هوافضا- علوم هوایی
سرپرست جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

از درخت تنومند زیست بوم فناوری و نوآوری محافظت کنیم

از درخت تنومند زیست بوم فناوری و نوآوری محافظت کنیم

به گزارش هوا فضا، اولین نشست شورای معاونان و دبیران ستادهای معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان با حضور دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی سرپرست جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سورنا ستاری معاون پیشین و همه معاونان و مدیران این معاونت و بنیاد ملی نخبگان برگزار گردید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی سرپرست جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اولین جلسه شورای معاونان، اظهار داشت: افراد زیادی برای جریان سازی و تقویت علم و فناوری در کشور تلاش کردند. اگر بخواهیم از ۲ نفر بعنوان اثرگذارترین افراد در توسعه گفتمان علم و فناوری در کشور نام ببریم ابتدا و در راس آن باید به مقام معظم رهبری اشاره نماییم که تلاش بی وقفه ای در این عرصه داشته و دارند و سیاستگذاری های کلانی در این حوزه بعنوان یکی از اصلی ترین خط های جریان های فکری و عملی در این عرصه داشتند و رصد و حمایت ویژه ای از حرکت علمی و فناوری کشور دارند.
وی اضافه کرد: در طول این سال ها که افراد متعدی سکاندار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را عهده دار بودند؛ هیچ کدام به اندازه دکتر ستاری در ترویج گفتمان علم و فناوری در بین مردم و مسولان اثرگذار نبودند و امروز این تلاش ها منجر به این شده که همه یک صدا اعتقاد دارند علم و فناوری کلید حل مشکلات کشور است.
دهقانی فیروزآبادی ضمن تشکر و تقدیر از زحمات و خدمات دکتر ستاری، اظهار داشت: نشستن جای دکتر ستاری کار سختی است و فرد مورد نظر باید عاشق پیشه باشد نه عاقل. معاونت علمی که به ایشان تحویل داده شد بسیار متفاوت بود با آنچه که امروز دکتر ستاری تحویل بنده می دهد. تلاش ها بسیار زیاد بوده و گامهای موثر و بلندی در این حوزه برداشته شده است.
وی اضافه کرد: معاونت علمی و فناوری دوران سختی را پشت سر گذاشته و امروز به دوران بلوغ خود رسیده است و همین انتظارات از این معاونت را بیشتر می کند. گرچه زحمت دوران شکل گیری آن به مراتب بیشتر از امروز است اما رشد آن باید سرعت بیشتری گیرد و باید یاد بگیریم از این درخت تنومند چگونه مراقبت و محافظت نماییم.
رییس جهاد دانشگاهی، بزرگ ترین محبوبیت امروز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که بحث اصلی قانون جهش تولید دانش بنیان هم هست را، توسعه بازار و کسب و کارهای دانش بنیان در سطح ملی دانست و اظهار داشت: امروز وقتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و غیره و همه نهادهای متولی به این باور رسیده اند که کلید اصلی رفع مشکلات در دست فناوران و شرکتهای دانش بنیان و خلاق است؛ میتوان امیدوار بود که مشکلات کشور به دست آنها مرتفع شود و معاونت علمی و فناوری باید در این میانه بعنوان سازمان نوآوری کشور حلقه پیوند دهنده همه بازیگران این زیست بوم باشد.
دهقانی فیروزآبادی همینطور بیان نمود: باور من اینست که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ سازمان برنامه و بودجه نوآوری کشور است. ما زمانی به این جایگاه می رسیم که منابع نوآورانه و فناورانه و بازار فناوری در نهادهای مختلف را به وسیله نخ تسبیحی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و با استفاده از بودجه زیست بوم نوآوری به هم متصل نماییم.
وی افزود: وقتی وابستگی کشور در پیشران های اصلی اقتصاد، مانند آب و انرژی، مواد و معدن، کشاورزی و امنیت غذایی، ماشین سازی، دارو تجهیزات پزشکی، فرهنگ و رسانه، بازی و صنایع خلاق و دیگر مبتلات بزرگ کشور مثل معضلات حاشیه نشینی و فرهنگی، قطع می شود که از دانش بنیان ها و توانمندی آنها در نوآوری های اجتماعی بهره بگیریم. اگر به حکمرانی دانش بنیان ها و نخبگان برسیم می توانیم به توسعه علمی و فناورانه کشور امیدوار شویم.
سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همینطور بیان نمود: بزرگ ترین مسئله امروز کشور ما جوانان هستند و مسئولان دغدغه رفع مشکلات و استفاده درست از آنها را دارد. باید به این باور برسیم که مسایل کشور زمانی رفع می شود که حمکرانان و تصمیم گیران کشور از میان نخبگان و سرآمدان علمی انتخاب شوند. نخبگان در بازی که خود تعریف می کنند خوب بازی می کنند و بقیه جریانات کشور را هم به کار می گیرند. ما این مأموریت را برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قائل هستیم و معتقدیم بازار ملی ناموس ملی است و با وجود همه مشکلاتی که دارد باید از آن محافظت نماییم. انتظار داریم معاونت علمی و فناوری برنامه ریز و دولتمرد دیپلماسی علم و فناوری و صادرات شرکتهای دانش بنیان باشد.
وی اظهار داشت: اعتقاد دارم باید به مدیران خود تفویض اختیار دهم چون معتقد هستم یک مدیر تخصصی حتما بیشتر از من به موضوعات حوزه کاری خود اشراف دارد. دیگر معیار بنده در انتخاب مدیران؛ غیر سیاسی عمل کردن آنها است. تلاش می کنم مدیرانی را به کار بگیرم که به نظام جمهوری اسلامی و رهبری اعتقاد و تخصص کافی داشته باشند.

کسب‎ وکارهای دانش بنیان به یکی از کلیدی ترین بازیگران اقتصاد کشور تبدیل گشته اند
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون پیشین علمی و فناوری رئیس جمهوری هم در این نشست با بیان اینکه تلاش شد گامهای اثربخشی در توسعه زیست بوم دانش بنیان و خلاق برداشته شود، افزود: در این دوره شرکتهای دانش بنیان و خلاق، رشد کمی و کیفی قابل توجهی را تجربه نمود در حالی در ایام نخست تصویب قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، تعداد این شرکت ها اندک بود.
وی با بیان اینکه این کسب و کارها حالا به یکی از کلیدی ترین بازیگران اقتصاد کشور تبدیل گشته اند افزود: رفع مهم ترین و راهبردی ترین نیازهای کشور، اقتدارآفرینی و تحول آفرینی در ساختارهای کشور مهم ترین دستاوردهای این زیست بوم برای کشور به حساب می آید.
ستاری با تکیه بر لزوم همراهی همه بخش ها با فرهنگ اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: توسعه و رونق این زیست بوم بیشتر از هرچیز نیازمند یک تحول فرهنگی است که با همراهی و هم دلی تمامی بخش ها، باور به اهمیت و لزوم شرکتهای دانش بنیان و خلاق با حمایت های عملی محقق می شود.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بنا بر لزوم و با هدف ارتقای اقتدار ملی، تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم از راه افزایش توانمندی های فناوری و نوآوری در کشور و ارتقای «نظام ملی نوآوری» و تکمیل مؤلفه ها و حلقه های آن بوجود آمده است. «ارتقای تولید ثروت از راه افزایش توانمندی های فناوری و نوآوری در کشور»، «ارتقای زیست بوم نوآوری اقتصاد دانش بنیان»، «تحقق مرجعیت علمی، افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان پژوهشی از تولید ناخالص داخلی و مصرف بهینه منابع»، «گسترش پشتیبانی از توسعه اقتصاد دانش بنیان و پشتیبانی از نوآوری و پژوهش های مسأله محور» مهم ترین مأموریت هایی است که برای این معاونت تعریف شده است.

1401/07/03
14:36:50
0.0 / 5
355
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا