علوم هوا فضا
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

بدنبال مقاله پاسخگو و مسئله محور هستیم

بدنبال مقاله پاسخگو و مسئله محور هستیم

به گزارش هوا فضا، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید کرد: در کشور بیش از هشتصد مرکز تحقیقاتی داریم؛ این مراکز باید ماموریت محور باشد. ما بدنبال مقاله پاسخگو و مسئله محور هستیم. هیچگاه نمی گردد بدون تولید علم به محصول دست پیدا کرد، اما باید مراقب باشیم. مقاله هدف غایی ما نیست؛ مقاله یک وسیله است. بدین سبب در ارائه مجوز نشریات و مراکز تحقیقاتی حتما باید به علوم جدید بپردازیم.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بیست و سومین کنگره بین المللی و بیست و یکمین جشنواره رویان اظهار داشت: امروزه تولید علم و دانش و مرجعیت علمی، یکی از نهادهای قدرت در کشورهاست. مقام معظم رهبری، همیشه بر تقویت تولید علم و دانش و مرجعیت علمی و کاهش نیافتن شتاب پیشرفت علم و دانش تاکید دارند.

وی اضافه کرد: یکی از راه هایی که بوسیله آن می توانیم مرجعیت علمی را افزایش دهیم، پرداختن به دانش های روز و اصطلاحاً "لب مرزی" است. دانش هایی که بتوانند پاسخگوی انسان در حوزه سلامت باشد. یکی از این علوم، حوزه ژن درمانی، سلول درمانی و پزشکی بازساختی است.معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افزود: ما امروزه در زمینه علم و دانش هم در منطقه و هم در جهان جایگاه قابل قبولی داریم، اما بر طبق بررسی هایی که انجام دادیم، کشورهای منطقه هم به شدت درحال تلاش و کوشش هستند. میانگین سرعت کشورهای عربستان و ترکیه در تولید علم بالاست و من همینجا تاکید می کنم که امروزه تولید علم با (توسعه) روش های درمانی جدید می تواند جهش پیدا کند.

به دنبال مقاله پاسخگو و مسئله محور هستیم

دکتر پناهی با اشاره به اینکه «جایگاه ما در زمینه فناوری قابل قبول نیست» اظهار داشت: می توانیم با همکاری یکدیگر این جایگاه را ارتقا دهیم. امروزه پیدایش بیماریهای مختلف مانند SMA یا ALS با داروهای شیمیایی قابل کنترل نیست. دوره درمان های نوترکیب درحال گذر است و نباید وقت خودرا برای دانش های گذشته تلف نماییم. رویکرد ما باید رویکرد فناورانه باشد. در کشور بیش از هشتصد مرکز تحقیقاتی داریم؛ این مراکز باید ماموریت محور باشد. ما بدنبال مقاله پاسخگو و مسئله محور هستیم. هیچگاه نمی گردد بدون تولید علم به محصول دست پیدا کرد، اما باید مراقب باشیم. مقاله هدف غایی ما نیست؛ مقاله یک وسیله است. بدین سبب در ارائه مجوز نشریات و مراکز تحقیقاتی حتما باید به علوم جدید بپردازیم.

ضرورت تقویت و ارتقای علمی مراکز درمان ناباروری کشور

وی در آخر با تأکید بر اینکه امروزه یکی از معضل های ما مسئله جوانی جمعیت است، بیان کرد: رشد جمعیت در کشور ما عدد قابل قبولی ندارد. در بعضی نواحی این عدد به زیر یک رسیده است. نکته ای که باید حتما به آن دقت کنیم این است که مراکز درمان ناباروری باید از نظر علمی ارتقا یابند و تقویت شوند. تعداد این مراکز نیز باید افزایش یابد، به شکلی که هزینه این درمان ها در کشور ما قابل قبول باشد. مراکز تحقیقاتی در رابطه با جمعیت باید توسعه یابند. از زمانی که پژوهشگاه رویان در کشور ما شکل گرفت امیدواری در دل مردم بوجود آمد. امیدواریم با همت پژوهشگران و درایت دولتمردان بیش از پیش در زمینه فناوری سرآمد باشیم.بیست و سومین کنگره بین المللی پزشکی تولیدمثل و هجدهمین کنگره فناوری سلول های بنیادی رویان، از بامداد امروز، چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ در سالن همایش های رازی شروع به کار کرده و تا روز جمعه، ۱۸ شهریورماه ادامه خواهد داشت. همزمان با این کنگره، مراسم تقدیر از برگزیدگان بیست و یکمین جشنواره رویان نیز امروز انجام شد.
در این مراسم از پنج دانشمند ایرانی از دانشگاه های داخل و خارج از کشور برگزیده بیست ویکمین جشنواره رویان، تقدیر گردید.


1401/06/18
11:25:20
0.0 / 5
531
تگهای خبر: فناوری , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا