هوافضا- علوم هوایی
معاون علمی رییس جمهوری مطرح كرد

ایجاد دولت استارتاپی نسخه اصلاح شده کارکرد معاونت علمی

ایجاد دولت استارتاپی نسخه اصلاح شده کارکرد معاونت علمی

به گزارش هوا فضا، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با بیان اینکه معاونت علمی اگر بخواهد کار صحیح انجام دهد، باید یک دولت استارتاپی ایجاد نماید، اظهار داشت: با وجود همه اقدامات مثبت انجام شده در این معاونت در سالهای گذشته، امروز نیازمند بازتعریف برخی مفاهیم همچون تعریف نخبگانی و معیار دانش بنیانی و باز طراحی زیست بوم اقتصاد دانش بنیان در کشور هستیم.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، نشست هم اندیشی مدیران شتابدهنده ها و مراکز نوآوری با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریس جمهوری در محل کارخانه نوآوری آزادی برگزار گردید. در این جلسه، فعالان استارتاپی و دانش بنیان از حدود ۱۵ شهر، مهم ترین درخواست ها و کلیدی ترین انتقادهای خویش را مطرح نمودند.
روح الله دهقانی در این جلسه به کلیدی ترین نکات مطرح شده از جانب فعالان این صنعت پاسخ داد و اظهار داشت: وقتی می خواهیم عملکرد این معاونت را منصفانه ارزیابی نماییم، باید بگوییم که مسئولان این معاونت در سالهای گذشته واقعا زحمت کشیده اند که با وجود همه نقصهای موجود، بالاخره این امکانی که امروز در آن دور هم جمع شدیم، فراهم گشته است.
وی اظهار داشت: البته با وجود همه اقدامات مثبت انجام شده در سالهای گذشته، امروز احتیاج به بازتعریف برخی مفاهیم و باز طراحی زیست بوم اقتصاد دانش بنیان در کشور داریم؛ اساسا بعضی از مفاهیم در این صنعت باید بازنشسته شوند و مفاهیم جدیدی جایگزین آنها شوند.
دهقانی ضمن اشاره به نقصان ها و مشکلاتی که از جانب فعالان اقتصاد دانش بنیان عنوان شد، خاطرنشان کرد: بخشی از اشکالات موجود در راه توسعه اقتصاد دانش بنیان گریزناپذیر بوده است و بخشی هم احتیاج به بازتعریف دارد و قابل رفع است.
وی افزود: در هفته گذشته با ۲۰ شرکت دانش بنیان واقعی در رابطه با این که آیا سیستم دانش بنیانی در کشور و ملاک های تشخیص شرکتهای دانش بنیان به شکل صحیح کار می کند یا خیر، جلسه داشتم و از آنها پرسیدم که به نظر آنها آئین نامه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان و روش ارزیابی چگونه باید باشد؟
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری تصرح کرد: این سوالات پایه و اساسی اگر رفع گردد، اتفاق بزرگی در زیست بوم دانش بنیانی کشور رخ خواهد داد. برای مثال وقتی کره جنوبی فقط ۱۷ پارک فناوری دارد، آیا وجود ۵۶ پارک فناوری در ایران ضروری است؟
به قول دهقانی، طبق آمار رسمی پارک فناوری پردیس، درآمد این پارک معادل ۸۰ درصد درآمد تمامی پارک های فناوری در کشور است. به تعبیر دیگر، ۵۵ پارک فناوری در کشور ۲۰ درصد درآمد باقی مانده از این بازار را تولید می کنند که یعنی این پارک ها در واقع فِیک هستند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با ذکر مثالی دیگر، اضافه کرد: همین امروز افرادی وجود دارند که حتی ۵ بار از این معاونت تسهیلات گرفته اند و افرادی هم هستند که بعد از ماه ها دوندگی در آخر حتی موفق نشده اند یک مرتبه تسهیلات بگیرند. ازاین رو حتما این سازوکارها احتیاج به شفافیت دارد.
وی اظهار داشت: یکی دیگر از سوال های اساسی در اینباره اینست که ما فرآیندها را از مرحله عرضه شروع کرده ایم؛ آیا اساسا این کار صحیح بوده است یا باید از بازار شروع می کردیم؟
دهقانی افزود: سال ها است که ایده پشتیبانی از طرح های دانش بنیانی در کشور مطرح است و همه جا صحبت از دانش بنیان ها می شود. کار به جایی رسید که گفتیم کمیته ای تشکیل می دهیم که اگر کسی می خواهد در رابطه با دانش بنیان صحبت کند، به او بگوییم و بداند که در رابطه با چه صحبت کند.
وی تصریح کرد: با این سابقه، پس چرا امروز نمودارها نزولی شده اند؟ ازاین رو امروز به مرحله ای رسیده ایم که باید پاسخ دهیم که آیا موفق بوده ایم؟ در چه مراحلی ضعف داشته ایم و چه رویه هایی را باید اصلاح نماییم. حالا بعد از تجربه حدود ۱۲ سال در اقتصاد دانش بنیان باید به سمت کیفی کاری برویم؛ برای مثال پخش کردن منابع بطور قطع اشتباه است و باید ۱۰ یا حداکثر ۲۰ پارک فناوری داشته باشیم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری ضمن اشاره به مسیر حرکت، اضافه کرد: نیازها مشخص هستند و هر روز هم به سرعت رشد می کنند؛ نیازها مسیر حرکت را نشان می دهند.
ایران بهشت کارآفرینان است به یک شرط
وی بر ضرورت بازتعریف مفاهیم اساسی حتی معیارهای نخبگانی، تصریح کرد و اظهار داشت: ایران بهشت کارآفرینان است، به شرطی که نخبه واقعی باشند و نخبه اسمی نباشند. اگر این طور نباشد، حقیقت اینست که مردم عادی و صاحبان صنایع به ما می خندند.
دهقانی اظهار داشت: در معیارهای فعلی نخبگی، کسی که مقاله و نمره های بالاتری دارد، نخبه است؛ اما این رویه، سیستم استعدادیابی است، نه شناسایی نخبه ها. نخبه واقعی اصلا حوصله نمی کند در یک سامانه که معرفی کرده ایم، مدارک بارگذاری کند و اپلای کند تا ماهانه ۷۰۰ هزار تومان بگیرد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری ضمن اشاره به معیارهای نخبگی از دید خود، اظهار داشت: نخبه یعنی انسان کامل و فردی که در همه حوزه ها همچون اخلاق و هوش سرآمد باشد. نخبه ناقص هم فردی است که در بعضی از عرصه ها بهتر از بقیه است.
وی افزود: حد بالاتر وطن دوستی، میهن پرستی است و تفاوت فرد عادی و نخبه هم در میهن پرستی است؛ نخبه یعنی فردی که بارها به ساختمان معاونت علمی آمده، اما جواب نگرفته، اما باز هم می آید و بارها به دیگر وزارت خانه ها رفته و برای خواسته اش از کوشیدن خسته نشده است. برخی یک ایده فناورانه دارند و هدفی که برای خود تعریف کرده اند، رفتن از کشور است؛ تکلیف این افراد مشخص است.
ایجاد دولت استارتاپی، نسخه اصلاح شده کارکرد معاونت علمی
دهقانی اظهار داشت: به عقیده من، معاونت علمی اگر بخواهد کار صحیح را انجام دهد، باید یک دولت استارتاپی ایجاد نماید و سپس اگر بتواند ثابت کند که این دولت استارتاپی نتیجه می دهد و درست کار می کند، در مأموریت خود موفق شده است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در توضیح این ایده، اظهار داشت: معاونت باید فاصله بین حکمرانی و نظام نوآوری در کشور را پر کند، به این مفهوم که به جای این که بازیگران سیستم دانش بنیانی به صورت مستقیم با بخش های مختلف دولت در ارتباط باشند، معاونت این ارتباط را برقرار کند.
وی افزود: در این حالت برای مثال به جای این که یک استارتاپ از وزارت جهاد کشاورزی اجازه ایجاد گلخانه را مطالبه کند، معاونت با وزارت جهاد طرف می شود و برنامه ایجاد گلخانه به معاونت سپرده می شود و معاونت آنرا در اختیار بخش خصوصی قرار می دهد.
دهقانی اظهار داشت: به تازگی دوستی تعریف می کرد که با خودم فکر می کردم چرا همیشه کشور در پیچ تاریخی است و چگونه می توانیم بالاخره از این پیچ عبور کنیم؟
وی اظهار داشت: جواب با هم بودن است؛ وجود هزاران استارتاپ و مجموعه های مختلف دانش بنیان در کشور شبیه اینست که حالا تعداد زیادی واگن قطار در کشور بوجود آورده ایم که هر کدام برای خود موتور محرک دارند؛ اما باید به جای هزاران واگن برای مثال ۱۰۰ لوکوموتیو داشته باشیم که هر کدام ۱۰ واگن را به دنبال خود به حرکت در می آورد. در این صورت حمایت ها هم از ۱۰۰ سرگروه صورت می گیرد.
تعهد می کنم که پایبند به همین مرام و صحبت های امروزم باشم
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، افزود: سال جاری انتظار داشتیم که یلدای استارتاپی برگزار گردد که می توانستیم حرف های زیادی را در آن رد و بدل نماییم، اما برگزار نشد؛ برای برگزاری آن بسیار هم پیگیری کردم که گفتند حال مردم خراب است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وی افزود: حال مردم را ما باید خوب نماییم و تنها فرصت اصلاح این کشور هم جوانانی هستند که پای کشور ایستاده اند.
دهقانی خطاب به نمایندگان جامعه استارتاپی و دانش بنیان کشور، اظهار داشت: امروز و در اینجا تعهد می کنم که پایبند به همین مرام و همین صحبت هایی که بیان کردم، باشم و شما فعالان صنعت دانش بنیان کشور هم متعهد باشید که پشت هم بمانید.
وی اظهار داشت: در این ایام خاص کشور که بعنوان فعال صنعت دانش بنیانی و شتابدهنده فعالیت می نماییم، به رسالت و نقش خود دقت کنیم، تلاش نماییم به مسائل سیاسی ورود نابه جا نکنیم، هشتگ خاص نزنیم و کاری نکنیم که نتیجه آن کل زیست بوم را ضعیف کند.
منبع:

1401/10/13
15:05:53
0.0 / 5
365
تگهای خبر: اپل , دانش بنیان , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا