هوافضا- علوم هوا فضا
كشف یك نقص امنیتی در وای فای توسط محقق ایرانی؛

وقتی وای فای به ابزاری برای دزدها تبدیل می شود

وقتی وای فای به ابزاری برای دزدها تبدیل می شود

هوا فضا: یک مشکل امنیتی بالقوه توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه واترلو کانادا به سرپرستی دکتر علی عابدی کشف شده که نشان میدهد سارقین با بهره گیری از یک پهپاد مجهز به دستگاه وای فای ارزان می توانند وسایل متصل به شبکه آن سوی دیوار خانه ها را ردیابی کنند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، فناوری موسوم به "Wi-Peep" امکان رصد دستگاه های دارای وای -فای از پشت دیوارها را می دهد.
اگر کسی قصد سرقت از یک ساختمان را داشته باشد، از پیش دانستن این که ابزارهای ارزشمندی مانند تلویزیون های هوشمند و لپ تاپ ها در کجا قرار دارند، کار را تسهیل خواهدنمود و الان یک مطالعه جدید نشان میدهد که یک پهپاد مجهز به یک دستگاه ارزان به نام "Wi-Peep" می تواند امکان رصد آن سوی دیوار خانه ها را فراهم آورد.
این مساله نشان دهنده نقطه ضعفی در فناوری های موجود است که پژوهشگران آنرا «وای-فای مودب» (polite Wi-Fi) می نامند.
این نام به این واقعیت اشاره دارد که حتی آن دسته ای از شبکه های وای-فای که با بهره گیری از رمز عبور محافظت می شوند نیز به درخواست برقراری ارتباط توسط سایر دستگاه های دارای وای -فای که در محدوده آنها قرار داشته باشند، پاسخ می دهند و اینجاست که "Wi-Peep" وارد عمل می شود.
این دستگاه ۱۰ گرمی که توسط دانشمندان تنها با صرف ۲۰ دلار از وسایل الکترونیکی موجود در بازار تولید شده، بر روی یک پهپاد معمولی نصب می شود و سپس در خارج از ساختمان به پرواز در می آید. همانطور که پهپاد این کار را انجام می دهد، "Wi-Peep" سیگنال های وای -فای را منتقل می کند. این سیگنال ها بوسیله دیوارها به داخل ساختمان می روند و دستگاه های متصل به وای-فای موجود را شناسایی می کنند.
دستگاه های درون ساختمان با ارسال سیگنالی پاسخ سیگنال اولیه را می دهند و این پاسخ توسط "Wi-Peep" دریافت می شود. با اندازه گیری مدت زمانی بین ارسال سیگنال اولیه و دریافت سیگنال ثانویه می توان مکان دستگاهها را در داخل ساختمان تا محدوده یک متر مشخص کرد.
علاوه بر استفاده از این فنآوری برای شناسایی ساختمان ها برای سرقت های احتمالی، می توان از این فنآوری برای مشاهده مکان هایی که نگهبانان در آن مستقر هستند مانند بانکها استفاده نمود. این کار با ردیابی مکان تلفن های هوشمند یا ساعات هوشمند آنها صورت می گیرد.
لازم به ذکر است که قبل از این سیستم های آزمایشی وجود داشته اند که از وای -فای برای شناسایی و ردیابی افراد از پشت دیوارها، با انتشار سیگنال و سپس ردیابی بازتاب آن از بدن افراد استفاده می کردند. با این وجود، چنین تجهیزاتی نسبتاً پیچیده و دست و پا گیر هستند، بدین سبب نسبت به یک پهپاد کوچک مجهز به Wi-Peep که به وسیله کنترل ازراه دور کنترل می شود کمتر می توان آنها را مخفی کرد.
عابدی می گوید: در سطوح اساسی، ما باید شکاف امنیتی وای-فای مودب را برطرف نماییم تا دستگاه های ما به غریبه ها پاسخ ندهند. ما امیدواریم که کار ما به طراحی نسل بعدی دستورالعمل ها کمک نماید. یکی از راهکارهای کوتاه مدت پیشنهادی او ایجاد تنوع مصنوعی و تصادفی در زمان پاسخ دهی دستگاهها است تا مکان آنها پنهان باقی بماند.
مقاله ای مربوط به این تحقیق بتازگی در بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی سالانه رایانش موبایل و شبکه ارائه شده است.1401/08/14
14:50:05
0.0 / 5
486
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا