هوافضا- علوم هوایی

شناسایی نیاز گیاهان بوسیله نظارت تصویری

شناسایی نیاز گیاهان بوسیله نظارت تصویری

هوا فضا: باتوجه به بحرانی بودن وضعیت آب در کشور یکی از شرکت های دانش بنیان سامانه هوشمند مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی را عرضه نمود که قادر به شناسایی نیازهای گیاهان است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیان با طراحی سامانه نظارت و واکنش هوشمند کشاورزی و با در نظر گرفتن نیازهای آبی گیاهی بوسیله نظارت و پایش تصویری، میزان آب مورد نیاز گیاه را محاسبه و برمبنای نیازمندی گیاه، جریان آب ورودی به مزرعه را کنترل می کند.
این سامانه از ۴ بخش «اپتیکال برای ثبت و ارسال داده های تصویری»، «میکرو کنترلر برای پردازش تصویر دریافتی و تصمیم گیری»، «بخش مکانیکی برای کنترل جریان ورودی برمبنای فرمان میکروکنترلر» و «پنل مدیریتی با قابلیت کنترل از راه دور» تشکیل شده است.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، برخلاف سایر سامانه های هوشمند کنترل آبیاری که پارامترهای دیگر رطوبت خاک، رطوبت هوا، دما، زمان بندی آبیاری و غیره را کنترل می کنند؛ این سامانه مستقیما میزان نیاز گیاه به آب را بوسیله نظارت تصویری در نظر می گیرد.
علاوه بر آن در سامانه طراحی شده که با حمایت گروه توسعه فناوری های ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجاری سازی شده است؛ به علت نظارت مستقیم بر خود گیاه، امکان آبیاری چندین گیاه با نیازهای آبی متفاوت و در محیطی یکسان وجود دارد.



1401/08/05
13:02:08
0.0 / 5
504
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا