هوافضا- علوم هوایی

انتشار کتابی با مبحث تحول دانشگاه ها در عصر دیجیتال

انتشار کتابی با مبحث تحول دانشگاه ها در عصر دیجیتال

به گزارش هوا فضا، کتاب «دانشگاه دیجیتال؛ چارچوبی کاربردی برای تحول دانشگاه ها در عصر دیجیتال» از جانب انتشارات دانشگاه تهران منتشر گردید.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، کتاب «دانشگاه دیجیتال؛ چارچوبی کاربردی برای تحول دانشگاه ها در عصر دیجیتال» از جانب انتشارات دانشگاه تهران در ۲۳۶ صفحه منتشر و بهمن ماه سالجاری روانه بازار شد.

کتاب دانشگاه دیجیتال، با هدف ایجاد چارچوبی نظام‎مند برای توسعه دانشگاه های دیجیتال در کشور تألیف شده است. برای نگارش این کتاب، سه دسته منبع متفاوت شامل «پژوهش ها و مقالات علمی»، «گزارش های حرفه ای و مقالات صنعتی» و «وب‎سایت و برنامه های تحول دیجیتال دانشگاه های پیشرو دنیا» مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار گرفته است.

مطالب این کتاب را میتوان در سه بخش، دسته بندی کرد. در قسمت اول، مفهوم تحول دیجیتال و دانشگاه دیجیتال مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در قسمت دوم، مدلی چندلایه ای برای دانشگاه دیجیتال عرضه شده و در ادامه، هر یک از لایه ها به‎تفصیل معرفی شده است. در قسمت پایانی هم ضمن معرفی اصول راهنمای دانشگاه دیجیتال، برنامه ها و اقدامات ۱۰ دانشگاه دیجیتال پیشرو مورد بررسی قرار گرفته است.

در پیشگفتار این کتاب آمده است: این روزها کمتر کسی وجود دارد که «تحول دیجیتال» را یک واژه دهان پرکن و مدگرایانه بداند، چونکه این مفهوم، قدرت بلامنازع خویش را به همه ثابت کرده است. اگر تحول دیجیتال تا پیش از شیوع پاندمی کرونا بیشتر شبیه یک «فرصت» بود، در طول این دوران و بعد از آن، به یک «الزام و عامل بقا» برای همه صنایع تبدیل گشته است. باآنکه که سونامی دیجیتال در یک زمان به همه صنایع نرسیده و به اصطلاح «دیر و زود داشته است»، اما چیزی که در آن شکی نیست، اینست که «سوخت وسوز نخواهد داشت» و سراغ همه خواهد رفت.

صنعت آموزش و در رأس آن دانشگاه ها نیز، این روزها آماده رهسپاری سفر دیجیتال شده اند. بعضی از دانشگاه های پیشرو دنیا، پیام انقلاب دیجیتال را دریافت کرده و طرح ها و برنامه های خود برای تبدیل شدن به «دانشگاهی در تراز عصر دیجیتال» را تدوین کرده اند. جستجوها و بررسی های تیم تألیف کتاب نشان داده است تا اواسط سال ۲۰۲۲، حداقل ۴۰ دانشگاه در دنیا، دارای گونه ای از نقشه ‎راه تحول دیجیتال هستند، که این عدد قابل توجهی می باشد. شایان ذکر است دانشگاه هایی از کشورهای منطقه، مانند قطر هم با تدوین برنامه هایی، حرکت خویش را به سمت دیجیتالی‎شدن آغاز نموده اند. این‎گونه به‎نظر می رسد دانشگاه هایی که به این قافله دیجیتال نپیوندند، در آینده نزدیک، بهای آنرا به ‎سختی خواهند پرداخت.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، در تألیف این کتاب محسنه اسدی و فراز نبیی با دکتر شامی زنجانی همکاری داشته اند.

منبع:

1401/12/04
12:19:43
0.0 / 5
453
تگهای خبر: آموزش , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا