هوافضا- علوم هوایی
بر اساس آیین نامه حمایت از نخبگان ایرانی صورت می گیرد؛

اختصاص ۲۰ درصد سهمیه جذب اعضای هیئت علمی به نخبگان

اختصاص ۲۰ درصد سهمیه جذب اعضای هیئت علمی به نخبگان

هوا فضا: به گزارش هوا فضا، بر مبنای آئین نامه پشتیبانی از نخبگان ایرانی، نخبگان در زمینه های ادامه تحصیل، دریافت بورسیه، جذب بعنوان هیات علمی، استفاده از لابراتوار های علمی، اشتغال، بیمه و ایجاد شرکت دانش بنیان توسط دولت مورد حمایت قرار می گیرند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، آیین نامه پشتیبانی از نخبگان که در تاریخ هفت اسفندماه ۱۴۰۱ تصویب و توسط معاون اول رئیس جمهور به دستگاههای اجرایی همچون وزارت علوم ابلاغ گردیده بود؛ توسط مدیرکل دفتر وزارتی و روابط عمومی وزارت علوم برای اجرا به دانشگاه ها ابلاغ گردید.
حمایت های پژوهشی
بر مبنای ماده ۲ این آئین نامه به منظور پشتیبانی از پژوهش های نخبگان و ارتقای عملکرد و تاثیرگذاری ایشان پژوهانه استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی به نخبگان اعطا می شود که شیوه نامه نحوه اعطای پژوهانه خدمات آزمایشگاهی نخبگان توسط بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه و ابلاغ می شود.
ادامه تحصیل رتبه های برتر کنکور
همینطور بر مبنای ماده ۳ آئین نامه فوق، وزارت علوم و وزارت بهداشت موظف می باشند با همکاری بنیاد ملی نخبگان و در قالب مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی زمینه پذیرش رتبه های برتر آزمون کنکور سراسری را تا مقطع تحصیلی دکترا در رشته های گروه علوم پایه و علوم انسانی و برگزیدگان مسابقات علمی المپیاد دانش آموزی را تا مقطع تحصیلی دکترا در رشته های گروه علوم پایه و علوم انسانی در دانشگاه های برتر فراهم نمایند.
اعطای بورس
اعطای رابطه علمی (بورسیه) و عضویت هیئت علمی در دانشگاه ها برای جذب برگزیدگان مسابقات علمی المپیادهای دانش آموزی در قالب قوانین و مقررات از دیگر مفاد این آئین نامه است.
اشتغال ۱۰۰۰ نخبه در سال و طراحی ۱۰ پروژه کلان ملی
بر مبنای ماده ۴ این آئین نامه به منظور ارتقای مشارکت نخبگان در توسعه علم و فناوری و حل چالش های فناورانه ملی و جذب ایشان در بنگاه های اقتصادی کشور طرح اشتغال هزار نخبه در سال اجرا می شود که در این حوزه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است ۱۰ طرح ملی، توسعه امیدآفرین و تحول ساز پیشران تحقیق و توسعه در حوزه تکنولوژی های جدید را عرضه کند.
اولویت طرح های ملی شامل هوش مصنوعی، تکنولوژی های جدید رقمی، (دیجیتال)، زیست فناوری و دارویی، رایانش کوانتومی، پزشکی بازساختی و امنیت غذایی در رابطه با رفع نیازهای کشور است.
حمایت از نخبگان ایرانی خارج از کشور
همینطور بر مبنای ماده ۵ آئین نامه با هدف استفاده از ظرفیت علمی و حرفه ای متخصصین و نخبگان ایرانی خارج از کشور در مراکز علمی و فناوری و صنعتی داخلی و فراهم کردن شرایط مناسب جهت توسعه فناوری های نوظهور و پیشرفت در کشور، معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری موظف است با همکاری بنیاد ملی نخبگان، برنامه جامع پشتیبانی از همکاری و جذب نخبگان و متخصصان ایرانی خارج از کشور را با هدف جذب و همکاری سالانه ۱۰۰۰نفر از این متخصصان طراحی کند.
ایجاد شرکتهای دانش بنیان در مناطق آزاد
بر مبنای ماده ۷، با هدف تسهیل و راه اندازی شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و فناور توسط نخبگان و متخصصان ایرانی داخل و خارج از کشور وزارت امور اقتصادی و دارایی از راه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی موظف است با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به کمک به ایجاد و راه اندازی و تاسیس شرکت، ایجاد سرمایه گذاری مشترک در مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و پارک های علم و فناوری توسط نخبگان در قالب قوانین و مقررات مربوطه اقدام نماید و فرایندهای سرمایه گذاری، جذب سرمایه و تسهیلات و دریافت مجوزهای آنها را تسهیل کند.
ماده ۸، اختصاص مسکن
در این ماده آمده است؛ در قالب قانون جهش تولید مسکن مصوب ۱۴۰۰ نخبگان و سرآمدان علمی فاقد مسکن در اولویت برخورداری از مزایای این قانون هستند و وزارت و شهرداری مکلف است با همکاری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و بنیاد نخبگان زمین مورد نیاز برای تأمین مسکن نخبگان و سرآمدان علمی را در قالب قانون جهش تولید مسکن فراهم آورد.
همینطور در قالب مصوبات شورای پول و اعتبار، نخبگان فاقد مسکن فارغ التحصیل یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی هم مشمول تسهیلات خرید و ساخت مسکن و همینطور تسهیلات ودیعه مسکن مشابه اعضای هیئت علمی دانشگاه ها می شوند.
حمایت های بیمه ای
در ماده ۹ که به بحث بیمه مربوط است، آمده است: به منظور توسعه حمایت های بیمه ای از نخبگان بنیاد ملی نخبگان مجاز است از نخبگان فاقد بیمه متقاضی بهره مندی از حمایت های بیمه ای با رعایت قوانین و مقررات تا حداکثر ۷۰ درصد حق بیمه افراد مشمول در چارچوب کمک هزینه پوشش بیمه ای نخبگان حمایت کند. امتیاز مقرر در این ماده شامل پوشش درمانی نخبگان و افراد تحت تکفل وی هم است.
همینطور بنیاد ملی نخبگان مجاز است نسبت به عرضه کمک هزینه پشتیبانی از پوشش بیمه تکمیلی برای نخبگان برخوردار از بیمه های پایه اقدام نماید.
جذب نخبگان در دانشگاه ها
بر مبنای ماده ۱۱ آئین نامه پشتیبانی از نخبگان، وزارتین علوم و بهداشت موظف می باشند با همکاری بنیاد ملی نخبگان و سازمان اداری استخدامی کشور سالانه معادل ۲۰ درصد از ظرفیت جذب اعضای هیئت علمی خود در دانشگاه و همینطور مؤسسات پژوهشی وابسته به دستگاه اجرایی را به نخبگان اختصاص دهند. این افراد در چارچوب قرارداد پیمان یک سال جذب می شوند و در مدت مذکور فرآیند جذب مشتمل بر گزینش علمی و عمومی آنها در قالب ضوابط معمولاً انجام می گیرد.
اشتغال ۱۰۰۰ محقق پسا دکتری
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در ماده ۱۲ آمده است؛ به منظور جذب و نگهداشت نخبگان، استفاده بهینه از ظرفیت علمی فناوری فارغ التحصیلان دوره های دکترای مورد تایید وزارت علوم و بهداشت؛ بنیاد ملی نخبگان و وزارتین علوم و بهداشت مکلفند نسبت به اشتغال حداقل ۱۰۰۰ نفر از محققان پسا دکترا بر مبنای آئین نامه مصوب شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری اقدام نمایند.
جذب نخبگان در دستگاههای اجرایی
سازمان امور اداری و استخدامی موظف است با همکاری بنیاد ملی نخبگان زمینه جذب سالانه حداقل ۱۰۰۰نفر از نخبگان کشور در دستگاههای اجرایی را فراهم آورد و تمام دستگاههای اجرایی مشمول این آئین نامه مکلفند به منظور شناسایی و بهره گیری از توان و ظرفیت نخبگان، سالانه ۲۰ درصد از ظرفیت استخدامی خویش را در صورت وجود متقاضی به نخبگان اختصاص دهند.
منبع:

1402/01/18
17:01:49
0.0 / 5
411
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا