هوافضا- علوم هوا فضا
در افتتاحیه بیست و هفتمین همایش و نمایشگاه ژئوماتیك مطرح شد

خساراتی که دولت به جای بیمه ها پرداخت کرد

خساراتی که دولت به جای بیمه ها پرداخت کرد

به گزارش هوا فضا، رئیس سازمان مدیریت بحران اظهار داشت: از ۶۴ مخاطره و سوانح انسان ساز، ۴۶ مورد آن در ایران رخ می دهد که سیلاب، زلزله، فرونشست زمین،  زمین لغزش، رانش زمین، موج سرما، موج گرما، خشکسالی، ریز گرد و سرمازدگی همچون مخاطراتی هستند که در کشور رخ می دهند و برای هر کدام از اینها پیشگیری بسیار اهمیت دارد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، محمدحسن نامی امروز در افتتاحیه بیست و هفتمین همایش و نمایشگاه ژئوماتیک با اشاره به اینکه داشتن جامعه ای پیشرفته و مؤثر نیازمند استفاده دقیق از اطلاعات ژئوماتیک است، اضافه کرد: اطلاعات ژئوماتیک در جلوگیری از بحران ها، آمادگی و بازسازی و بازتوانی بسیار اهمیت دارد.
وی افزود: ازاین رو است که ۱۱۴ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل دارای سازمان مستقل در مدیریت بحران هستند که نمونه آن کشور ترکیه است، ولی ایران فاقد سازمان مستقل در این حوزه است که این امر سبب شده آوردن همه نهادها در مواقع مقتضی دشوار باشد.
نامی، قانون مدیریت بحران را برگرفته از ابلاغیه مقام معظم رهبری دانست و اظهار داشت: ابلاغیه مقام معظم رهبری در این حوزه بخصوص در حوزه فرونشست زمین بر پیشگیری تمرکز دارد که از موارد بسیار پرارزش به حساب می آید.
رئیس سازمان مدیریت بحران با تکیه بر این که از ۶۴ مخاطره و سوانح انسان ساز، ۴۶ مورد آن در ایران رخ می دهد، تصریح کرد: سیلاب، زلزله، فرونشست زمین، زمین لغزش، رانش زمین، موج سرما، موج گرما، خشکسالی، ریزگرد و سرمازدگی همچون مخاطراتی هستند که در کشور رخ می دهند و برای هر کدام از این ها پیشگیری بسیار اهمیت دارد.
نامی ضمن اشاره به رخدادهای زلزله در ۲۲۰ سال قبل در ایران و کشورهای پیرامونی، اظهار نمود: آخرین رخداد زلزله، زمینلرزه ۷.۷ ترکیه بوده است. یک زلزله با بزرگای ۴، قدرت بمب هیروشیما معادل هزار تن TNT و زلزله ای به بزرگای زلزله ترکیه، قدرت ۱۹ بمب هیروشیما معادل ۱۹ هزار تن TNT را دارد. این تجربه نشان داد که برای داشتن سازه امن باید بر مصالح توجه و نظارت صورت گیرد.
او همینطور به زلزله های خوی اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در این منطقه سازه هایی که فاقد نظارت مهندسی بود، فرو ریخت و نیاز است که به سرعت با آنها برخورد شود.
نامی، اظهار داشت: مبالغی که دولت پارسال برای خسارت مخاطرات ناشی از سیل و زلزله پرداخت کرده، بالغ بر ۱۶ تا ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده است. این مبلغ نباید از جانب دولت پرداخت می شد، بلکه باید با فعال کردن بیمه، بیمه ها موظف به پرداخت خسارت می شدند.
رئیس سازمان مدیریت بحران، فرونشست زمین را از دیگر بحران های موجود در کشور دانست و اظهار داشت: قرار بود در کشور ۷۵ درصد آب مصرفی از سدها و ۲۵ درصد از آب های زیر زمینی تامین گردد، ولی حالا این نسبت بر عکس شده است.
منبع:

1402/02/12
11:17:18
0.0 / 5
346
تگهای خبر: نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا