هوافضا- علوم هوا فضا

دو مرکز آموزش جراحی رباتیک در اندونزی

دو مرکز آموزش جراحی رباتیک در اندونزی

هوا فضا: دو مرکز آموزش جراحی رباتیک در کشور بواسطه سامانه ملی جراحی رباتیک از راه دور سینای ایرانی، اندونزی راه اندازی می شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، پیرو تفاهمنامه اولیه همکاری مشترک ایران و اندونزی در حوزه تجهیزات پزشکی و علاقه مندی وزیر وقت بهداشت اندونزی در سال ۲۰۱۸ به استفاده از سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینای ایرانی در آن کشور، تفاهمنامه مشترکی بین وزرات بهداشت اندونزی، دانشگاه های "پادجاجاران" و "گادجامادا"، بیمارستان های "حسن سدیکین" و "ساردجیتو" و همینطور شرکت ایندوفارمای اندونزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری نانو، دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی ایران و شرکت نوآوران رباتیک و پزشکی سینا در سال ۲۰۲۱ به ارزش ۳.۸ میلیون یورو منعقد گردید.

بر طبق این تفاهمنامه مقرر شد طرفین با سرمایه گذاری مشترک، تاسیس دو مرکز آموزش مهارت های پیشرفته جراحی رباتیک از راه دور بر اساس سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا را در دو بیمارستان اندونزی به فاصله ۵۰۰ کیلومتر راه اندازی کنند.
همینطور مقرر شد طرفین طی یک برنامه منسجم چهار ساله تا سال ۲۰۲۵ مراحل آموزش در محیط شبیه سازی شده، آموزش در محیط مصنوعی، آموزش روی حیوان زنده و در نهایت مطالعات بالینی روی بیماران داوطلب را در کشور اندونزی به انجام رسانند و به این واسطه مشخص شد که در نهایت محصول را برای تولید صنعتی، دریافت مجوزهای لازم در ایران _ اندونزی و در نهایت استفاده بالینی در هر دو کشور و به تبع آن در حوزه ASEAN آماده کنند.
تا کنون کشور اندونزی سهم ۵۰ درصدی خود در این سرمایه گذاری مشترک را به صورت کامل به انجام رسانده و از سمت ایران هم شرکت دانش بنیان سینا با تحمل مشکلات عدیده و فشارهای بسیار سنگین اقتصادی، تلاش کرده تا این مرحله به کلیه تعهدات پروژه عمل کنند.
پیرو این برنامه، ابتدا در سال ۲۰۲۱ فضای فیزیکی و ساختمان های لازم برای مراکز یاد شده، هر یک به وسعت ۵۰۰ متر مربع در بیمارستان های اندونزی تاسیس و به راه افتاده است که سیمولاتورهای جراحی رباتیک سینا در آن مراکز نصب شدند. طی سال ۲۰۲۲، مجموعا در دو مرکز ۱۱۱ جراح متخصص اندونزیایی، دوره های آموزش مهارتهای جراحی رباتیک را شروع کرده و از بین آنها ۲۹ نفر برای ادامه مسیر انتخاب شده اند.
در پایان سال ۲۰۲۲، سامانه های اصلی جراحی رباتیک از راه دور در هر دو مرکز، نصب و در ابتدای سال ۲۰۲۳ به صورت کامل راه اندازی شدند.
در ادامه فرایندهای مخابراتی اتصال دو سامانه بین دو شهر بندونگ و جوکجاکارتا به فاصله ۵۰۰ کیلومتر انجام و مصادف با سفر رئیس جمهوری ایران به اندونزی با هماهنگی مرکز تعاملات بین الملل علمی و فناوری ریاست جمهوری در روز دوم خرداد ماه ۱۴۰۲، فرآیند جراحی از راه دور، بین دو شهر مذکور در حضور رئیس جمهوری دو کشور، رونمایی گردید و مورد استقبال هر دو رئیس جمهوری قرار گرفت.
طی سفر رئیس جمهوری به اندونزی و در ادامه آن معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و تعدادی از مدیران این معاونت، فرآیند راه اندازی تاسیس ربات سینا به صورت زنده توسط معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری قرار گرفت.
در ادامه مسیر لازم است هر دو مرکز یاد شده، مابقی مراحل آموزش در محیط های مصنوعی، احشاء حیوانات و در نهایت حیوانات زنده را به انجام رسانده و در سال ۲۰۲۴ برای مطالعات انسانی روی بیماران داوطلب آماده شوند.
در صورت موفقیت طرح در مطالعات بالینی روی بیماران داوطلب طی سال ۲۰۲۴، کشور اندونزی مجوز استفاده از ربات در بیمارستان های خود از آغاز سال ۲۰۲۵ را صادر خواهد نمود و تولید مشترک این سامانه در کشور اندونزی آغاز خواهد شد. طی سالجاری، تست های فنی لازم در ایران اتمام یافته و مجوزهای لازم برای شروع مطالعات انسانی دریافت می شود.
سرمایه گذاری لازم برای تولید صنعتی محصول و ابزارهای جراحی رباتیک مصرفی در ایران صورت می پذیرد تا تغذیه ابزارهای مصرفی در کشور اندونزی از راه ایران امکان پذیر شود.
نقشه راه پروژه طی سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶ و هزینه های لازم برای هر مرحله (مجموع دو کشور)

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، بر مبنای تعهد پروژه مشترک از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶، امسال یک سرمایه گذاری ۴ میلیون دلاری به صورت مشترک توسط دو کشور صورت می پذیرد تا تولید نیمه صنعتی ربات به صورت استاندارد و تولید ابزارهای مصرفی آن انجام شده و برای دریافت مجوزهای انسانی اقدام گردد.
همینطور این شرکت متعهد است تا پایان دریافت مجوزهای انسانی در اندونزی فعالیت نموده و در صورت احتیاج به تغییرات جدی بر مبنای استانداردهای بین المللی، ربات های نصب شده را با نمونه های استاندارد تعویض کند. این شرکت نیازمند سرمایه گذاری جدی برای رقابت با بزرگترین غول های اقتصادی دنیا است که هم اکنون برای خارج کردن محصول ایرانی از بازار اندونزی، پیشنهاد عرضه دستگاههای مجانی را به وزیر بهداشت اندونزی مطرح کرده اند.
درصورتیکه ایران الان سرمایه گذاری لازم برای ادامه مسیر این پروژه را به انجام نرساند، در سال آتی شاهد توقف این پروژه خواهیم بود. به تبع آن، کشور مجبور خواهد شد برای واردات ۵۰ دستگاه مشابه خارجی با هزینه سه میلیون دلار به ازای هر دستگاه، هزینه ای بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار را بپردازد و ضمن وابستگی کامل به تجهیزات مصرفی آمریکایی و هزینه های مصرفی بالغ بر ۳۷۵ میلیون دلار طی ۱۰ سال پیش رو، هزینه ای بالغ بر ۲۰ برابر سرمایه گذاری لازم برای این پروژه ملی را بپردازد. بنابراین برای تحقق این امر دو کشور تصمیم به راه اندازی دو مرکز آموزش جراحی رباتیک در کشور به واسطه سامانه ملی جراحی رباتیک از راه دور سینای ایرانی کردند.
منبع:

1402/03/07
11:27:35
0.0 / 5
338
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا