم، مناطقی از این استان شناسایی شد که دسترسی مردم آن به خدمات درمانی و سلامت و حتی مشاوره بهداشتی بصورت فیزیکی بسیار دشوار بود، بنا بر این اقدامات اولیه برای ارائه خدمات مشاوره و پیگیری بیماران مزمن ازراه دور، انجام شد. حالا این پروژه به مراحل اجرائی خود رسیده است.

در بخش دیگری از این جلسه، مهندس مهدی دوستی، استاندار هرمزگان اشاره کرد: من معتقدم اگر بخواهیم راه های گذشته را برویم، نتایج گذشته نیز رخ خواهد داد. باید یک سری تغییر پارادایم ها در حکمرانی رخ دهد. ما دو چالش جدی در استان هرمزگان داشتیم؛ یکی از آنها ترک تحصیل کودکان در جزایر و نقاط دورافتاده و محروم است. با آموزش وپرورش "طرح مدرسه مجازی ملی" را شروع کردیم و خوشبختانه این طرح به نقطه خوبی رسید و امیدواریم از شروع مهرماه بتوانیم پذیرش دانش آموز داشته باشیم. ما بطور معمول دانش آموزان دبستان و متوسطه اول را داریم، اما متوسطه دوم مانند ریلی شده بود که ناقص مانده بود.

وی ادامه داد: دغدغه اصلی من، ترک تحصیل دختران بود چونکه معتقدم اگر می خواهیم ریشه بی سوادی از این کشور کنده شود، لازمه اش این است که مادران باسواد شوند؛ برای اینکه که هیچ مادر باسوادی، فرزند بی سوادی را به جامعه تحویل نخواهد داد.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه دومین چالش جدی در این استان موضوع پزشکی و سلامت است، اظهار داشت: من به منابع مالی هم نیاز ندارم، فقط می خواهم استان هرمزگان را پایلوت این تغییرات و رویکرد های نوین بدانید و از این فرصت استفاده کنید که اتفاق مهمی رخ دهد. این طرح از لیردف شروع خواهد شد. من امیدوار هستم گام بعدی، جزیره ابوموسی باشد و آنرا به سطحی آرمانی برسانیم.

دوستی افزود: این جزیره حدود ۶ هزار جمعیت دارد و دائما هم با کشورهای حاشیه خلیج فارس مقایسه می شود. یکی از دشوارترین لحظات من، زمان هایی است که بچه های ابوموسی می گویند «ببینید آن ور آب شرایط چه قدر متفاوت است». همیشه می گویم این قیاس برای من مانند یک سیلی است؛ چونکه یک تمدن هفت هزارساله را به ناکارآمدی متهم می کنید. البته ما هم ضعف هایی داریم و باید آنرا برطرف نماییم. خواهش من این است که اگر برای جزیره ابوموسی طرح ویژه ای دارید، عملی کنید. همه هزینه های آنرا نیز بوسیله اعتبارات استانی، صنایع و پولی که در اختیارم هست، تامین می کنم.

به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، بر طبق این تفاهم نامه، استانداری هرمزگان متعهد می شود زیرساخت ها و سخت افزارهای مورد نیاز برای دوراپزشکی را فراهم آورد و از طرف دیگر دانشگاه علوم پزشکی هوشمند نیز به نمایندگی از وزارت بهداشت، قسمت نرم افزاری و نیروی انسانی را فراهم می آورد.

منبع:

1401/06/15
23:21:42
0.0 / 5
504
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دیجیتال , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا