هوافضا- علوم هوا فضا
در گزارش هوا فضا اعلام شد؛

نقشه جامع علمی کشور متناسب با موضوعات روز کشور تغییر می کند

نقشه جامع علمی کشور متناسب با موضوعات روز کشور تغییر می کند

به گزارش هوا فضا، دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی از روزآمد سازی و تغییر بخش هایی از نقشه جامع علمی کشور برپایه وضعیت فعلی و پیشبینی ۱۰ سال آینده کشور اطلاع داد.رجبعلی برزویی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به روز آمدسازی نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد: مقرر است نقشه جامع علمی کشور، روزآمد سازی شود.
وی افزود: مسئولیت روزآمدسازی نقشه جامع علمی کشور برپایه حکم دبیر شورایعالی انقللاب فرهنگی برعهده دکتر منصور کبگانیان (عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی) قرار دارد که جلسات آن با هماهنگی ستاد علم و فناوری شروع شده و به صورت جدی این مسیر ادامه خواهد داشت.
دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: تلاش می نماییم تا پایان سال جاری یک سند پیش رو و متناسب با نیازهای روز داشته باشیم.
وی افزود: با توجه به این که سند نقشه جامع علمی کشور سند بسیار خوبی است که خیلی روی آن کار شده، ازاین رو فقط در قسمت هایی از سند که مطابق با وضع فعلی و پیشبینی ۱۰ سال آینده کشور است، تغییراتی ایجاد خواهد شد و احتمالا کلیات سند حفظ می شود.
براساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی هم اخیراً عنوان کرده بود: لازم است صدمه شناسی از سند نقشه جامع علمی کشور صورت گیرد و نقاط قوت و ضعف استخراج و در ادامه بروزرسانی نقشه جامع علمی کشور صورت گیرد.
خسروپناه ضمن اشاره به مقوله های جدید علمی مانند متاورس و هوش مصنوعی اظهار داشت: زمانی که نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسید این موضوعات مطرح نبود، ازاین رو لازم است که نقشه متناسب با موضوعات روز کشور و دنیا تغییر یابد.
وی تاکید کرد: باید ضمانت اجرایی، گفتمان رسانه ای و پیوست رسانه ای در بروزرسانی جدید نقشه جامع علمی کشور گنجانده شود، این گونه مخاطب سند، آنرا می شناسد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به سند نقشه جامع علمی کشور و سند اسلامی شدن دانشگاه ها بیان نمود: این دو سند نقاط مشترک زیادی دارند، بنظر می رسد که باید در این حوزه چاره اندیشی شود و این دو سند تبدیل به یک سند شوند؟
خسروپناه بار دیگر با تاکید بر مشارکت اساتید و نخبگان در نگاشت سند نقشه جامع علمی کشور بیان نمود: لازم است حکمرانی شبکه ای را مدنظر قرار دهیم و از نظرات اساتید استفاده نمائیم، این گونه اساتید در اجرا هم مشارکت حداکثری خواهند داشت.
وی با اعلان اینکه باید تصدی گران اسناد در نوشتن آن نقش داشته باشند، افزود: هنوز تعداد اندکی از اسناد مورد نیاز کشور تصویب شده است و باید در این حوزه کار شود، ازاین رو نوشتن اسناد جدید اشتباه نیست بلکه سند بسندگی غلط است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در نقشه جامع علمی کشور فلسفه علم، سیاست گذاری علم و علم مورد توجه قرار گرفته است، هدف سیاستگذاری، تمدن نوین اسلامی است، در نسخه جدید نقشه جامع علمی کشور باید بین فلسفه علم و خود علم و سیاست گذاری علم تمایز قائل شد.

1402/02/17
13:30:27
0.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا