هوافضا- علوم هوایی

رتبه پنجم ایران در تدوین استانداردهای بین المللی نانو

رتبه پنجم ایران در تدوین استانداردهای بین المللی نانو

هوا فضا: از میان 103 استاندارد بین المللی تدوین شده در عرصه نانو، ایران مسؤول تدوین 10 استاندارد بین المللی دراین زمینه است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا به نقل از ستاد نانو، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از سال ۱۳۸۸ با همکاری سازمان ملی استاندارد طی سالهای قبل تلاش داشته تا با تدوین ملی و استاندارد بین المللی در عرصه فناوری نانو، نیازهای شرکت ها، پژوهشگران و فناوران داخل کشور را برآورده کند.
در چند سال اخیر با حمایت ها و پشتیبانی های ستاد نانو از تشکیل شبکه ای از دانشمندان، اساتید و فناوران کشور و همراهی های سازمان ملی استاندارد، ایران، سهم زیادی در پیشنهاد و تدوین استانداردهای بین المللی داشته و تا حالا مجموعا ۱۰۳ استاندارد بین المللی در کمیته فنی فناوری نانو ایزو انتشار یافته است.
ایران مسؤول تدوین ۱۰ استاندارد بین المللی از ۱۰۳ استاندارد بین المللی بوده که این میزان حدود ۱۰ درصد از کل استانداردهای بین المللی انتشار یافته در جهان را به خود مختص کرده است. هم اکنون هم ۴ استاندارد بین المللی دیگر نیز در عرصه فناوری نانو با مسؤولیت ایران درحال تدوین است.
ایران بعد از کشورهای امریکا، ژاپن، انگلستان و کره جنوبی صاحب رتبه پنجم جهان در عرصه تدوین استانداردهای بین المللی فناوری نانو است.
استانداردهای بین المللی در کمیته نانوی سازمان بین المللی استانداردسازی (ایزو) در ۵ حوزه اصلی زیر دسته بندی می شوند:
تعاریف و اصطلاحات
استاندارد روش های اندازه گیری
استاندارد ایمنی و محیط زیستی
استاندارد خاصیت مواد
استاندارد کارآیی محصولات
تدوین استانداردهای بین المللی در سازمان ایزو، مبتنی بر اجماع جهانی کشورهای عضو است که بطور معمول ۳ تا ۴ سال زمان می برند و در طول این مدت کشورهای عضو کمیته فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانوی سازمان ایزو، ۳۷ کشور به عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به عنوان عضو ناظر وجود دارد.
منبع:

1402/03/06
15:28:53
0.0 / 5
288
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا