هوافضا- علوم هوایی

دانش بنیان ها صاحب شاخص بورسی، فرابانک و بیمه تخصصی می شوند

دانش بنیان ها صاحب شاخص بورسی، فرابانک و بیمه تخصصی می شوند

به گزارش هوا فضا، معاون توسعه سرمایه گذاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ساختار دانش بنیان کشور را یک ساختار چابک، ولی کم خون توصیف کرد که کم خونی آن باعث عدم بهره گیری از توان آنها شده و ایجاد ˮفرابانک دانش بنیانˮ، ˮسپرده قرض الحسنه دانش بنیانˮ، ˮبیمه تخصصیˮ و ˮشاخص دانش بنیان در بورسˮ را بعنوان راهکارهایی برای تزریق جان تازه به کالبد دانش بنیان ها نام برد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، در بخش اول مصاحبه ایسنا با دکتر هاشم آقازاده، معاون تأمین مالی و توسعه سرمایه گذاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام گردید معاونت علمی ریل گذارنده و پیشبرنده تأمین نیازهای مالی برای شرکتهای دانش بنیان است؛ ازاین رو این معاونت ۴ مأموریت را تعریف کرده که شامل "تامین منابع مالی برای فعالان زیست بوم دانش بنیان"، "معرفی، شناسایی و توسعه فرصت های سرمایه گذاری دانش بنیان"، "حمایت از توسعه تکنولوژی های جدید مالی" و "توسعه زیر ساخت تأمین مالی و سرمایه گذاری" می شود.
وی اعتقاد دارد سرمایه گذاران با طرح های مناسب دانش بنیان آشنا نیستند و این امر نشان دهنده عدم معرفی فرصت های سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان ها به سرمایه گذاران است و از طرفی بعضی از شرکتهای دانش بنیان به علت نداشتن اطلاعات کافی، در زمانی که نباید، مبادرت به دریافت تسهیلات و یا در زمانی که نباید، مبادرت به فروش سهام شرکت می کنند که در همه این حالات، این شرکت ها با شکست مواجه می شوند.
آقازاده از مسیرهای جدید تأمین مالی برای دانش بنیان ها خبر می دهد تا مسیر سرمایه گذاری در این عرصه هموار شود.
در ادامه بخش دوم و پایانی این مصاحبه تقدیم می شود:

مسیرهای جدید سرمایه گذاری حوزه دانش بنیان
دکتر هاشم آقازاده در ادامه این گفت وگو ضمن اشاره به مسیرهای جدید تأمین مالی برای شرکتهای دانش بنیان در این معاونت، اضافه کرد: یکی از این مسیرها بازار پولی و بانکی است. در زیست بوم نوآوری کشور، ابزار و مکانیزمی و یا یک جریان اقتصادی با حضور مردم تعریف و به وجود نیامده و این در شرایطی است که مهم ترین رکن تعریف شده در این زیست بوم که خیلی خوب فعال شده، صندوق نوآوری و شکوفایی است؛ ولی مدل آن اینست که منابع و بودجه دولتی را دریافت کند و به زیست بوم اختصاص دهد، در حالیکه این منابع محدود است.
آقازاده افزود: ازاین رو این صندوق مجبور شده است با بانکها وارد مذاکره شود تا آنها را درگیر اقتصاد دانش بنیان کند که این فعالیت ها پراکنده و ناکافی است و ما این مورد را در دستور کار قرار دادیم.

ایجاد بانکی برای اقتصاد دانش بنیان
معاون تأمین مالی و توسعه سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ضمن اشاره به ایجاد برخی بانکهای تخصصی برای حوزه هایی چون مسکن، توسعه صادرات، صنعت و معدن و تعاون در کشور، اظهار داشت: این در شرایطی است که برای توسعه اقتصاد دانش بنیان که حرکت رو به رشد دارد، مکانیزم بانکی که در حوزه دانش بنیان ها فعال باشد، نداریم.
وی افزود: ازاین رو یکی از مسیرهایی که دنبال می شود، ایجاد "فرا بانک دانش بنیان" است. در این طرح سامانه ای راه اندازی خواهد شد، اطلاعات در ارتباط با حمایت سیستم بانکی از شرکتهای دانش بنیان، وارد می شود و فناوران بر مبنای آن می توانند با بانک مورد نظر ارتباط برقرار و خدمات مورد نظر خویش را دریافت نمایند.
این مقام مسؤول، حوزه دانش بنیان را یکی از حوزه های مورد علاقه مردم برای سپرده گذاری قرض الحسنه عنوان نمود و افزود: علاقه و انگیزه در بین مردم برای سپرده قرض الحسنه برای شرکتهای دانش بنیان وجود دارد و یکی از برنامه های ما اینست که با عنوان "قرض الحسنه دانش بنیان" منابع را جذب نماییم تا جذب شرکتهای دانش بنیان شود.
آقازاده، ساختار دانش بنیان کشور را یک ساختار چابک ولی کم خون توصیف کرد و اظهار داشت: کم خونی این حوزه که ناشی از کمبود منابع مالی است، باعث خواهد شد که نتوان از هوش و توانمندی های موجود در آنها بهره برد.

بیمه دانش بنیان گام دیگر معاونت علمی
معاون تأمین مالی و توسعه سرمایه گذاری معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه بیمه ای در کشور وجود ندارد که آمادگی پوشش فعالیتهای دانش بنیان را داشته باشد و بیمه ای هم برای پوشش کیفیت محصولات دانش بنیان و یا مسؤولیت ریسک نداریم، اضافه کرد: یک شرکت دانش بنیان با تلاش فراوان، فعالیت خویش را بیمه می کند، ولی اگر با خسارتی مواجه شود، بیمه ها درک درستی از محصولات فناورانه ندارند. نمونه آن خسارت وارد شده به یک قطعه الکترونیکی است که هیچگاه از فناوری های به کار رفته در آن آگاهی لازم وجود ندارد؛ ازاین رو در معاونت علمی در حوزه "بیمه تخصصی" دانش بنیان ها اقداماتی صورت گرفته است.
آقازاده افزود: در این خصوص با بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به توافقات خوبی رسیدیم و گامهای مؤثری در زمینه هایی چون کارگزاری بیمه دانش بنیان ها و برآورد خسارت برداشته شده است.

بازار سرمایه
معاون توسعه سرمایه گذاری معاونت علمی ریاست جمهوری، بازار سرمایه را دارای ظرفیت های بالا در حوزه دانش بنیان ها دانست و با تکیه بر این که پیشرفته ترین حالت توسعه یک شرکت وقتی است که وارد بورس (IPO یا عرضه عمومی) شود، افزود: این مسیر برای شرکتهای صنعتی بزرگ تعریف شده است، ولی برای ورود شرکتهای دانش بنیان به بورس و در فرایند پذیرش در بورس، چالش هایی وجود دارد؛ چون که شرکتهای دانش بنیان بر خلاف شرکتهای صنعتی بزرگ به جای دارایی های منقول، مجهز به دانش و فناوری هستند و این در شرایطی است که در ارزیابی های بورس، اغلب به دارایی های منقول توجه می شود.
آقازاده، ارزشگذاری دارایی های نامشهود را از چالش های گلوگاهی دانش بنیان ها برای ورود به بورس نام برد و اضافه کرد: معمولاً در ارزش گذاری ها به ساختمان و زمین توجه می شود تا به فناوری های عرضه شده؛ ازاین رو ما با بورس وارد مذاکره شدیم تا بورس تخصصی برای شرکتهای دانش بنیان ایجاد نماییم. قبلا در این حوزه تلاش هایی شده است، مانند بازار دارایی های فکری، بازار SMEها، ولی پاسخگوی نیازهای شرکت ها نبوده است.
وی تسهیل فرایند پذیرش در بورس را از دیگر اقدامات برای شرکتهای دانش بنیان در بازار سرمایه ذکر کرد و تصریح کرد: در فرآیند پذیرش، در هیات پذیرش شناخت کافی از زمینه فعالیت دانش بنیان ها وجود ندارد و از طرفی شاخصی برای دانش بنیان ها در بورس وجود ندارد؛ ازاین رو با تفاهمی که با بورس کردیم، بنا شد بازار تخصصی دانش بنیان ایجاد شود.
آقازاده با تکیه بر این که بازار تخصصی بورس برای دانش بنیان ها در مرحله نهایی شدن است، از نهایی شدن آئین نامه های آن در سازمان بورس اطلاع داد و اظهار داشت: در داخل این بازار که در قانون جهش تولید دانش بنیان به آن تاکید گردیده است، بازارهایی که از گذشته موجود بوده، یکپارچه خواهند شد و از طرفی ارزش گذاری دارایی های نامشهود در بورس به رسمیت شناخته می شود. علاوه بر آن هیات ارزشگذاری اختصاصی دانش بنیان هم ایجاد خواهد شد.
معاون تأمین مالی معاونت علمی ریاست جمهوری، ایجاد شاخص دانش بنیان در بورس را از دیگر اقدامات در این حوزه نام برد و تصریح کرد: از راه این شاخص می توانند محصولات دانش بنیان را در بورس رصد کنند.
به قول وی توسعه صندوق های خطرپذیر، صندوق پروژه ها، گسترش تعیین مالی جمعی و شرکتهای مشاوره ای در بورس دانش بنیان از دیگر همکاریهای معاونت علمی با بورس است.

بورسی شدن دانش بنیان ها
آقازاده، شرکت "تپسی" را یکی از نخستین شرکتهای پذیرش شده در بورس پارسال دانست و اظهار داشت: به غیر از این شرکت، تعداد ۶۴ شرکت تابحال در بورس پذیرش شده اند و از این تعداد ۲۳ شرکت، در فرابورس پذیرش شده اند.
وی با بیان اینکه تنها شرکتی که از کانال دانش بنیانی وارد بورس شده است، شرکت تپسی است، اظهار امیدواری کرد که سایر شرکتهای دانش بنیان از این کانال در بورس پذیرش شوند.
معاون تأمین مالی معاونت علمی ریاست جمهوری، اعتبارسنجی و رتبه بندی شرکتهای دانش بنیان را از موضوعات مورد تایید قانون جهش دانش بنیان عنوان نمود و خاطرنشان کرد: ما به دنبال اعتبارسنجی و رتبه بندی شرکتهای دانش بنیان هستیم.
وی با تکیه بر این که ارزش گذاری دارایی های نامشهود تبدیل به قانون شده است، اظهار نمود: در این حوزه در دوره های گذشته در زمینه اعطای مجوز به مؤسسات فعال در زمینه ارزش گذاری دارایی های نامشهود دانش بنیان ها اقدام شده است و تابحال برای ۱۵ شرکت، مجوز ارزش گذاری صادر گردیده است.
آقازاده ضمن اشاره به چالش های ارزش گذاری دارایی های نامشهود، اظهار داشت: یکی از دغدغه های موجود در این حوزه پذیرش محدود نتایج این ارزش گذاری ها در بورس و بانک است و به دنبال رفع این چالش هستیم.

تعاملات بین المللی در تأمین مالی
وی از تدوین آئین نامه جدید در زمینه ارزش گذاری دارایی های نامشهود اطلاع داد و اظهار نمود: یکی دیگر از اقدامات ما ایجاد تعاملات بین المللی برای تأمین مالی است که در این خصوص با سازمان های بین المللی حامی که اعتبار به طرح های مختلف کشورها اعطا می کنند، همکاری خواهیم داشت تا سرمایه گذاران بین المللی که تمایل به سرمایه گذاری در طرح های شرکتهای دانش بنیان کشور را دارند، جذب شوند.
آقازاده خاطرنشان کرد: علیرغم تحریم های موجود، ولی کانال هایی در کشورهایی همچون چین و روسیه و کشورهای همسایه بوجود آمده است که می توانیم با آنها همکاری نماییم.
منبع:

1402/01/16
18:03:58
0.0 / 5
389
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا