علوم هوا فضا
وزیر نفت در مراسم تفاهم نامه همكاری با معاونت علمی ریاست جمهوری مطرح كرد

منع واردات ۲۵۰ قلم تجهیز نفتی

منع واردات ۲۵۰ قلم تجهیز نفتی

به گزارش هوا فضا، وزیر نفت اعلام نمود: سال جاری واردات نزدیک به ۲۵۰ قلم کالا را منع کردیم تا ظرفیت ساخت داخل این اقلام در کشور مهیا شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، جواد اوجی امروز در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری با معاونت علمی ریاست جمهوری در زمینه بومی سازی تجهیزات و فناوری های گلوگاهی صنعت نفت که در محل معاونت علمی برگزار شد، اظهار داشت: ما این تفاهمنامه را به مدت چهار سال با معاونت علمی در جهت بومی سازی تجهیزات کلیدی صنعت نفت منعقد کردیم.
وی وجود ذخایر هیدروکربوری نفت و گاز را بزرگترین امتیاز جمهوری اسلامی دانست و افزود: در همین راستا ما در دنیا رتبه اول را از نظر حجم ذخایر نفتی و گازی داریم؛ اما با وجود گذشت ۱۱۴ سال از عمر این صنعت همچنان از روش های سنتی در این عرصه استفاده می شود.
اوجی افزود: مقام معظم رهبری همواره در سخنرانی هایشان به این اشاره دارند که باید همه صنایع، دانش بنیان شوند و همین مبحث شور و اشتیاقی را در دولت سیزدهم بوجود آورده است.
وزیر نفت تصریح کرد: تصمیم ما از شهریور ۱۴۰۱ به استفاده از ظرفیت ها و توان دانش بنیان ها در صنعت نفت بوده است. ازاین رو بنا داریم روش های سنتی را کنار بگذاریم و از تکنولوژی های روز در داخل کشور بهره ببریم.
وی با تکیه بر این که بهره مندی از ظرفیت های داخلی می تواند ما را در زمینه تولید کالاهای وارداتی خودکفا کند، خاطرنشان کرد: سال جاری واردات نزدیک به ۲۵۰ قلم کالا را منع کردیم تا ظرفیت ساخت داخل این اقلام در کشور مهیا شود.
اوجی با اشاره به اینکه تعداد شرکتهای دانش بنیان حوزه نفت از ۱۵۰ شرکت به ۵۵۵ شرکت افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: استفاده از ظرفیت و توانایی دانش بنیان ها هزینه ها را می کاهد، ضمن این که از واردات این کالاها جلوگیری به عمل می آید.
وی افزود: همین مبحث می تواند بهره وری را افزایش دهد و به دنبال آن تولید ثروت در کشور رقم بخورد.
اوجی افزود: در این خصوص از ۵.۷ میلیون بشکه استخراج نفت، می توانیم حدود ۹۰۰ هزار بشکه را با روش های دانش بنیان داخلی تولید نماییم و تلاش داریم از همه ظرفیت ها به منظور به کارگیری توانایی شرکتهای دانش بنیان استفاده نماییم.
وی افزود: می توانیم برخی از حلقه های چاه را برای افزایش برداشت مخازن نفتی به دانش بنیان ها بسپاریم که این می تواند افزایش بازدهی چاه های کم بازده را به دنبال داشته باشد.
اوجی این بهره گیری از توان دانش بنیان ها را مشروط به استاندارد بودن محصولات این شرکت ها دانست و تصریح کرد: اگر شرکتهای دانش بنیان بر مبنای استانداردهایی محصولات خویش را در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به تولید برسانند، می توانیم تا سالهای سال محصولات آنها را خریداری کنیم؛ تضمین خرید یکی از مسائل مهمی است که برای تولیدکنندگان اهمیت دارد.
وی درمورد تعداد چاه های کم بازده نفتی، اظهار داشت: این حوزه زمینه دیگر همکاری ما با معاونت علمی است که توافق نامه ای ظرف هفته های آتی با دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی رئیس جمهوری به امضا می رسد.
اوجی افزود: در این خصوص فراخوانی اعلام کردیم که حدود ۵۰ شرکت دانش بنیان اعلام آمادگی کردند که بخشی از این فعالیت با همکاری این شرکت ها و بخشی هم به معاونت علمی اختصاص داده می شود؛ اجرای این طرح با کاهش هزینه هایی روبرو است، همینطور در چاه ها روش های سنتی کنار گذاشته و از فناوری روز دنیا استفاده می شود.
منبع:

1401/11/21
12:20:28
0.0 / 5
366
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا