هوافضا- علوم هوایی
برنامه های هفته پژوهش ۱۴۰۱ تشریح شد؛

اختصاص غرفه ویژه در نمایشگاه پژوهش به موضوعات کوانتوم و متاورس

اختصاص غرفه ویژه در نمایشگاه پژوهش به موضوعات کوانتوم و متاورس

به گزارش هوا فضا، رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت: سال جاری غرفه ویژه ای در نمایشگاه هفته پژوهش، مختص موضوعات خاص شامل هوش مصنوعی، کوانتوم، متاورس و غیره در نظر گرفته ایم.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، پیمان صالحی در نشست خبری که امروز دوشنبه ۷ آذرماه به مناسبت تشریح برنامه های هفته پژوهش ۱۴۰۱ برگزار شد، اظهار نمود: ما در هفته پژوهش برنامه های استانی و یک سری برنامه های ملی داریم. هفته پژوهش از ۱۲ تا ۱۷ آذرماه به صورت استانی و از ۱۹ تا ۲۵ آذرماه به صورت ملی انجام خواهد شد. سال جاری تلاش کردیم که آذرماه تم پژوهش و فناوری داشته باشد و خیلی از دانشگاه های ما نمایشگاه های پژوهشی خویش را برپا کرده اند.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری ضمن اشاره به این که استانداران، ریاست هفته پژوهش و فناوری را برعهده دارند، اظهار داشت: ۱۵ آبان ماه در جلسه شورای معاونین وزارت کشور شرکت کردیم و هماهنگی های لازم جهت استفاده از ظرفیت استانداران صورت گرفت و طبق توافقنامه ای که صورت گرفت، رئیس ستاد هفته پژوهش وفناوری در استان ها «استاندار»، دبیر ستاد «رئیس دانشگاه معین استان»، معاون پژوهش دانشگاه معین استان «دبیر جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری»، مدیرکل آموزش وپرورش استان بعنوان «دبیر جشنواره دانش آموزی» و رئیس پارک علم و فناوری استان «دبیر نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری» خواهد بود.
شعار و اسامی روزهای هفته پژوهش و فناوری ۱۴۰۱
صالحی به شعار و اسامی روزهای هفته پژوهش و فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۹ آذر به نام جهاد تبیین و دستاوردهای علمی و فناوری، ۲۲ آذر مدرسه و آینده سازان خلاق، ۲۱ آذر علوم انسانی و علوم پایه - ارکان اقتصاد دانش بنیان، ۲۲ آذر دانشگاه، تولید دانش بنیان اشتغال آفرین، ۲۳ آذر پژوهش و فناوری بنیان مرجعیت دیپلماسی علمی و ۲۴ آذر به نام دانشمندان و سرآمدان علمی پیشران پژوهش و فناوری نامگذاری شده است.
وی ضمن بیان این که باید به گونه رفتار نماییم که ارتباط آموزش عالی و آموزش آموزش وپرورش گسترش یابد، اشاره کرد: در همین راستا روزهایی هماهنگ شده تا دانش آموزان به همراه والدین خود از دانشگاه ها بازدید نمایند. با همه دانشگاه ها برای این فعالیت هماهنگ شده تا خانواده ها دید واقعی نسبت به دانشگاه ها و موضوعات دانشی پیدا کنند. این برنامه برای روزهای مختلف در هفته پژوهش و فناوری هماهنگ شده است. سال جاری در هفته پژوهش از ۱۰۰ دانش آموز برتر فناور در سطح ملی تقدیر می شوند.
این مقام مسئول وزارت ضمن اشاره به نامگذاری یکی از روزهای هفته پژوهش به نام پژوهش و فناوری مرجعیت دیپلماسی علمی اظهار داشت: از حدود ۷۸ هزار مقاله در سال ۲۰۲۱، ۳۵.۷ درصد آن با همکاری بین المللی بوده است و این یعنی در حوزه دیپلماسی علمی، دانشمندان ما به خوبی توانسته از مرزهای سیاسی و جغرافیایی عبور کنند.
برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فن بازار تستا ۱۹ تا ۲۲ آذرماه همزمان با نمایشگاه ایران ساخت
صالحی با بیان این مطلب که نمایشگاه دستاوردهای فن بازار تستا ۱۹ تا ۲۲ آذرماه همزمان با نمایشگاه ایران ساخت در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود، اظهار داشت: زنگ پژوهش در مدارس ۲۰ آذر ماه به صدا درمی آید؛ همینطور جشنواره تجلیل از اندیشمندان و پژوهشگران جوان ۲۱ آذرماه و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده ۲۴ آذرماه انجام خواهد شد.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری خاطرنشان کرد: سال جاری غرفه ویژه ای مخصوص موضوعات خاص شامل هوش مصنوعی، کوانتوم، متاورس و غیره در نظر گرفته ایم و برنامه های مختص حوزه علوم انسانی اجتماعی و اسلامی از جانب دانشگاه و پژوهشگاه های مرتبط تعریف شده است؛ همینطور در حاشیه نمایشگاه نشست و میزگردهای تخصصی هم انجام می شود.
برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها در حاشیه نمایشگاه هفته پژوهش
وی به برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها در حاشیه برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش اشاره نمود و اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های هفته پژوهش و فناوری برگزاری نشست مشترک مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها پژوهشگاه ها و دستگاههای اجرایی است؛ در سال ۱۴۰۰ رکورد خوبی در ارتباط با قراردادهای ارتباط با صنعت داشتیم به صورتی که تعداد قراردادها از مرز ۱۰ هزار قرارداد گذشت و ارزش آن بالغ بر ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که یک رکورد در تاریخ آموزش عالی کشور به حساب می آید.
صالحی ضمن اشاره به وجود ۴۱۸ انجمن علمی اظهار داشت: باید یک بازآفرینی در نقش انجمن های علمی در فعالیتهای علمی داشته باشیم؛ تعداد انجمن های علمی در ایران از میانگین بین المللی بیشتر است و ما باید فعالیت این انجمن ها را بازبینی کنیم؛ ما در حاشیه نمایشگاه هفته پژوهش نشستی با روسای انجمن های علمی داریم و برای نخستین بار فضای بسیار بزرگ چند صد متری را به انجمن های علمی دانشجویی اختصاص داده ایم تا محصولات خویش را در آن به نمایش بگذارند.
تقدیر از برگزیدگان برتر در حوزه مهارت افزایی
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری اشاره کرد: سال جاری به صورت ویژه برگزیدگانی در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه در سطح ملی و استانی خواهیم داشت؛ بر همین مبنا رساله ها و رساله های تقاضا محور برگزیده، همکاران اجرایی و صنعتی برتر دانشگاه ها، کارفرمایان برتر، ۳ استاندارد برتر کشور در ارتباط با دانشگاه و صنعت، دانشگاه برتر در حوزه مهارت افزایی برای اشتغال معرفی و تقدیر می شوند. همینطور از دانشمندان در همکاری دانشگاه و صنعت تقدیر می شود.
وی با بیان این که دانشگاه ها تابحال ۲۸۵ پژوهشگر برگزیده به ما معرفی کرده اند، اظهار داشت: هر سال در هفته پژوهش، حدود ۲۰ پژوهشگر برتر معرفی می کنیم؛ در حوزه فناوران برتر کسانی که یا مدیران شرکت دانش بنیان هستند یا در تجاری سازی دستاوردی داشته اند، توسط معاونت فناوری انتخاب می شوند و در نهایت ۸ تا ۱۰ نفر تقدیر خواهند شد.

1401/09/12
10:09:23
0.0 / 5
722
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا