هوافضا- علوم هوایی

مشارکت 25 درصدی اعضای هیات علمی در اجرای قراردادهای ارتباط با صنعت

مشارکت 25 درصدی اعضای هیات علمی در اجرای قراردادهای ارتباط با صنعت

به گزارش هوا فضا، مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه امسال ۲۵ درصد اعضای هیات علمی مجری قراردادهای ارتباط با صنعت بودند، اظهار داشت: حجم قرارداد ارتباط دانشگاه با صنعت امسال بالغ بر ۱۰۸۳۵ میلیارد تومان بوده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا محمدسعید سیف امروز در نشست مشترک مدیران ارتباط با جامعه و صنعت به مناسبت هفته پژوهش و فناوری که در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، پیشرفت کشورها را مرهون عواملی چون برنامه ریزی، سرمایه گذاری، نیروی انسانی و تجربه و دانش انباشته دانست و اضافه کرد: وضعیت سرمایه گذاری ما در قسمت تحقیق و توسعه در ایران با آنچه که در دنیا رخ داده، فاصله بسیاری دارد؛ بگونه ای که در ایران نیم درصد از تولید ناخالص ملی (GDP) صرف تحقیق و توسعه می شود، ولی این میزان در دنیا ۳ تا ۴ درصد است.
وی ضمن اشاره به وضعیت نیروی انسانی متخصص، اظهار نمود: تعداد نیروی انسانی متخصص در ایران ۷۵۰ نفر در یک میلیون نفر جمعیت است و این میزان در کشور سنگاپور ۶۱۷۳ نفر در یک میلیون نفر و در کشور دانمارک ۶۳۷۴ نفر در یک میلیون نفر است.
سیف افزود: این که گفته می شود میزان IQ ایران بالاتر از جهان است، هیچ داده و مدرکی برای اثبات آن نداریم، ولی بر مبنای آمارهای جهانی میزان IQ جامعه ایرانی به صورت متوسط بین ۸۰ تا ۸۵ است.
مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم، وضعیت کشور در حوزه هماهنگی میان دستگاه ها را ضعیف توصیف کرد و یادآور: نهادهایی چون دانشگاه ها، صنعت و کشاورزی هر کدام بر مبنای الگوهای برگرفته از دنیا در کشور بوجود آمده و میان این دستگاه ها هماهنگی به وجود نیامده است.
وی تصریح کرد: در چنین شرایطی برای پیشرفت دو راهکار تقسیم کار ملی و همکاری و هم افزایی وجود دارد و با عنایت به امکانات محدودی که داریم، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها نمی توانند هر کدام به صورت موازی تحقیقاتی را اجرایی کنند و از طرفی باید الگوهای متفاوت برای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها را به رسمیت بشناسیم.
رصد اشتغال
مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم با تکیه بر لزوم توجه به برگزاری دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ تابحال ۱۰۸ دوره آموزشی مهارت افزایی برگزار شده است. این تعداد در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۰۷ دوره، در سال ۹۹ تعداد ۹۳ دوره و در سال ۹۸ تعداد ۷۷ دوره بوده است.
به گفته وی، در سال ۱۴۰۱ تعداد ۴ هزار دانشجو در دوره های مهارت افزایی شرکت کردند.
سیف افزود: علاوه بر آن از ۴۷ دانشگاه جهت راه اندازی مراکز هدایت شغلی حمایت شده است. عرضه خدمات کاریابی، عرضه خدمات مشاوره ای و هدایت شغلی، ساماندهی کاریابی و توسعه و بهبود دوره های کارآموزی از مأموریت های این مراکز به حساب می آید.
فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در صنعت
سیف ضمن اشاره به حضور ۲۸ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم، اضافه کرد: از طرفی صنایع و دستگاه هایی در کشور وجود دارند که دارای نیازمندی ها و مشکلاتی هستند که اعضای هیات علمی می توانند آنها را مرتفع کنند.
وی افزود: در یک سال گذشته ۶۹۰ عضو هیات علمی در طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی مشارکت کردند. این تعداد در سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۶۰ نفر، در سال ۹۹ تعداد ۱۱۴ عضو هیات علمی و در سال ۹۸ تعداد ۵۰ عضو هیات علمی بوده است.
قرارداد ارتباط دانشگاه با صنعت
مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم ضمن اشاره به تعداد قراردادهای منعقد شده میان دانشگاه ها و صنعت، اظهار داشت: امسال ۱۰۸۳۵ قرارداد ارتباط با صنعت منعقد شده است.
به گفته وی، تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه ها در سال۱۴۰۰ تعداد ۸۷۱۰ و در سال ۹۹ تعداد ۸۴۲۷ قرارداد بوده است.
سیف، حجم قراردادهای ارتباط با صنعت امسال را ۴۷۰۴ میلیارد تومان ذکر کرد و خاطرنشان کرد: حجم قراردادهای سال قبل ۳۱۰۶ میلیارد تومان بوده است.
سیف تصریح کرد: آمارها نشان داده است که امسال تعداد ۶۳۵۳ نفر از اعضای هیات علمی مجری قراردادهای ارتباط با صنعت بودند. این تعداد یعنی ۲۵ درصد اعضای هیات علمی است که عدد ناچیزی را در این حوزه نشان داده است.
به گفته وی در سال ۱۴۰۰ تعداد ۵۵۵۲ عضو هیات علمی و در سال ۹۹ تعداد ۴۶۱۷ عضو هیات علمی مجری قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه بوده اند.
مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم، تصریح کرد: اگر هر استادی، درگیر مشکلات کشور نشوند، از توانمندی های کشور به صورت هدفمند استفاده نخواهد شد.
شاخص های ارتباط با صنعت
سیف با اشاره به اینکه ارتباط با صنعت امروزه دارای شاخص شده اند، خاطرنشان کرد: نسبت تعداد قراردادهای درحال اجرا با جامعه و صنعت، نسبت مبلغ قرارداد ارتباط با جامعه و صنعت، نسبت مبلِغ جذب شده همچون شاخصهای ارتباط دانشگاه با صنعت است.
وی تصریح کرد: بر این اساس در این جلسه علاوه بر آنکه از طرح های ارتباط با صنعت، تقدیر می شود، سه شرکت بخش خصوصی هم که دارای بیشترین همکاری با دانشگاه ها بوده اند، مورد تقدیر قرار می گیرند.
منبع:

1401/09/21
15:13:57
0.0 / 5
464
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا