علوم هوا فضا
تایید دیگر بر تنوع زیستی جنگل هیركانی؛

کشف رویشگاه جدید گونه در خطر انقراض در جنگل تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس

کشف رویشگاه جدید گونه در خطر انقراض در جنگل تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس

به گزارش هوا فضا، گروه تحقیقاتی جنگل آموزشی-تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس در آخرین تحقیقات اکتشافی خود موفق به کشف رویشگاه جدید سوسن چلچراغ بعنوان گونه درحال انقراض در این جنگل تحقیقاتی شدند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، جنگل تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس واقع در روستای ملاکلای نوشهر در سری سوم آغوزچال و حوضه آبخیز ۴۶ کجور با مساحت ۱۸۱۷ هکتار است. این جنگل از ارتفاع ۱۵۰ متر از سطح دریا تا ۱۸۰۰ متر امتداد دارد و به ۲۴ قطعه مدیریتی تقسیم شده است.

از خصوصیت های قابل توجه این جنگل میتوان به تنوع بالای تیپ های جنگلی اشاره نمود که به علت شیب نسبتا زیاد عرصه، در فاصله کوتاهی ظاهر شده اند.
تیپ غالب جنگل در ارتفاع کمتر از ۲۰۰ متر و عرصه های کم شیب شامل درختان "انجیلی" و "ممرز" است و در داخل دره هم "توسکا" حضور دارند. در ارتفاعات بالاتر تا میانبند، درختان "ممرز"، "انجیلی" و "راش" و در مناطق بالابند راش، ممرز و سایر گونه ها حضور دارند.
جنگل آموزشی دانشگاه تربیت مدرس به علت واقع شدن در منطقه ویژه دارای غنای زیستی بالایی است که شامل بیشتر از ۳۰۰ گونه گیاهی، ۴۰ گونه پرنده، ۱۵ گونه پستاندار است.

از گونه های گیاهی در خطر انقراض آن میتوان به افرای مازندرانی، ملج و شمشاد هیرکانی اشاره نمود.
درخت لیلکی، ثعلب نر، ختمی خزر و درخت لرگ از درختان رلیکت از گونه های گیاهی در معرض انقراض این منطقه محسوب می شوند.
گونه های جانوری چون "شوکا"، "پلنگ"، "خرس" و "مرال" در فصل گاوبانکی زینت بخش این منطقه تحقیقاتی و جنگلی است که از قابلیت های مهم این جنگل هم به حساب می آید.
به قول دکتر حامد یوسف زاده، دانشیار دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس از گونه های کمیاب و نادر در جنگل تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس میتوان به "افرای مازندرانی"، "سوسن چلچراغ" و گونه های مختلف ثعلب مانند ابرویی کوهستانی، یاسمن سفید و اسپیره اشاره نمود.این منطقه همینطور دارای جاذبه های گردشگری منحصر به فردی است که میتوان به ۷ آبشار بلند همچون آبشار شاردره و عبور رودخانه کجور از وسط آن اشاره نمود.
قلعه تاریخی دختر قلعه در قطعه ۳۱۸ هم از دیگر دیدنی های این جنگل است.

جاده مالرو ۱۰۰ ساله در سمت غربی این جنگل وجود دارد که از آن برای عبور از نوشهر به سمت کجور در فصل های ییلاق و قشلاق استفاده می شود.
تیم تحقیقاتی جنگل آموزشی-تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس شامل مهندس منصور پورامین، مهندس سلمان زال کانی، مهندس کریم شیر محمدی، مهندس مهران قزوینی و دکتر حامد یوسف زاده به تازگی موفق به شناسایی و کشف رویشگاه جدیدی از سوسن چلچراغ بعنوان گونه گیاهی درحال انقراض شدند.
دکتر عباس اسماعیلی از محققان این تیم، تاکید دارد که مدیریت دو دهه دانشگاه تربیت مدرس در این مجموعه تحقیقاتی سبب گشته است که ضمن حفظ تنوع زیستی، شرایط بهینه و عالی به دور از دخالت های انسانی برای بقا و توسعه رویشگاه های گونه های نادر مانند افرای مازندرانی، سوسن چلچراغ و غیره فراهم آید.
سوسن چلچراغ
گل "سوسن چلچراغ" یکی از نادرترین گل های جهان است که سرزمین کهن ما را برای رویش برگزیده است؛ ازاین رو این گونه اولین گل ایرانی است که در لیست آثار ملی طبیعی ایران قرار گرفته است. گل سوسن چلچراغ به دوران چهارم زمین شناسی متعلق می باشد و از لحاظ ژنتیکی یکی از نوادر طبیعی جهان به حساب می آید، ضمن آنکه این گل "تکثیر گریز" است و تمایلی به ازدیاد و تولید مثل ندارد و همین مساله سبب شد تا هر روز بیشتر از پیش در معرض انقراض قرار گیرد.

این گیاه که نادرترین گونه سوسن به حساب می آید، در نواحی بسیار محدودی از استانهای "اردبیل"، "مازندران" و "گیلان" می روید و گفته می شود در منطقه "لنکران" جمهوری آذربایجان دیده شده است. رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت ۴ هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.
دکتر حامد یوسف زاده، دانشیار دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با ایسنا، "سوسن چلچراغ" را مروارید جنگل هیرکانی معرفی نمود و اظهار داشت: این گل نخستین گونه گیاهی اثر طبیعی- ملی ایران است که از زمان شناسایی نخستین رویشگاه آن در منطقه "عمارلو"ی استان گیلان، حدود نیم قرن می گذرد.

وی افزود: در گذشته موفق به شناسایی رویشگاه جدید سوسن چلچراغ در منطقه "دو هزار" تنکابن با دارا بودن رودخانه پرآب، چشمه های انبوه و جنگل انبوه در دل صخره ها و مناطق کوهستانی پر شیب شدیم.

یوسف زاده تصریح کرد: در این مطالعات در ییلاق "نوشا" واقع در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان "تنکابن" یک رویشگاه جدید شناسایی کردیم.
به قول وی ییلاق نوشا، ارتفاعات دو هزار تنکابن، رویشگاه جدید مروارید هیرکانی (سوسن چلچراغ) است.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، مساحت این رویشگاه شناسایی شده را کمتر از ۳ هکتار ذکر کرد و اضافه کرد: در این رویشگاه سوسن چلچراغ به همراه گونه های دارویی دیگر همچون "گل صدتومنی" شناسایی شد.
وی افزود: به تازگی هم رویشگاه جدیدی از این گل درحال انقراض را در مجاورت روستای ملاکلای نوشهر کشف کردیم.
یوسف زاده خاطرنشان کرد: از آنجاییکه این جنگل های تحقیقاتی به صورت ۱۰ ساله از جانب سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برای انجام امور آموزشی و پژوهشی به دانشگاه ها واگذار می شود، ازاین رو در این مدیریت همکاری ناظران این سازمان با مدیران جنگل های آموزشی-تحقیقاتی نقش تعیین کننده ای دارد؛ چون که این همکاری منجر به موفق شدن دانشگاه ها در عرضه الگو در تنوع زیستی می شود؛ ازاین رو نیاز است تا ناظران طرح های جنگلها همکاری لازم را با مدیران جنگل های تحقیقاتی داشته باشند و لازم است از همکاری مهندس علی نیا ناظر این جنگل تشکر و قدردانی نماییم.
منبع:

1402/02/19
09:57:16
0.0 / 5
275
تگهای خبر: آموزش , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا