هوافضا- علوم هوایی
وزیر علوم اعلام كرد

840 دانشمند ایرانی جزء دانشمندان یک درصد دنیا

840 دانشمند ایرانی جزء دانشمندان یک درصد دنیا

هوا فضا: به گزارش هوا فضا، همدان وزیر علوم با اشاره به اینکه ۸۴۰ دانشمند کشور جزء دانشمندان یک درصد بین المللی هستند، اظهار داشت: دانشمندان دو درصد بین المللی در کشور حدودا دو برابر این تعداد است.


دکتر محمدعلی زلفی گل پنجشنبه ۲۶ آبان ماه در مراسم اختتامیه اولین همایش بین المللی مفاهیم ارزشی دفاع مقدس در ملایر، با تکیه بر این که این دانشمندان با شاخص ها و استانداردهای سخت گیرانه بین المللی انتخاب شدند، اظهار نمود: وجود این دانشمندان بدان معناست که جمهوری اسلامی با مرجعیت علمی در دنیا شناخته شده است.
زلفی گل به کسب رتبه های برتر توسط دانش آموزان کشور در المپیادهای بین المللی اشاره و مطرح کرد: دنیا مرجعیت علمی ایران و دانشمندان ایران را به رسمیت می شناسد پس انتظار داریم صداوسیما و رسانه های مختلف این توفیقات را مقایسه و معرفی کنند.
وی با تکیه بر این که باید به جوانان کشور امید دهیم، مطرح کرد: با استفاده از جوان گرایی در سیستم اداری و مدیریتی کشور، روحیه و نشاط جوانی را به سیستم تزریق می نماییم که حتما آن سیستم را کمک می نماید.
زلفی گل با اشاره به اینکه امروز کشور ما در منطقه رتبه اول علمی دارد، افزود: دانشگاه های ما در رتبه بندی دنیا جایگاه های بسیار ارزشمندی دارند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: باید شخصیت یک جامعه شخصیت جامع الاطراف باشد یعنی باید از هر قشری یک الگو معرفی شود وگرنه اگر معرفی موفقی نداشته باشیم الگوها کاریکاتوری می شود.
وی اظهار داشت: سال جاری برای توزیع متوازن استعدادها با بنیاد علمی نخبگان برنامه ریزی کردیم افرادی که در المپیادهای بین المللی مدال کسب کردند، در دانشگاه هم در همان رشته تحصیل کنند.
زلفی گل ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت جهاد تبیین بیان نمود: ما به چه میزان این پیشرفت های جمهوری اسلامی را قدر می دانیم و تا چه اندازه در جهت جهاد تبیین گام برداشتیم.
مشکلات زیادی داریم اما داشته های زیادی هم داریم
وزیر علوم مطرح کرد: چرا همیشه یاس و ناامیدی را به جامعه تزریق کنیم؟ مشکلات و محدودیت های زیادی داریم که باید بپذیریم و رفع نماییم اما داشته های خیلی زیادی هم داریم.
وی ضمن اشاره به پیشرفت های چشم گیر کشور طی چهار دهه اخیر در عرصه های مختلف علمی، نانو، بایو و علوم نو پدید، بیان نمود: چرا این پیشرفت ها را به نسل جوان منعکس نمی کنیم؟
زلفی گل با تکیه بر این که هم اکنون پیشرفته ترین وسایل و تجهیزات در کشور ایجاد می شود، اظهار داشت: پیش از انقلاب اسلامی، در دانشگاه ها دوره های دکتری نداشتیم اما هم اکنون دوره های پسادکتری و شرکتهای دانش بنیان بسیاری داریم.
وی برگزاری همایش بین المللی مفاهیم ارزشی دفاع مقدس را برنامه فرهنگی دانست که باید به نسل جوان منتقل شود و اضافه کرد: این تجربه نگاری که از دوران دفاع مقدس انجام می دهند، بسیار پرارزش بوده و فرهنگ کشور را به دنیا معرفی می کند.
وزیر علوم با تکیه بر این که این پرچم افتاده ای است که مترجمان به اهتزاز درآوردند، خاطرنشان کرد: باید در همه زمینه ها تجربه نگاری نماییم.
به جوانان امید دهیم
زلفی گل تجربه نگاری در دنیای پیشرفته را جزء اصول مسلم دانست و تصریح کرد: جوانان به امید، نشاط، تقویت و هویت مداری دارند که با معرفی داشته ها و هم فکری با جوانان و استفاده از ظرفیت آنها برای آینده کشور ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه کشور ما ظرفیت پیشرفت در عرصه های مختلف را دارد، تصریح کرد: مسئولیت امروز ما به واسطه ایثار و گذشت شهدا و آزادگان ما است.
زلفی گل ضمن اشاره به سال هایی که انقلاب اسلامی تازه پیروز شده بود، اظهار داشت: آن زمان دنیای سلطه تازه متوجه شدند نظامی شکل گرفته که مقرر است شعار "استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی" را محقق کند.
وی افزود: نظامی که مقرر است "نه شرقی و نه غربی" باشد بلکه خودش باشد و درون مرزهای جغرافیایی خودش برای مدیریت کشورش تصمیم بگیرد.
زلفی گل با تکیه بر این که دنیای سلطه و استکبار معمولاً کشورها را به صورت مستقل نمی پذیرد، اظهار داشت: دنیای سلطه تلاش می کند کشورها بخصوص کشورهایی که دارای منابعی باشد را تحت سلطه خود داشته باشد تا از آن منابع برای اهداف خود استفاده نماید.
وزیر علوم با اشاره به اینکه همین دنیای استکبار بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب، جنگ را به ایران تحمیل کرد، اضافه کرد: پشت صدام و صدامیان تمام دنیای استکبار بود و آنها تمام تلاش خویش را به کار گرفتند که این کشور را سرنگون کنند اما جوانان، ایران و مادران و خواهران آن روز هر کس به فراخور توان خود در دفاع مقدس شرکت کردند و اجازه ندادند وجبی از خاک این سرزمین به دشمن واگذار شود.
وی با تکیه بر این که نخبگان شهید دوران دفاع مقدس، اگر امروز در جامعه حضور داشتند حتما افراد بسیار تأثیرگذاری بودند، اضافه کرد: همه شهدای ما انسان های اثربخشی در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی و علمی بودند که خالصانه جان خویش را در طبق اخلاص قرار داده و از کیان اسلام دفاع کردند.
زلفی گل با تکیه بر این که یادمان باشد جمهوری اسلامی راحت به دست نیامده است، مطرح کرد: یادمان نرفته است که شهرهای ما زیر بمباران هوایی دشمن تخریب شدند؛ یادمان باشد ساختن هزینه بر و زمان بر و تخریب آسان است.
ساخت دانشگاه ملایر مولود انقلاب اسلامی است
وزیر علوم در ادامه ساخت دانشگاه ملایر را مولود انقلاب اسلامی دانست و بیان نمود: امروز به وجود دانشگاه ملایر افتخار می نماییم که به یک شهرک دانشگاهی تبدیل گشته است و با پیشنهاد بیگی نژاد، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، هیات امنا و هیات ممیزه دانشگاه ملایر مستقل شد.
وی افزود: استقلال هیات امنا و هیات ممیزه دانشگاه یعنی این دانشگاه به بلوغ رسیده و خودش می تواند برای خودش تصمیم بگیرد.
وزیر علوم مطرح کرد: علم تاریخ به ما کمک می نماید برای یک بحران و مشکل چند بار هزینه نکنیم و با بررسی نقاط قوت و ضعف، تصمیم اشتباه را باردیگر تکرار نکنیم.
منبع:

1401/08/27
13:46:54
0.0 / 5
649
تگهای خبر: دانش بنیان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا