هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا تاكید شد

فعالیتهای زمین شناسی و اکتشافی کشور نیازمند اعتبارات پایدار و قابل اتکا است

فعالیتهای زمین شناسی و اکتشافی کشور نیازمند اعتبارات پایدار و قابل اتکا است

به گزارش هوا فضا، مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از رشد ۱۰ درصدی اعتبارات هزینه ای و کاهش محسوس اعتبارات طرح های عمرانی این سازمان در لایحه بودجه ۱۴۰۲ اطلاع داد و اظهار داشت: این میزان رشد با عنایت به اجرای تعهدات و برنامه های محول شده، گره گشای اجرای طرح های زمین شناسی و اکتشافی کشور با حضور هزار متخصص و کارشناس، نخواهد بود و انتظارات جامعه معدنی کشور را در حوزه اکتشاف ذخایر جدید معدنی و تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی برآورده نخواهد کرد.


مهندس رضا جدیدی در گفتگو با ایسنا، در مورد اعتبارات سالجاری این سازمان، اضافه کرد: سازمان زمین شناسی عهده دار وظایف حاکمیتی در حوزه تهیه اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی کشور است و برای اجرایی کردن این مسؤولیت و تولید اطلاعات پایه، وجود منابع پایدار و قابل اتکا، حیاتی و ضروریست.
وی افزود: از نظر منابع مالی تعریف شده هم باید گفته شود، سقف ابلاغ اعتبارات هزینه ای سازمان امسال (۱۴۰۱) بنا بر تناسب ماه های سپری شده، تخصیص بموقع داشته است که فقط در حوزه پرداخت کارکنان و هزینه های اجتناب ناپذیر صرف شده است.
جدیدی با اشاره به اینکه در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ اعتبارات طرح های عمرانی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ۷۵ میلیارد تومان بوده است، افزود: از آنجاییکه این اعتبارات به علت ماهیت اجتناب ناپذیر و پرداخت حقوق کارشناسان سازمان اختصاص می یابد، این نوع اعتبارات هم بموقع پرداخت شده و تا حد زیادی صرف انجام فعالیتهای صحرایی شده است.
وی تصریح کرد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای راهبرد و پیشرفت کارها بخصوص در حوزه اجرای طرح تحول زمین شناسی و اکتشافی که اجرای آن از سال قبل شروع شده است، احتیاج به منابع مالی متناسب با ظرفیت ها و نیازهای خود دارد که این منابع مالی از محل حقوق دولتی معادن تأمین می شود.
جدیدی تصریح کرد: اجرای طرح تحول، در چارچوب توافق نامه سه جانبه حوزه معدن با حضور سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، ایمیدرو و معاونت معادن و فرآوری مواد تصمیم گیری می شود و در این خصوص از آغاز سالجاری منابعی که در این حوزه بر طبق این توافق نامه سه جانبه، پیشبینی شده حدود هزار میلیارد تومان بود که تابحال و با گذشت ۱۱ ماه متاسفانه هیچ تخصیصی صورت نگرفته است؛ ازاین رو ما از منابع ملی اندک خود تلاش کرده ایم طرح را پیش ببریم و ایجاد تعهد نماییم که طی ماه های اخیر هم پیشرفت مورد انتظار برنامه ای هم محقق نشده است.
وی با اشاره به اینکه این میزان اعتبارات متناسب با نیازها و ظرفیت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نیست، خاطرنشان کرد: از آنجاییکه تخصیص منابع حقوق دولتی منوط به واریز درآمد حقوق دولتی است، رایزنی های مرتب با سازمان برنامه و بودجه، منابع قابل اتکا و پایداری برای انجام فعالیتهای حاکمیتی برای سازمان زمین شناسی محسوب نمی شود و منابع حقوق دولتی معمولاً گره گشای فعالیتهای زمین شناسی و اکتشافی کشور نیست.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به بیان وضعیت بودجه این سازمان در لایجه بودجه ۱۴۰۲ پرداخت و اظهار داشت: در این لایحه اعتبارات هزینه ای سازمان رشد ۱۰ درصدی داشته و از ۱۱۹ میلیارد تومان به حدود ۱۳۰ میلیارد تومان افزایش داشته است که با عنایت به ماهیت پرداخت های اجتناب ناپذیر، این میزان اعتبارات برای سال آینده، رشد کافی برای فعالیتهای سازمان ندارد.
جدیدی تصریح کرد: این میزان رشد باعث خواهد شد که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با وجود حدود هزار نفر نیروی متخصص و موضوعات نگهداشت آنها، با یکسری موانع و تنگناها مواجه شود؛ چون ساختار بودجه ای قابل قبولی نداریم.
وی در مورد اعتبار طرح های عمرانی این سازمان، اظهار داشت: در لایحه بودجه سال آینده ۷۴.۵ میلیارد تومان پیشبینی شده است که یک روند کاهشی شدید نسبت به سال ۱۴۰۰ مشاهده می شود. بودجه عمرانی سازمان در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۹۳ میلیارد تومان بود که این میزان در سال ۱۴۰۱ به ۷۵ درصد این مبلغ کاهش پیدا کرد و سال ۱۴۰۲ کاهش مجدد داشته است. در واقع این بودجه های طرح های عمرانی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۷۵ درصد کاهش داشته است.
به قول وی بودجه عمرانی این سازمان از ۲۹۳ میلیارد تومان به رقم ۷۴.۵ میلیارد تومان کاهش داشته است.
جدیدی، با تکیه بر این که اتکای این سازمان به بودجه حقوق دولتی بسیار زیاد است، اظهار داشت: با عنایت به تخصیص دیر هنگام و نامناسب، در روند فعالیتهای سازمان بخصوص در روند پیشرفت طرح تحول زمین شناسی و اکتشافی که نیازمند تخصیص منابع بموقع و هدفمند است، چالش هایی ایجاد می شود.
وی به طرح های جدید این سازمان اشاره نمود و اظهار داشت: مهم ترین برنامه ای که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از مهرماه سال ۱۴۰۰ با آغاز به کار دولت سیزدهم پیشنهاد کرد، برنامه طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی بوده است. پارسال با تولید ۶۰ عنوان ورقه نقشه در خراسان جنوبی به مساحت ۱۵ هزار کیلومتر مربع، مقرر شد که هر استان و در هر برشی که طرح تحولی در آن اجرا می شود، ۱۲ ماه بعد، دستاوردها و نتایج طرح را منتشر و عرضه نماییم.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی تصریح کرد: این فرایند با عنایت به این که حاصل اجرای برنامه های افزایش بازدهی و بهبود سازوکارها است، به یک سوم تقلیل یافته؛ به این معنا که زمان اجرای فرایند تولید داده در سازمان زمین شناسی از ۳۶ ماه به ۱۲ ماه رسیده و لازمه آن، پشتیبانی هدفمند در چارچوب رفع نیازهای مالی و منابع انسانی در رابطه با طرح تحول است.
جدیدی افزود: امسال هم با وجود نقصان های بسیار زیاد و مشکلاتی که در زمینه پشتیبانی منابع داشتیم، توانستیم پروژه های طرح تحول را در استانهای "کردستان"، "آذربایجان غربی" و از آغاز آذرماه جاری در استان "قم"، "مرکزی" و "اصفهان" اجرایی نماییم.
وی اظهار نمود: در زمینه اجرای پروژه های ژئوفیزیک هوایی هم با وجود عدم تخصیص اعتبارات حقوق دولتی که اتکای ما در حوزه هزینه کردی به این اعتبارات زیاد است، توانستیم آنرا در منطقه "دیواندره" استان کردستان و منطقه "بردسکن" استان خراسان رضوی اجرایی نماییم.
جدیدی تصریح کرد: روند اجرای طرح های ژئوفیزیک هوایی به علت روند نامناسب تخصیص منابع، کند است؛ ولی در حال اجرا می باشد و امیدواریم با پشتیبانی بموقع و مناسب، روند اجرای این پروژه ها به وضعیت عادی بازگردد و بتوانیم به تعهدات خودمان در فرایند ۱۲ ماهه، برسیم.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، با اجرای دقیق طرح تحول زمین شناسی و اکتشافی در کشور، شاهد کشف ذخایرمعدنی جدید، تولید اطلاعات پایه به روز و دقیق زمین شناسی و اکتشافی که منجر به اجرای دقیق پروژه های عمرانی، زیرساختی و معدنی کشور و در نهایت کاهش ریسک سرمایه گذاری بخش خصوصی می شود، خواهیم بود.1401/11/18
10:14:43
0.0 / 5
371
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا