هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا مطرح شد؛

راهکاری برای امحای ضایعات کرونایی نداریم

راهکاری برای امحای ضایعات کرونایی نداریم

به گزارش هوا فضا، رئیس گروه استاندارد و ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو با اعلان اینکه درست است که ما در تولید مقاله و ارزیابی محصولات نانو جلو هستیم، ولی باید دقت کنیم که زیر ساخت های صنعت برای جذب فناوری همچنان زیر ساخت های نسبتا سنتی است، اظهار داشت: نمونه آن ضایعات کرونائی است. آمار این ضایعات در کشور بسیار بالا است و ما هیچ فکری برای آنها نداریم و اساسا شرکت های دانش بنیان می توانند برای حل این معضلات کمک کنند، ولی نتوانسته ایم دراین زمینه موفق عمل نماییم.


دکتر ریحانه خورشیدی در گفت و گو با ایسنا، با تکیه بر این که صدور گواهینامه نانو مقیاس سبب شد که با خیلی از دستگاهها وارد تعامل شویم، اظهار داشت: نمونه آن مخازن آب برای نگهداری آب است که یکی از شرکتها با اضافه کردن جزء نانویی، این محصول را آنتی باکتریال کرده و از رشد میکروارگانیزم ها جلوگیری می کند.
وی افزود: با وارد شدن جزء نانویی به این محصول، نیاز است تا تاییدیه ستاد نانو و سایر تاییدیه های الزامی برای این محصول صادر شود و این در شرایطی است که در کشور هیچ نهاد متولی برای مخزن آب وجود ندارد، ولی ما این دغدغه را ایجاد کردیم که ملاحظات بهداشتی برای این محصول اعمال شود.
خورشیدی، نمونه دیگر این محصولات را اسباب بازی و نوشت افزار دانست و اضافه کرد: غالب اسباب بازی های موجود در کشور وارداتی هستند، در صورتیکه برای این حوزه نیز، نهاد متولی ارزیابی وجود ندارد؛ بدین جهت کمیته مشترکی را در سازمان غذا دارو و سازمان دامپزشکی با عنوان کمیته "نانو" راه اندازی کردیم تا بتوانیم ادبیات نانو فناوری را در این سازمان ها توسعه دهیم.
رئیس گروه استاندارد و ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو یکی از چالش های ارزیابی محصولات را رویکرد تعدادی از نهادهای متولی دانست و افزود: تعدادی از نهادها تاکید بر این دارند که محصول ساخته شده، مشابه خارجی دارد یا خیر. در صورتیکه محصول تولید شده در داخل مشابه خارجی به همراه تست های ارزیابی مشخصی باشد، آسان تر مبادرت به پذیرش محصولات تولید داخل می کنند و در صورتیکه متوجه شوند که محصولی مشابه خارجی ندارد و یا این که محصول در لبه تکنولوژی قرار دارد، سازمان ها اغلب این محصول را پس می زنند و گاهی ارزیابی چنین محصولاتی تا چهار سال طول کشیده و این میزان زمان به مفهوم از دست رفتن زمان طلایی عرضه محصولات است.
وی تصریح کرد: بدین جهت نیازمندیم که در زمینه ارزیابی محصولات دانش بنیان، سازمان ­های متولی نظام ارزیابی خودرا ارائه نمایند و قوانین و مقررات خودرا تغییر دهند؛ چونکه شرکت های فناور و دانش بنیان در این حوزه چالش های زیادی دارند و از طرفی سازمان های متولی، به آسانی زیر بار صدور گواهینامه نمی روند.
رسوخ نانو در صنعت
خورشیدی افزود: با این رویکرد در زمینه پتروشیمی نظیر نانو کاتالیست ها پیشرفت های خوبی داشتیم، بگونه ای که عملکرد تعدادی از آنها همپای نمونه های امریکایی است، ضمن آنکه تعدادی شرکت در حوزه تولید مواد اولیه در کشور به وجود آمده است و مستر بچ هایی را تولید کردند که اکنون جایگزین نمونه­ های وارداتی شده اند.
خورشیدی ضمن اشاره به رسوخ فناوری در صنعت خودروسازی، اظهار داشت: آینه های خودرو با پوشش نانویی، استفاده از روکش های نانویی در چراغ های جلوی خودرو و گرمکن صندلی خودرو همچون دستاوردهای پژوهشگران در این حوزه می باشد و همین طور در داروسازی پیشرفت داشته ایم که همچون نمونه های آن می توان به داروی "پکلی نپ" و داروی "سینا دوکسوزوم" اشاره نمود.
رئیس گروه استاندارد و ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو، حوزه های حمل و نقل، سره های جوشکاری و استفاده در ایران خودرو را از دیگر موفقیت های کشور در توسعه نانو نام برد و خاطرنشان کرد: امروزه در زمینه نانو به جایگاهی رسیده ایم که دستمال و جوراب نانو در حاشیه محصولات این حوزه قرار دارند و باید در فضای عمومی جامعه این را بیان نماییم که کاربردهای نانو بسیار وسیع تر است، بگونه ای که اکنون پوشش های نانویی شیشه های هواپیماهای فوکر و بوئیگ توسط یکی از شرکت های داخلی تولید شده که دارای خاصیت ضدبخار است.
وی تصریح کرد: با وجود این دستاوردها، راه بسیاری داریم؛ چونکه تا رسیدن به رسوخ کامل فناوری در صنعت راه طولانی در پیش داریم. درست است که ما در تولید مقاله و ارزیابی محصولات نانو جلو هستیم، ولی باید دقت کنیم که زیر ساخت های صنعت برای جذب فناوری همچنان زیر ساخت های نسبتا سنتی است و اگر قرار باشد اقتصاد مبتنی بر نفت را کنار بگذاریم، تنها و تنها راه ما توسعه شرکت های فناور و دانش بنیان است.
رویکرد محیط زیست با محصولات دانشی کشور
وی درباب وضعیت بهره گیری از فناوری نانو برای کاهش معضلات محیط زیستی، توضیح داد: در کل کشورهای پیشرفته، حوزه محیط زیست را یکی از با اهمیت ترین مسائل کشورشان قلمداد می کنند، بگونه ای که از اکنون اتحادیه اروپا اعلام نموده که در ضمن چند سال آینده استفاده از بنزین یورو ۶ الزامی خواهد شد و از سال ها قبل مجموعه های مختلف مرتبط برای دستیابی به این هدف خودرا آماده می کنند.
خورشیدی اضافه کرد: ولی در ایران سال ها است که به مسائل زیست محیطی توجهی نمی گردد و از همین رو است که سال ها پساب های صنعتی به رودخانه ها وارد می شوند و سال ها است که منابع طبیعی خودرا همانند خاک به علت بی توجهی از دست می دهیم.
خورشیدی، ضایعات محصولات پرمصرف در دوران کرونا را یکی از چالش های کشور نام برد و اظهار داشت: آمار ضایعات کرونائی در کشور بسیار بالا است و ما هیچ فکری برای آنها نداریم. اساسا شرکت های دانش بنیان می توانند برای حل این معضلات کمک کنند، ولی نتوانسته ایم در این حوزه موفق عمل نماییم.
این محقق ستاد نانو، تعامل این ستاد با سازمان محیط زیست برای صدور مجوزها را راه حل اصلی برای حل این معضل دانست و تصریح کرد: اگر ما "گان چارت" این سازمان را بدانیم، این تعاملات سازنده تر خواهد شد.
منبع:

1401/08/06
13:53:58
0.0 / 5
458
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا