هوافضا- علوم هوا فضا
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران خبر داد

حمایت صندوق از پروژه های تحقیقاتی معنادار می شود

حمایت صندوق از پروژه های تحقیقاتی معنادار می شود

به گزارش هوا فضا، رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور از معنادار شدن حمایت های این صندوق از طرح ها اطلاع داد و اظهار داشت: در یک سال قبل پشتیبانی از محققان پسادکتری تا سقف ۸۰ درصد حقوق استادیار پایه یک تعریف شده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر علی محمد سلطانی در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه در دوره جدید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران مورد توجه ویژه قرار گرفته است، اظهار داشت: مقرر است این حمایت پررنگ تر شود؛ ازاین رو در حکم رئیس جمهوری برای معاون علمی، مبحث علم، پژوهش و علوم پایه و علوم انسانی پررنگ شده است.
وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۲۰ سال از تأسیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور با هدف پژوهش و تحقیقات می گذرد، افزود: ۱۰ هزار طرح از طرق مختلف در ۲۰ سال قبل مورد حمایت قرار گرفته اند که این طرح ها در بستر علمی، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و... شکل گرفته و سبب رسوب دانش در دانشگاه ها شده اند.
سلطانی تاکید کرد: بنیانگذاران صندوق از ابتدا بنا داشتند که عنوان این صندوق «بنیاد علم ایران» باشد و در دامنه اینترنتی آن هم از این عنوان استفاده شده، ولی مقرر است در آینده ای نزدیک، در شورایعالی انقلاب فرهنگی، نام صندوق به «بنیاد علم ایران» تغییر یابد.
رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور اظهار داشت: یکی از مهم ترین برنامه هایی که در تغییرات صندوق لحاظ شده، برنامه محور شدن صندوق و هدایت علمی و پژوهشی است.
وی تاکید کرد: در نگاه برنامه محوری، برپایه نظرات کارشناسی تلاش می شود تا به جامعه علمی اعلام گردد که در چه حوزه هایی پژوهش خواهند کرد تا حمایت صندوق شامل حال آنها شود.
سلطانی اظهار داشت: نوع دوم حمایت های برنامه محور برپایه فناوری های نوظهور خواهد بود. نوع سوم مبتنی بر مسائل کشور بخصوص در حوزه های علوم انسانی خواهد بود که این مسایل را شناسایی می نماییم که برخی از این مسائل ملی و بعضی استانی و بومی هستند.
وی افزود: در این مدل ما اعلام می نماییم پژوهشگران در چه موضوع هایی طرح عرضه کنند. بعنوان مثال مبحث «کوانتوم» در دستور کار قرار گرفته است که طرح های جدی و پروپوزال ها در این حوزه اعلام می شود.
معنادار شدن حمایت ها
رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور اظهار داشت: محور دوم فعالیت ما معنادار شدن حمایت های صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور است. صندوق در این ۲۰ سال در کنار حمایت هایی که وجود داشته است، شاهد بودیم که تورم، هزینه های تحقیقاتی زیادی را به محققان تحمیل کرده است و انتظار این بود که منابع صندوق افزایش یابد. در فضای جدید تلاش می نماییم نوع حمایت های صندوق معنادار شده و سقف حمایت ها هم افزایش یابد.
وی اظهار داشت: ما در کشور گروه پژوهشگران جوانی را داریم که فارغ التحصیلان دکتری و پسادکتری هستند. این پژوهشگران جوان از موتورهای جدی پژوهش در کشور به شمار می روند و در یک سال قبل پشتیبانی از محققان پسادکتری تا سقف ۸۰ درصد حقوق استادیار پایه یک تعریف شده است.
بودجه صندوق
رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور ضمن اشاره به بودجه های صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران از رشد اعتبارات در سال ۱۴۰۲ اطلاع داد و خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری بودجه مناسبی را برای صندوق اختصاص داده اند.
وی افزود: بودجه صندوق در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۲۲ میلیارد تومان بوده است که در سال ۱۴۰۲ به ۲۰۲ میلیارد تومان رسیده است.
سلطانی همینطور اظهار داشت: به منظور شفاف سازی، سامانه ای پارسال طراحی شده است که همه داده های طرح های پژوهشی در این سامانه آمده است.
همکاری مشترک
رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور اظهار داشت: طرح های مشترک ما با کشورهای روسیه، چین، آلمان، ژاپن، برزیل و یک مؤسسه پژوهشی اتریشی است. روند پذیرش طرح های بین المللی به این صورت است که دو مجموعه ایرانی و خارجی بر روی یک طرح توافق خواهند کرد و این طرح با حمایت مرکز تبادلات بین المللی و صندوق بعد از تأیید طرح مبادرت به پشتیبانی از طرح ها خواهند کرد.
وی افزود: ما تلاش می نماییم تعداد این طرح ها و مبالغ حمایت ها را افزایش دهیم. به صورت کلی ۳۰ تا ۳۵ درصد طرح ها موفق به دریافت حمایت های این صندوق می شوند و نرخ پذیرش طرح های بین المللی ۱۰ تا ۱۵ درصد است.
به قول سلطانی از سال ۱۳۹۶ تابحال ۱۷۰ طرح بین المللی اجرا شده است.1402/02/13
10:24:26
0.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا