هوافضا- علوم هوایی

بهره گیری از فناوری های نو برای ارتقای امنیت غذایی کشور

بهره گیری از فناوری های نو برای ارتقای امنیت غذایی کشور

به گزارش هوا فضا، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری از دومین نمایشگاه توانمندی های سازمان اتکا با محوریت امنیت غذایی دانش بنیان بازدید نمود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در این بازدید، اظهار داشت: ابعاد بزرگ توانمندی های خانواده اتکا قابل درک و مشاهده است. خصوصیت نیروهای مسلح اینست که همواره به عزمی استوار، کار را به بهترین شکل پیش برده و در حوزه غذا هم به دستاوردهای خوبی توجه داشته است. شرکتهای زیر مجموعه اتکا، سهم خوبی از بازار را در دست دارند و به نظر می آید با عنایت به جریان بسیار مهم امنیت غذا، این مورد باید در رأس اولویت های بخش های تصمیم ساز و اثرگذار کشور باشد.
وی، ضمن اشاره به راهبردی و اقتدارآفرین بودن حوزه امنیت غذا اظهار نمود: دنیا به سمت استفاده از تکنولوژی های جدید، روش های نوآورانه در ارتقای بهره وری، تولید و توزیع غذا حرکت کرده است و شرکتهای بزرگ می توانند با بهره گیری از ظرفیت فناورانه و نیروی انسانی، سهم کشور را از صنعت غذا ارتقاء داده و گامهای ارزشمندی در حوزه تأمین و امنیت غذا بردارند.
دهقانی فیروزآبادی، حوزه امنیت غذا را یکی از اولویت های مهم و اصلی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری دانست و اظهار داشت: سازمان های بزرگ و توانمندی همچون اتکا، به خوبی اهمیت بهره مندی از فناوری و نوآوری در حوزه غذا را درک کرده اند و از این ظرفیت در جهت بهبود فعالیت هایشان و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور گام برداشته اند. آمادگی داریم تا در تحقق اولویت مهم و راهبردی همچون امنیت غذا، تعامل و هم افزایی لازم را با این سازمان و دیگر شرکتهای توانمند که می توانند در این حوزه گامی اثرگذار بردارند، صورت دهیم.
به نقل ازمعاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان اتکا که تأمین امنیت غذایی نیروهای مسلح را در صدر وظایف خود دارد، با استفاده از ظرفیت های زیست بوم فناوری و نوآوری به حوزه امنیت غذا، چرخه تولید تا عرضه و رسوخ نوآوری در حوزه غذا ورود پیدا کرده است. این سازمان یک چرخه فناورانه در اتکا بوجود آورده و از ایده پردازی تا تجاری سازی و فروش را در دل این سازمان شکل داده و بر اساس نوآوری باز، توسعه شبکه و نهادهای فناوری سعی شده است تا این زیست بوم فناورانه و نوآورانه شکل بگیرد.
سازمان اتکا با ورود به نظام مسایل هم تا کنون ۱۰۰ نیاز فناورانه در کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنایع غذایی، فروشگاهی را شناسایی کرده که ۶ نیاز فناورانه، نوظهور و بدیع هستند.
همینطور این سازمان، رویداد صنایع غذایی با صندوق نوآوری و شکوفایی، رویداد کشاورزی با دانشگاه های تهران و همدان، رویداد دامپروری با دانشگاه زنجان و رویداد هوشمندساز زنجیره امنیت غذایی با شرکت صاایران را در همین راستا برگزار کرده است.
اتکا در حوزه ایجاد نهادهای میانجی، به اقداماتی چون ایجاد کارخانه نوآوری هوشمندسازی زنجیره غذایی، کارخانه نوآوری زیتون و روغن های فراسودمند، کارخانه نوآوری طیور، کارخانه نوآوری کشاورزی و دامپروری، کارخانه نوآوری صنایع غذایی در تهران، کارخانه نوآوری نساجی، کارخانه نوآوری لوازم خانگی و کارخانه نوآوری طیور دست زده است.
ایجاد نقشه راه بذور تجاری، استفاده از فناوری سنجش از دور در حوزه کشاورزی، ایجاد مزارع تحقیقاتی در اراضی شرکتهای تابعه، تدوین نقشه راه کشت گیاهان دارویی، هوشمندسازی برداشت، ذخیره و توزیع، تولید پکتین از تفاله چغندر قند و تولید اسید آسپارتیک از ملاس چغندر قند بعضی از فعالیتهای فناورانه این سازمان در حوزه کشاورزی، تأمین و امنیت غذایی است.
منبع:

1402/01/31
14:44:03
0.0 / 5
438
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا