هوافضا- علوم هوایی

خطرهای ورزش و کوهنوردی در هوای سرد!

خطرهای ورزش و کوهنوردی در هوای سرد!

هوا فضا: ورزش یا کوهنوردی در هوای سرد قواعدی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد در غیر این صورت با مخاطراتی برای ورزشکار همراه خواهد بود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، ورزش حدودا برای همه، حتی در هوای سرد بی خطر است اما اگر شرایط ویژه ای مانند آسم، مشکلات قلبی یا بیماری رینود دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا اقدامات احتیاطی خاصی را که بر مبنای وضعیت یا داروهایتان نیاز دارید، بررسی کند.
نکات زیر می تواند به شما کمک نماید تا هنگام ورزش در سرما، ایمن و گرم بمانید:
شرایط آب و هوایی را بررسی کنید
بر طبق این مطلب که از جانب ساناز کبیری، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: هواشناسی را پیش از کوهنوردی یا ورزش در فضای باز بررسی کنید. دما، باد و رطوبت همراه با مدت زمانی که بیرون از خانه خواهید بود، عوامل کلیدی در برنامه ریزی یک تمرین ایمن در هوای سرد است و سرمای شدید همراه باد، می تواند ورزش در فضای باز را حتی با لباس گرم ناامن کند.
باد می تواند به لباس شما نفوذ کرده و لایه عایق هوای گرمی که بدن شما را احاطه کرده است از بین ببرد و سبب شود در معرض سرمازدگی قرار بگیرید. اگر دما به کمتر از منهای ۱۸ درجه سانتیگراد رسید یا باد شدید بود، استراحت کنید یا به جای آن یک ورزش در داخل خانه را انتخاب کنید. اگر باران یا برف می بارد تمرین خویش را به تعویق بیندازید مگر این که تجهیزات ضد آب داشته باشید.
علائم سرمازدگی و هیپوترمی (کاهش دمای بدن) را بشناسید
سرمازدگی صدمه ای است به بدن که در اثر یخ زدگی ایجاد و بیشتر در پوست های در معرض دید مانند گونه ها، بینی و گوش ها دیده می شود. همینطور می تواند در دست و پا دیده می شود. علایم اخطار دهنده اولیه شامل بی حسی یا احساس سوزش است و اگر مشکوک به سرمازدگی هستید فورا از محیط سرد خارج شوید و به آرامی ناحیه صدمه دیده را گرم کنید اما آنرا مالش ندهید چونکه می تواند به پوست شما صدمه برساند و اگر بی حسی برطرف نشد به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید.
در هیپوترمی دمای بدن به صورت غیر طبیعی پایین است. هنگامی که در معرض دمای سرد قرار می گیرید، بدن شما سریع آغاز به از دست دادن گرما می کند. ورزش در هوای سرد و بارانی خطر هیپوترمی را زیاد می کند. افراد مسن و کودکان خردسال در معرض خطر بیشتری هستند. خیس شدن شما را در مقابل سرما صدمه پذیرتر می کند و اگر خیس شوید، امکان دارد نتوانید دمای بدن خویش را به اندازه کافی بالا نگه دارید. علایم و نشانه های هیپوترمی هم شامل لرز شدید، لکنت زبان و خستگی است.
لایه لایه لباس بپوشید
لباس خیلی گرم پوشیدن هنگام ورزش در هوای سرد اشتباه بزرگی است. ورزش مقدار قابل توجهی گرما تولید می کند و به اندازه ای است که سبب می شود احساس کنید هوا گرمتر است. با این وجود تبخیر عرق، گرما را از بدن شما بیرون می کشد و احساس سرما می کنید.
سفارش می شود که چند لایه لباس بپوشید که بمحض شروع عرق کردن بتوانید آنها را بردارید و سپس در صورت نیاز باردیگر بپوشید. به خاطر داشته باشید که فعالیتهای همراه با توقف مانند ترکیب راه رفتن با دویدن اگر سبب شوند به صورت مکرر عرق کنید و سرد شوید، می تواند شما را در مقابل سرما صدمه پذیرتر کند.
از سر، دست ها، پاها و گوش های خود محافظت کنید
وقتی هوا سرد است، جریان خون در مرکز بدن شما متمرکز می شود و سر، دست ها و پاهای شما در مقابل سرمازدگی را صدمه پذیر می کند. یک جفت دستکش نازک زیر یک جفت دستکش سنگین تر پشمی بپوشید و دستکش را پیش از سرد شدن دستتان تن کنید و وقتی دستتان عرق کرد جفت بیرونی را بردارید. همینطور از کلاه برای حفاظت از سر یا هدبند برای حفاظت از گوش خود استفاده کنید.
تجهیزات ایمنی و ضد آفتاب را فراموش نکنید
آفتاب سوختگی در زمستان مانند تابستان حتی اگر در برف یا در ارتفاعات بالا ورزش می کنید، بسیار محتمل است. از ضد آفتابی استفاده کنید که هم از اشعه های UVA و هم UVB پیشگیری می کند و با عینک از چشمان خود در مقابل تابش برف محافظت کنید.
به مقدار زیاد مایعات بنوشید
هیدراتاسیون را فراموش نکنید، چونکه به همان اندازه که در گرما اهمیت دارد، در هوای سرد هم مهم می باشد. قبل، حین و پس از تمرین یا کوهنوردی آب یا نوشیدنی های ورزشی بنوشید، حتی اگر واقعا تشنه نیستید. شما در سرما به علت تعریق، تنفس و افزایش تولید ادرار، امکان دارد گرفتار کم آبی بدن شوید، اما در هوای سرد به سختی متوجه این مورد می شوید و از آن غفلت می کنید.
تمام موارد را کنار هم قرار دهید
این نکات می تواند به شما کمک نماید که با کاهش دما به صورت ایمن و لذت بخش ورزش کنید. جهت کمک به پیشگیری از صدمه هایی مانند سرمازدگی، وضعیت بدن خویش را در طول ورزش در هوای سرد به دقت بررسی کنید. در سرمای شدید، تمرین در فضای باز را کوتاه یا به صورت کلی آنرا حذف کنید و بدانید چه زمانی باید به خانه بروید و بدن خویش را گرم کنید.1401/11/11
08:47:54
0.0 / 5
583
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا