هوافضا- علوم هوایی

افزایش رشد گیاه با نانو کود جلبکی

افزایش رشد گیاه با نانو کود جلبکی

هوا فضا: پژوهشگران یکی از شرکت های استارت آپی به تولید کود جلبکی با بهره گیری از نانو رسیدند که بگفته آنها استفاده از این کود سبب افزایش رشد و عملکرد در گلخانه ها و مزارع خواهد شد.


کامبیز کرمی، محقق زیست شناسی دریایی و مجری طرح در گفت و گو با ایسنا، تولید کود جلبکی محرک رشد گیاه را از دستاوردهای این شرکت استارت آپی نام برد و اظهار داشت: محصولی که موفق به تولید آن شدیم، قابلیت دانش بنیان شدن را دارد؛ چونکه در کلیه پروسه تولید از مواد و دستگاه های ساخت ایران بهره مند شدیم.
وی با اعلان اینکه این طرح در مرحله اجرای پایلوت است، اظهار داشت: نتایج فاز پایلوت نشان داد که این کود اثرات مثبتی بر روی رشد گیاهان زینتی، گیاهان مثمر و گیاهان غیر مثمر مانند کاکتوس، اکالیپتوس و نیشکر داشته است.
کرمی با اعلان اینکه این کود بر روی گیاهان گلخانه ای نیز تست شده است، تصریح کرد: انجام این مطالعات را بر روی گیاه گوجه فرنگی در دستور کار داریم که تا کنون نتایج راضی کننده بوده است و نتایج کامل آن در ایام آتی منتشر خواهد شد.
مجری طرح با اشاره به اثرات این کود بر روی گیاهان، اشاره کرد: این کود ارگانیک، سبب افزایش رشد گیاه می شود، ضمن آنکه در گیاهان صیفی سبب افزایش محصول دهی خواهد شد، به شکلی که در محصول گوجه فرنگی ۳۰ درصد محصول بیشتری را در پی خواهد داشت.
وی، ماندگاری بالا را از دیگر مزایای این کود نام برد و اظهار داشت: روشی که برای تولید این کود از جلبک اجرائی شد، جزو صنعت سبز است که آلودگی برای محیط زیست ندارد و کارگاه و یا کارخانه هایی که این محصول را تولید می کنند، هم پساب و هم پسماند آنها کاملا با محیط زیست سازگاری دارد و از آنها می توان به عنوان کود و یا اصلاح کننده خاک بهره برد.
کرمی با اشاره به استفاده از فناوری نانو در این محصول، توضیح داد: ما از فناوری نانو برای افزایش پایداری این محصول در وضعیت انبار و افزایش دسترس پذیری آن برای گیاه استفاده کردیم. جزو نانویی این کود اثری بر روی رشد گیاه ندارد، ولی بر روی افزایش ماندگاری آن اثرگذار می باشد.
کرمی افزود: از آنجا که این کودها گرفته شده از مواد زنده هستند، در وضعیت انبار، مدت زمان ماندگاری مشخص در حد یک تا چند ماه را دارند؛ ولی با نانو، زمان انبارداری این کود بالا رفته است، ضمن آنکه ترکیبات نانو کمک کرده تا ریشه مقدار مواد مغذی بیشتری را جذب نماید.
به گفته ی ایشان، نمونه های مشابه موجود در بازار ایران وارداتی از کشورهای چین، ترکیه، آلمان و اسپانیا است.1401/07/20
16:55:32
0.0 / 5
352
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا