هوافضا- علوم هوا فضا
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی:

طب سنتی کشور برمبنای دانش پایه گذاری شده است

طب سنتی کشور برمبنای دانش پایه گذاری شده است

به گزارش هوا فضا، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار داشت: طب سنتی امروزه در سطح کشور برمبنای دانش پایه گذاری شده و می تواند گره گشا باشد.به گزارش هوا فضا به نقل از معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، محمدرضا شمس اردکانی اظهار داشت: طب از دیرباز از موضوعات مورد توجه بشر بوده و در طول تاریخ نیز در راه تکامل حرکت کرده است.
وی اضافه کرد: به همین دلیل عمده دانشمندان در قرون گذشته علاوه بر تسلط بر سایر علوم، در زمینه طب نیز تحقیقات جامعی داشته اند که مهم ترین چهره در این حوزه ابن سینا است.
شمس اردکانی افزود: طب سنتی ترویج یافته در ایران خاصیت هایی داشته که تا به امروز توانسته پایدار باشد. همچون این خاصیت ها، جامع بودن، توحیدمحور و پایه گذاری برمبنای دانش است. دقیقا همین خاصیت ها است که سبب شده تا طب ایرانی برای مدت های طولانی در دانشگاه های اروپایی تدریس شده و مرجعی برای توسعه علوم باشد.
این مقام مسئول در معاونت علمی اشاره کرد: طب سنتی ایران ریشه ای ۱۲۰۰ ساله دارد و از ابتدا نیز برمبنای دانش پایه گذاری شده و تا به امروز نیز با اتکا به همین مساله، ماندگار شده و درحال توسعه است. طب سنتی امروزه برمبنای مجموعه ای از علوم شکل گرفته که همچون آنها می توان به شیمی، فیزیک و حتی مسائل فلسفی اشاره نمود.
وی اضافه کرد: سال قبل ایران در رده چهارم بالاترین تولیدکنندگان گیاهان دارویی و طب سنتی درجهان بود. در این عرصه مقالات زیادی از متخصصین ایرانی نیز در نشریات جهانی چاپ شده که نشان میدهد مبنای علمی طب سنتی ایرانی مورد پذیرش جهانیان است.
شمس اردکانی اشاره کرد: در مقطعی از زمان نسبت به طب سنتی بی توجهی شد اما بار دیگر از سال ۱۳۸۶ و همزمان با تاسیس دانشکده های طب سنتی که اقدامی شجاعانه و علمی بود، بار دیگر طب سنتی مورد توجه جدی قرار گرفت و سبب شد تا ایران در طب سنتی به جایگاه فعلی برسد.
وی اضافه کرد: طب سنتی و گیاهان دارویی ظرفیت قابل توجهی دارند و می توانند به افزایش حجم صادرات کشور، ارزآوری، اشتغالزایی و گسترش تحقیق و انجام کارهای دانش محور کمک کنند.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با اشاره به اهداف این مجموعه امسال اظهار داشت: امروز دانش و علم در کشور متولی هایی دارد که هم افزایی این مجموعه ها می تواند توسعه علمی کشور را رقم بزند. معاونت علمی ریاست جمهوری نیز به عنوان یک مرکز تسهیل کننده و توسعه دهنده علم وارد این عرصه شده که این اتفاق بر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی رقم خورده و خوشبختانه در این عرصه اتفاقات خوبی در حال انجام می باشد.
شمس اردکانی اشاره کرد: دورنمای معاونت علمی ریاست جمهوری، رشد و توسعه ایران اسلامی است و برنامه های خودرا نیز بر این اساس تدوین کرده است. ما در گام نخست بدنبال توسعه طب سنتی و در مرحله بعد، تقویت اقتصاد مربوط به گیاهان دارویی و طب سنتی هستیم. مسیریابی، بسترسازی و جهت دهی کارهای دانش بنیان در این عرصه نیز بصورت جدی در دستور کار قرار گرفته است. فضای جهانی به گونه ای است که حتی کشورهایی که پیشینه ای در زمینه طب سنتی ندارند، به این سمت گرایش پیدا کرده اند. زیست بوم و تنوع گیاهان دارویی ایران این فرصت را به ما داده است تا به گونه ای جدی تر وارد این عرصه شویم و مشخصا در این راه با سازمان های مردم نهاد و شرکت های خصوصی نیز مشارکت خواهیم داشت تا گیاهان دارویی و طب سنتی ایران در جهان، یکه تازی کند و در مرحله بعد محرک اقتصاد کشور شویم.


منبع:

1402/02/11
11:28:33
0.0 / 5
333
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا