هوافضا- علوم هوایی
مشاور وزیر علوم:

در نوآوری و توسعه نباید گرفتار ظواهر و اشکال شد

در نوآوری و توسعه نباید گرفتار ظواهر و اشکال شد

به گزارش هوا فضا، مرکزی مشاور معاون فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در نوآوری و توسعه نباید گرفتار ظواهر و اشکال شد.


دکتر مصطفی صفدری پنجم بهمن ماه ۱۴۰۱ در آیین رویداد توسعه و ارتقای زیست بوم نوآوری استان مرکزی(رویداد تانا) اظهار نمود: نوآوری یک بحث قدیمی در تاریخ بشریت است و از کشف آتش شروع شده است، اما از جنگ جهانی دوم نوآوری بعنوان مبحث مورد مطالعه به صورت جدی مدنظر قرار گرفت.
وی نواوری را یک ایده جدید امکانپذیر ارزش آفرین بیان کرد و اظهار داشت: مدلهای نوآوری در واقع دارای نسل های مختلف همچون نسل اول و دوم؛ مدل خطری (فشاور فناوری و کشش بازار) نسل سوم؛ مدل زوجی(فشار فناوری و کشش بازار به صورت همزمان، نسل چهارم؛ مدل موازی(یکپارچگی در درون سازمان و ارتباط با پایین دستی و بالادستی زنجیره ارزش) و مدل پنجم؛ مدل سیستمی است.
صفدری ضمن اشاره به نظام ملی نوآوری اظهار داشت: این نظام خلق و اشاعه و بکارگیری انواع نواوری های فناوری سازمان و اجتماعی با اهداف خلق ثروت، رفاه اجتماعی، امنیت و پایداری زیست محیطی و... را به همراه دارد.
وی با اشاره به اینکه کره جنوبی هیچ گونه منابع طبیعی و زیرزمینی ندارد، اما از برترین های اقتصاد آسیا و جهان است و این امر به وضعیت و شاخصهای نوآوری و اقتصاد دانش بنیان این کشور مرتبط می باشد، اظهار داشت: بستر بکارگیری فناوری بسیار اهمیت دارد و اگر بستر فرهنگی و اجتماعی برای نوآوری مهیا نباشد بطور قطع راه به جایی نمی بریم.
مشاور معاون فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به شاخص جهانی نوآوری اظهارکرد: برای ارزیابی شاخص ها در یک کشور در گامهای نخست، کیفیت قوانین و مقررات، ثبات سیاسی و اقتصادی و کیفیت سرمایه انسانی بررسی می شود.
وی اضافه کرد: از بین ۱۳۲ کشور در شاخص جهانی نوآوری، ایران رتبه ۱۳۱ و در خروجی خلاقانه رتبه ۳۳ را دارد. پیچیدگی های فنی به خوبی در کشور حل می شود، اما در حل پیچیدگی های اجتماعی و کارهای تیمی و توافقات جمعی ضعیف هستیم. در شاخص سهولت کسب و کار از بین ۱۸۰ کشور رتبه ۱۱۵ را در اختیار داریم.
صفدری با اشاره به اینکه رویداد تانا بستری برای نگاه سیستمی درست در حوزه نوآوری و فناوری است، خاطرنشان کرد: امروز بازیگران زیست بوم نوآوری به جای سازوکار درگیر ساخت و ساز شده اند و رویداد تانا می تواند مصداق یک سازوکار باشد.
مشاور معاون فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در نوآوری و توسعه نباید گرفتار ظواهر و اشکال شویم. نوع تفکرات و تغییرات نگاه ها و محتوا اهمیت دارد.
در حاشیه این آیین دو پنل حوزه ای سی تی و نفت و گاز و پتروشیمی برگزار شد.
منبع:

1401/11/06
13:32:51
0.0 / 5
452
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا