هوافضا- علوم هوایی
در كنگره ملی ژنتیك مطرح شد

بجای تحقیقات اصولی در ژن درمانی به انتشار مقاله بسنده شد!

بجای تحقیقات اصولی در ژن درمانی به انتشار مقاله بسنده شد!

به گزارش هوا فضا، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، اظهار داشت: کشورهایی مانند یونان با مطالعه در زمینه های جدید، آمار مبتلایان به تالاسمی را در یک دهه اخیر به صفر رسانده اند، ولی در ایران همچنان روزانه 200 نوزاد مبتلا به تالاسمی متولد می شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر امیر علی حمیدیه در هفدهمین کنگره ملی و پنجمین کنگره بین المللی ژنتیک، با اعلان اینکه علم ژن درمانی از دهه ۷۰ میلادی عنوان شد، ولی به سبب مشکلات پیش آمده در این عرصه، متوقف شده و فراز و نشیب های فراوانی را پشت سرگذاشته است، اضافه کرد: دهه های گذشته در خیلی از کشورها با دید محافظه کارانه به این علم برخورد می شد، ولی امروزه باتوجه به پیشرفت های ژن درمانی در زمینه بیماریهای تک ژنی و سرطان، پژوهشگران امید دارند که این علم جایگزین مناسبی برای درمان آن دسته از بیماری هایی شود که تا حالا راه حل جدی برای درمان آنها بدست نیامده است.
وی افزود: با توجه به این که فناوری ژن درمانی پیشرفت ها و تحولاتی در حوزه درمان بیماریهای تک ژنی، دستورزی های ژنی در علاج سرطان ها و ویرایش ژنومی ایجاد خواهد کرد، بطور قطع در ۵ سال آینده این فناوری از اهمیت و جایگاه خاصی در میان فناوری های موجود برخوردار خواهد بود. پیشرفت بیش از پیش این حوزه سبب شده که خیلی از مراکز علمی برجسته دنیا به انجام فعالیت دراین زمینه علاقمند شوند.
حمیدیه با اشاره به پروژه های کلان تعریف شده در دنیا برای پیشبرد علوم دراین زمینه، بر ضرورت سرعت بخشی وضع قوانین و مطالعه جوانب اخلاقی در این عرصه علمی اصرار کرد و تصریح کرد: استقلال علمی به دست آمده از این علم، می تواند جمهوری اسلامی ایران را همتراز خیلی از کشورهای قدرتمند دنیا در زمینه علوم پزشکی و بیولوژیکی قرار دهد.
بگفته وی جهان با سرعت در حوزه ژن درمانی درحال پیشرفت است و ما باید با وجود نخبگان این رشته در کشور، فعالیتمان را در ژن درمانی سرعت بخشیم.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی با تأکید بر این که امروزه ژن درمانی در صنعت داروسازی به عنوان یک رشته درآمدزا مطرح است، اشاره کرد: کشورهایی مانند یونان با مطالعه در زمینه های جدید، آمار مبتلایان به تالاسمی را در یک دهه اخیر به صفر رسانده اند و جای تاسف دارد که در این خصوص ما در سالیان اخیر بجای فعالیت اصولی فقط تعداد تالیف مقالات علمی را بالا برده ایم.
حمیدیه با تأکید بر این که مردم برای درمان فرزندان خود هزینه آزمایش پرداخت می کنند، نه برای درج جواب آزمایش در مقالات! اظهار داشت: در ایران همچنان روزانه ۲۰۰ نوزاد مبتلا به تالاسمی متولد می شود و این در حالیست که مطالعه، درمان و غربالگری تالاسمی در ایتالیا و یونان همزمان آغاز شد و این سوال مطرح می شود که چرا در کشورهای یونان و ایتالیا آمار کودک متولد با تالاسمی صفر است، ولی در ایران روزانه ۲۰۰ نوزاد تالاسمی متولد می شود.
وی افزود: در سال ۱۳۷۵ بحث غربالگری تالاسمی ماژور و آزمایشات قبل از ازدواج تشخیص زوجین دارای تالاسمی شروع شد، با گذشت بیش از دو دهه جای تاسف دارد که هنوز با تولد نوزادان دارای تالاسمی مواجه هستیم. در صورتیکه برنامه ریزی این بود که یک دهه پس از شروع طرح آمار نوزادان متولدشده تالاسمی به صفر برسد.
دبیر ستاد توسعه علوم سلول های بنیادی معاونت علمی افزود: برمبنای قوانین مصوب درسال ۱۳۸۵ در حوزه بحث پیوند اعضا، تاکید شده بود که قبل از پیوند اعضا، کودکان باید تحت آزمایش تشخیص ژنتیکی قرار گیرند تا کودکانی که بیماری نقص ایمنی دارند، شناسایی شوند تا برمبنای آن روند درمانی قبل از پیوند اجرائی شود. در آن دهه روند آنقدر طولانی می شد که عملا به کار نمی آمد و متاسفانه آزمایشات ژنتیک بجای این که باسرعت برای بیمار و درمان وی صورت گیرد، در مقاله علمی تعدادی از پزشکان و همکاران و متاسفانه جهت نمایه شدن مقاله استفاده می شد.
حمیدیه اضافه کرد: ما از متخصصان ژنتیک سپاسگزاریم، ولی باید در خیلی از موارد بازبینی شود. علم ژنتیک به سرعت درحال گرفتن مجوز و بهره گیری از آن در داروها و محصولات ژن درمانی است، به شکلی که کشورهایی همچون ژاپن، آمریکا و چین و کشورهای منطقه و خاورمیانه به سرعت درحال برنامه ریزی هستند و باید مراقب باشیم تا ما از این روند سازنده و اقتصادی غافل نمانیم.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، هفدهمین کنگره ملی و پنجمین کنگره بین المللی ژنتیک از روز ۱۵ اسفند ماه در دانشگاه شهید بهشتی کار خودرا شروع کرد و تا امروز چهارشنبه ۱۷ اسفند ادامه دارد.1401/12/17
14:01:07
0.0 / 5
443
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا