هوافضا- علوم هوایی

تولید مکمل های دارویی و تغذیه ای نانویی از جانب ۴ شرکت فناور

تولید مکمل های دارویی و تغذیه ای نانویی از جانب ۴ شرکت فناور

به گزارش هوا فضا، چهار شرکت فعال در حوزه داروسازی مکمل های دارویی و تغذیه ای بر پایه نانو را تولید و به بازار عرضه نموده اند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا به نقل از ستاد نانو، چهار شرکت فناور همچون تولیدکنندگان مکمل های دارویی و تغذیه ای نانویی هستند که محصولات گوناگونی از آنها در بازار عرضه شده است.
یکی از این ۴ شرکت داروساز، فعال در حوزه داروهای گیاهی است که محصولات گوناگونی را تولید و به بازار عرضه نموده است. این شرکت در فهرست محصولات خود، نانو محصولاتی همچون ساشه آهن ۷ میلی گرم، کپسول آهن ۷ میلی گرم حاوی آهن نانولیپوزومال و ویتامین C، قطره آهن ۷ میلی گرم، قطره آهن ۱۵ میلی گرم حاوی آهن نانولیپوزومال، ویتامین A، ویتامین D و روی و شربت مولتی ویتامین مینرال را دارد.
سیاهی دندان، ایجاد مشکلات گوارشی و یبوست همچون عوارض ناخواسته قطره های آهن رایج در بازار است. این شرکت در محصول جدید خود از ساختاری به نام آهن لیپوزومال بهره برده است.
در این محصول که با نام تجاری فروزومال وارد بازار شده است، آهن درون غشاء فسفولیپیدی محاط شده است که از تماس با دندان جلوگیری می کند در نهایت سیاهی دندان رخ نمی دهد. از آنجاییکه در این محصول آهن درون ساختار فسفولیپیدی محصور شده، در بدن واکنش ناخواسته نمی دهد، به خوبی جذب شده و طعم بد نمی دهد. در واقع ساختار نانویی سبب شده تا این قطره آهن مشکلات قطره های رایج را نداشته باشد.
قطره آهن ۱۰ میلی گرم حاوی آهن نانولیپوزومال، شربت آهن ۴ میلی گرم و اکسید روی ۵.۳ میلی گرم، شربت روی ۱۰ میلی گرم حاوی نانواکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب، سافت ژل روی ۱۰ میلی گرم حاوی نانو اکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب و شربت آهن ۱۰ میلی گرم حاوی آهن نانولیپوزومال از تولیدات یکی دیگر از این شرکت ها است.
فناوران یکی دیگر از این شرکت ها کپسول مکمل زینک ۱۰ میلی گرم حاوی نانوذرات اکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب، ویتامین Cو ویتامین B Complex، سوسپانسیون مکمل آهن۱۵ و ۲۰ میلی گرم حاوی نانولیپوزوم ترکیبات آهن دار، فولیک اسید و ویتامین B۱۲، سوسپانسیون مکمل کلسیم ۲۵۰ میلی گرم حاوی نانوهیدروکسی آپاتیت، لسیتین، منیزیم، روی و ویتامین D۳ و سوسپانسیون حاوی نانولیپوزوم ترکیبات آهن دار را تولید کرده است.
چهارمین شرکت تولید کننده مکمل های دارویی برخی مکمل های دارویی و تقویتی آهن دار بر پایه فناوری نانو را تولید کرده است.
با کاهش ابعاد ذرات سازنده دارو، مساحت سطحی دارو افزایش خواهد یافت که این مورد باعث افزایش سرعت حل شدن دارو و در ادامه سبب افزایش ذرات حل شده در محیط محلول می شود. از آنجاییکه داروها در روده جذب می شوند، باید در محیط روده دارو به خوبی حل شود اما ۷۰ درصد داروهای موجود در بازار مشکل انحلال دارند. ازاین رو با کاهش ابعاد ذرات دارو، توان انحلال افزایش خواهد یافت و این مورد به جذب بهتر دارو در روده کمک شایانی می کند.
در بعضی داروها، به علت انحلال کم، تکرارپذیری و اثربخشی هم کم می شود به صورتی که دارو از فردی به فرد دیگر امکان دارد اثربخشی متفاوتی داشته باشد که با کاهش ابعاد ذرات دارو میتوان انحلال را افزایش داد و در نتیجه تکرارپذیری هم بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کند.1402/01/08
18:32:03
0.0 / 5
268
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا